Gaziantep'te Kadın ve Çocuk Bakımı Polikliniği'nin Resmi Açılışı Yapıldı

Gaziantep, 12 Şubat 2016 – Tıbbi insani yardım kuruluşları Kıtalararası Doktorlar Derneği (PAC) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bugün, Gaziantep’teki Suriyeli kadın ve çocukların  ihtiyaçları doğrultusunda kurulan Kadın ve Çocuk Bakımı Polikliniği’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Başbakanlık Göç ve İnsani Yardımlar Başdanışmanlığı Gaziantep Ofisi Koordinatörü Mehmet Ali Eminoğlu, Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vecih Cuma ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Yetkin Şekerci’nin katılımıyla gerçekleşen açılışta, Kıtalararası Doktorlar Derneği Ülke Direktörü Dr. Muhammed Zahed Almasri ve Sınır Tanımayan Doktorlar Gaziantep Program Direktörü Massimiliano Rebaudengo polikliniğin işleyişi ve hedefleriyle ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Gaziantep’te yaşayan 300 bini aşkın mültecinin yarısının 15 yaş altı çocuklardan, yaklaşık 100 bininin de doğurganlık çağındaki kadınlardan oluştuğunu belirten Dr. Muhammed Zahed Almasri, “Aile bireylerinin aynı yerde ve aynı anda hizmet alabilmesini sağlayan polikliniğimiz, kuruluş ilkelerimiz doğrultusunda değerli Suriyeli hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti vermeye devam edecek” dedi. Almasri, konuşmasının sonunda Türkiye’deki yetkili kamu kurumlarına destekleri için teşekkür etti.

Aralık 2015’te kurulan polikliniğin iki ay içinde yaklaşık 400 Suriyeli kadına hizmet verdiğini ve yakın zamanda ayda 2 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Massimiliano Rebaudengo, haftaiçi 08.30-17.30 saatleri arasında Suriyeli tüm kadın ve çocukların randevu almadan polikliniğe tedavi için gelebileceğini belirtti. Rebaudengo, “Gerekli izinleri vererek Gaziantep’teki polikliniği açmamızı sağlayan Türkiye Hükümeti ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili kurumlara teşekkürlerimizi sunuyoruz ve Suriyeli kadın ve çocuklara destek olmak için bölgedeki çalışmalarımızı genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

PAC ve MSF’ten tamamlayıcı sağlık hizmetleri 

PAC tarafından işletilen pediyatri kliniğinde 15 yaş altı çocuklar için aşı, genel sağlık kontrolü ve beslenme konsültasyon hizmetleri veriliyor. MSF tarafından işletilen kadın sağlığı kliniğinde ise, doğum öncesi ve doğum sonrası bakımı, aile planlaması, üreme sağlığı ve jinekolojik danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Doğumlar ve karmaşık vakalar sözkonusu olduğunda hastalar yerel devlet hastanelerine sevk ediliyor.

Aralık 2015’te Suriyeli kadın ve çocuklara ücretsiz hizmet vermeye başlayan poliklinikte Suriyeli pediyatristler, beslenme uzmanları, kadın doğum uzmanları ve ebeler görev yapıyor.

Yorum Yapın