Libya: Zuvare’de gözaltı merkezindeki 800 göçmen ve mülteci için zaman daralıyor

Zuvare gözaltı merkezi, Libya, 24 Nisan 2018. Fotoğraf: MSF.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Libya’nın liman kenti Zuvare’de kalabalık bir gözaltı merkezinde alıkonan 800 göçmen ve mültecinin durumundan büyük endişe duyuyor.

4 Mayıs 2018 – Trablus’un 100 kilometre batısında bulunan Zuvare’deki gözaltı merkezinde erkek, kadın ve çocuklar beş haftadan uzun zamandır insanlık dışı şartlar altında hapsedilmiş durumda. Mahpuslara yeterli yiyecek ve su verilmiyor.

Alıkonan mülteci ve göçmenlerin durumunun kritik olduğunu belirten MSF Acil Durum Direktörü Karline Kleijer, “Libya’da varlık gösteren bütün uluslararası kuruluşları, burada alıkonan göçmen ve mültecilerin geldikleri ülkelerin temsilcilerini ve Libya makamlarını, önümüzdeki birkaç gün içinde bu insanların durumuna bir çözüm bulmak için ellerinden geleni yapmaya çağırıyoruz. Sınır Tanımayan Doktorlar olarak bir kez daha, Libya’da mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin keyfi olarak gözaltında tutulmasına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Salı günü BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), uluslararası koruma ihtiyacı olan 88 kişiyi hava yoluyla Zuvare’den almış ve yurtdışına tahliye etme amacıyla içlerinde en kırılgan durumda olanları belirlemek üzere Trablus’ta bir gözaltı merkezine götürmüştü.

Libya makamları, gözaltı merkezlerinde tehlikeli boyutlara ulaşmış olan aşırı kalabalıklaşmayı azaltabilmek adına, alıkonanların bir kısmını başka gözaltı merkezlerine götürürken, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de alıkonan insanların bazıları için “insani sebeplerle isteğe bağlı geri dönüş” sürecini başlattı. Buna rağmen, Zuvare’deki gözaltı merkezinde hapsedilen yüzlerce insan var ve bu insanlar için henüz herhangi bir çözüm yolu ufukta görünmüyor. Zira her geçen gün durum daha da kötüye gidiyor; başka mülteciler ve göçmenler de yakalanarak bu gözaltı merkezine hapsediliyor.

18 Nisan’da MSF acil durum ekibi konuya müdahil olduğundan bu yana, halihazırda aşırı kalabalık olan gözaltı merkezine 500 kişi daha getirildi. Zuvare gözaltı merkezinde şu anda kapasitenin dört katı kadar insan bulunuyor. İçerisi o kadar kalabalık ki yerde yatmak için yeterli alan bile neredeyse bulunamıyor.

Zuvare’de hapsedilen mülteci, göçmen ve sığınmacıların büyük bölümü, hem ülkelerinden Libya’ya gelirken yaptıkları yolculukta hem de Libya’da korkunç şiddet olaylarına ve istismara maruz bırakılmış bulunuyor. Gözaltı merkezine getirilenlerin bir bölümü, bir süredir bölgedeki kaçakçılık şebekelerinin elinde tutsak oldukları için, buraya vardıklarında beslenme yetersizliği belirtileri gösteriyordu.

Yorum Yapın