Duvarlarınız Ölüm Saçıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar Akdeniz'deki arama ve kurtarma gemisi Bourbon Argos ile hayat kurtarmaya devam ederken, can yelekleri kendilerine özgü mesajlarla mültecilerin öykülerini anlatıyor.

MSF'nin Akdeniz'deki arama-kurtarma gemisi Bourbon Argos'taki can yeleklerinden biri. Fotoğraf: MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın 11 Eylül 2015 tarihinde Avrupa liderlerine gönderdiği mektup

Size bu mektubu Mayıs ayından bu yana denizden kurtardığımız 15.000 kişiden birine ait olan bir can yeleği ile birlikte gönderiyoruz. Bu ceketlerin üzerinde bazen elle yazılmış dualar, bazen de ölmeleri halinde aranmasını istedikleri yakınlarının telefon numaraları yazıyor. Gördüğünüz gibi kendilerini ve ailelerini böyle büyük bir tehlikeye atarken hayatlarını kaybedebileceklerinin farkındalar.

Bu tehlikeli yolculuğun beraberinde getirdiği hipotermi, susuzluk, septik şok, pnömoni gibi sağlık sorunlarını tedavi ediyor, gördükleri şiddetten kaynaklanan derin yaraları sarmaya çalışıyoruz. Yunanistan, İtalya, Makedonya ve Sırbistan’da sıkışıp kalan insanların yaşam koşullarını iyileştirmek için çaba sarfediyoruz. Fakat bütün bu gayretimiz, yalnızca sorumluluklarını yerine getirmeyen ya da getiremeyen devletlerin boşluğunu doldurmaya yarıyor.

Savaştan, baskıdan ve işkenceden kaçan çok sayıda insan, daha güvenli ve daha iyi bir hayat istiyor. Fakat çıkış yolları gitgide daha korkutucu bir hal alıyor ve Lübnan, Türkiye, Ürdün gibi mültecilere kapılarını açan ülkeler gücünü sonuna kadar kullanıyor.

Dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en korkunç göç dalgasıyla karşı karşıya. Suriye’deki savaş ise yakın zamanda sona ereceğe benzemiyor. Buna rağmen Avrupa sınırlarını kapamaya devam ediyor.

Göçmen, mülteci ya da sığınmacı gibi sınıflandırmalar bu insanların yaşadığı ve onları bu uzun, tehlikeli yolculuğa iten gerçekliği ifade etmiyor. Her birinin bir öyküsü, Avrupa’ya gelmek için bir nedeni var. İnsanlar sağlık hizmetlerine, yemeğe, suya ve barınağa ihtiyaç duyuyorsa, bu hizmetleri yasal statüleri göz önünde bulundurmaksızın almaları gerekir.

MSF150266

Fotoğraf: Alessandro Penso

Bakanlarınızın önümüzdeki Pazartesi yine ‘mülteci krizi’ adı altında yapacağı toplantıda şunu unutmayın lütfen: Daha önceki zirvelerde aldığınız kararlar, mevcut durumu iyileştirme konusunda açık bir biçimde başarısız oldu. Hatta bazı önlemler durumu daha da kötüleştirdi: Duvarlar ve zorla alınan parmak izleri, bu insanları daha tehlikeli yolları denemeye itmekten başka bir işe yaramadı.

Denizin ortasında, kamyonlarda, Avrupa’nın kalbinde, kabul edilemez koşullarda ve derme çatma kamplarda insanlar ölmeye devam ediyor.

Artık bu yıldırma politikasına son vermenin zamanı geldi. Çünkü bugün uyguladığınız ‘reddetme’ politikası ve sınırların kapatılması, ölüm ve kaostan başka bir şey getirmiyor.

Avrupa’dan yardım ve koruma bekleyen insanların sayısı gitgide artıyor. Bu insanlar, aynı durumda olan milyonlarca insanın sadece küçük bir kısmı. Önlerine ne engel koyarsanız koyun, gelmeye devam edecekler çünkü başka seçenekleri yok. Avrupa topraklarında gitgide kötüleşecek bir krizi önlemenin tek yolu, insan tacirlerinin yerini doldurarak güvenli, yasal ve özgür rotalar üzerinden insanların gelmesini sağlamak.

Sığınmacıların denizi ve kara sınırlarını yasal yollarla geçmesine izin verilmelidir. Mültecilerin güvenli yollardan Avrupa’ya ulaşması acilen sağlanmalıdır. Sığınmacıların bir Avrupa ülkesinden diğerine geçişi kolaylaştırılmalıdır. Giriş noktalarında, Avrupa içinde ve göç yolları üzerinde göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmasına yardımcı olacak yasal noktalar oluşturulmalıdır. Hızlı kayıt sistemine ve koruma statüsüne erişim sağlanmalıdır.

Yasal göç yolları oluşturulmalıdır. İnsanlık onuruna uygun koşullar herkes için sağlanmalıdır.

Artık hiç kimsenin bu can yeleğine ihtiyacı kalmasın. Onlara, insanca, onurlu ve güvenli alternatifler sunun.

Saygılarımla.

Dr. Joanne Liu

Sınır Tanımayan Doktorlar Uluslararası Başkanı

Yorum Yapın