Akdeniz’de kurtarılan 356 kişi için güvenli liman aranıyor

  • Ocean Viking arama-kurtarma gemisi Akdeniz’de 9 Ağustos 2019 itibarıyla 4 günde 4 kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Gemide şu anda koruma ihtiyacı bulunan 356 erkek, kadın ve çocuk var.
  • 18 yaşından küçük 103 çocuk gemide, güvende. Ancak çocukların sadece 11’inin yanında annesi, babası veya onu koruyacak başka bir yetişkin bulunuyor.
  • Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS Mediterranee, Avrupalı yetkililerin uluslararası hukuka uygun davranmasını ve derhal Ocean Viking’deki tüm kazazedelerin karaya çıkacağı güvenli bir liman tayin etmesini bekliyor.

4 kurtarma operasyonunun ardından, güvenli bir yer gösterilememesi üzerine Ocean Viking gemisi kuzeye yöneldi. @Hannah Wallace Bowman

AmsterdamAkdeniz’de arama kurtarma operasyonlarıyla geçen dört günün ardından, uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS Mediterranee’nin birlikte çalıştığı Ocean Viking gemisinde denizden kurtarılmış 356 erkek, kadın ve çocuk bulunuyor.

MSF ve SOS Mediterranee Malta ve İtalya’nın denizden sorumlu yetkililerinin koordinasyonu üstlenip, denizden kurtarılan insanların karaya indirilebileceği güvenli bir yer bulunmasına destek olmasını resmen talep etti. Libya makamları güvenli yer bulma taleplerini karşılıksız bırakınca Malta ve İtalya yardım sağlayabilecek en yakın koordinasyon merkezleri haline geldi.

Ocean Viking gemisindeki MSF Temsilcisi Jay Berger, “Kazazedelerden bazıları, Libya’da bulundukları süre içinde maruz bırakıldıkları fiziksel ve psikolojik şiddetin dehşet verici izlerini taşıyor,” diye anlatıyor:

Libya’da savaş devam ediyor ve kırılgan durumdaki çok sayıda göçmen ve mültecinin cephe hattı üstünde kalan gözaltı merkezlerinde kapalı tutulması gibi çok çarpıcı bir gerçek var. Biz şimdi zor durumdaki bu insanları bekletmeksizin karaya indirebileceğimiz güvenli bir yer gösterilmesini talep ediyoruz. Zaten fazlasıyla acı çekmişler.

9 Ağustos Cuma ve 12 Ağustos Pazartesi günleri arasında gerçekleşen dört kurtarma operasyonunun tamamında Libya Kurtarma Ortak Koordinasyon Merkezi ile temas kurulmuş olmasına rağmen merkez Ocean Viking’in hiçbir acil durum çağrısına cevap vermedi, sadece gemiden kazazedeleri Libya’ya geri getirmesini istedi. Ancak bu istek uluslararası hukuka aykırı. MSF ve SOS Mediterranee kazazedeleri hiçbir şart altında Libya’ya geri götürmeyecek.

Libya makamları, kurtarılan insanların karaya çıkarılabileceği, uluslararası hukukun gerektirdiği şartları sağlayan alternatif bir yer tespit edemediler. Güvenli bir yer gösterilememesi üzerine Ocean Viking gemisi kuzeye yöneldi.

SOS Mediterranee’nin Ocean Viking’de bulunan arama ve kurtarma koordinatörü Nick Romaniuk, “Yaptığımız bütün kurtarmalar, bizim çevremizdeki bağlamı titizlikle gözlemlememiz sonucu gerçekleştirildi; denizcilik alanındaki yetkililer bizimle hiçbir bilgi paylaşmış değildir,” dedi. Romaniuk şöyle devam etti:

Tehlike içindeki şişme botları tespit eden, AB’ye ait üç uçaktan yalnız biriyle ve sadece bir kez telsiz iletişimi kurabildik. Bu, devletlerin, kendi görevleri olan hayat kurtarma işine öncelik vermediğini gösteriyor.

Kurtarılanların büyük çoğunluğu, Akdeniz’e varana kadarki yolculuğu sırasında keyfi olarak gözaltına alındığını, malının gasp edildiğini, kölelikten farksız şartlarda çalıştırıldığını ya da işkence gördüğünü bildirdi.

Gemide güvende olan 18 yaşın altındaki 103 çocuğun sadece 11’inin yanında annesi, babası veya onu koruyacak başka bir yetişkin bulunuyor.

Ocean Viking’de bulunan MSF ekibinde doktor olarak görev yapan Luca Pigozzi, “İnsanlar, 18 yaşından küçükler de dâhil olmak üzere, elektrik şoku verilerek işkence gördüklerini, silah ve sopayla dövüldüklerini, eritilmiş plastikle yakıldıklarını söylediler. Libya’da bulundukları sırada bedenlerinde oluşan yaraların ve yara izlerinin hâlâ nasıl canlarını yaktığını anlattılar,” dedi.

MSF ve SOS Mediterranee Avrupalı yetkililerden uluslararası hukuka uygun davranmalarını ve derhal Ocean Viking’deki tüm kazazedelerin karaya çıkabileceği güvenli bir yer bildirmelerini bekliyor.

Yorum Yapın