MSF, Akdeniz’deki arama-kurtarma çalışmalarına son verdi

26 Ağustos 2015 tarihinde Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan yaklaşık 650 kişi MSF ekibi tarafından kurtarıldı ve Bourbon Argos'ta tedavi edildikten sonra Sicilya'ya ulaştırıldı (İtalya). Fotoğraf: Francesco Zizola

26 Ağustos 2015 tarihinde Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan yaklaşık 650 kişi MSF ekibi tarafından kurtarıldı ve Bourbon Argos'ta tedavi edildikten sonra Sicilya'ya ulaştırıldı (İtalya). Fotoğraf: Francesco Zizola

2015’te Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan 20.129 kişiyi boğulmaktan kurtaran Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), sekiz ay sonunda Akdeniz’deki arama ve kurtarma operasyonlarını sonlandırdı.

05.01.2016 - Akdeniz’deki arama-kurtarma operasyonlarında kullanılan Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) özel arama-kurtarma gemisi Bourbon Argos, 30 Aralık 2015 tarihinde son kez limana yanaştı. Deniz üzerinde mobil hastane ve sığınak işlevi gören gemi, kışın deniz yoluyla Avrupa’ya geçmek isteyen kişilerin sayısında ciddi düşüş olması nedeniyle karaya çekildi.

An itibarıyla gereken ihtiyaçlar için mevcut kaynakların yeterli olduğunu dile getiren MSF, Avrupa Birliği (AB) liderlerine yaptığı çağrıyı yineledi ve önümüzdeki aylarda daha büyük trajedilerin yaşanmaması için devletlerin sorumluluk alması ve arama-kurtarma çalışmaları için gerekli hazırlıkları şimdiden yapması gerektiğini vurguladı.

“Biz sadece doktoruz; arama-kurtarma bizim işimiz olmamalı”

MSF’nin göçmen arama-kurtarma operasyonlarını yöneten Stefano Argenziano, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sefere elverişsiz şişme botlarla denize açılan insanların hiçbiri, bizim ve diğer sivil toplum kuruluşlarının müdahalesi ve desteği olmadan güvenli bir şekilde karaya ulaşamazdı; bugün hiçbiri hayatta olamazdı.

Kapsamlı arama ve kurtarma çalışmalarını sonuna kadar destekliyor ve bu operasyonların insan hayatı için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Ama biz sadece doktoruz; arama-kurtarma bizim işimiz olmamalı.

2016’da müdahalemize ihtiyaç duymadan gerekli fonların Avrupa ülkeleri tarafından denizdeki arama-kurtarma çalışmalarına aktarılmasını umuyoruz.”

Sekiz aylık süre zarfında 120 farklı operasyonla 20.129 kişinin yeniden hayata dönmesini sağlayan Sınır Tanımaya Doktorlar, Akdeniz’deki operasyonlarını sonlandırmış olsa da şu an için hala beklemede. AB’ye üye ülkelerin, önümüzdeki aylarda Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçmek üzere yola çıkması beklenen binlerce kadın, erkek ve çocuğun güvenliğini gözetmemesinden endişe duyan MSF, böyle bir durumda tekrar harekete geçmeyi planlıyor.

2015 en ölümcül yıl
Akdeniz’deki arama-kurtarma çalışmalarına Mayıs 2015’te başlayan MSF, daimi kurtarma operasyonlarının deniz yoluyla göç olgusuna somut bir çözüm getirmeyeceğinin altını çizmiş, bu girişimlerin sadece, ülkelerin kısıtlayıcı sınır politikalarından kaynaklanan denizdeki ölümleri azaltmak için geçici önlemler olarak fayda sağlayabileceğini belirtmişti.

Bu yıl mevcut kaynakların denizdeki arama-kurtarma çalışmalarına aktarıldığını, fakat buna rağmen tarihteki “en ölümcül” yıllardan biri olduğunu dile getiren MSF, 2015’te Avrupa kıyılarında boğulan veya kaybolan kişi sayısının 3.771 olarak resmi kayıtlara geçtiğini, fiili rakamların ise bundan çok daha fazla olduğunu açıkladı.

Arama-kurtarma çalışmalarının denizdeki ölümleri durdurmadığına dikkat çeken MSF Program Direktörü Brice de la Vinge, “Buna rağmen AB ülkeleri, acil durum bilgisi geldiği anda en fazla bir saat içinde harekete geçebilecek ve proaktif davranabilecek şekilde en kısa sürede kendi sistemlerini oluşturmalı.

Ege ve Akdeniz’deki kitlesel ölümleri sonlandırmanın tek yolu, göçmenlere ve mültecilere yasal ve güvenli yollardan Avrupa’ya geçiş sağlayan düzenlemeleri ve uygulamaları bir an önce hayata geçirmektir.

Ancak bu sayede onbinlerce kadın, erkek ve çocuğun çaresizlik içinde insan kaçakçılarına yönelmesine, deniz şartlarına uygun olmayan şişme botlardan medet ummasına engel olunabilir” diyerek bir kez daha Avrupa liderlerine seslendi.


Sınır Tanımayan Doktorlar, 2015’te üç farklı gemiyle düzenlediği 120 farklı arama-kurtarma operasyonu sayesinde 23.000’den fazla kişiye yardım eli uzattı, gemiye alabildiği göçmenleri toplamda 80 farklı seferle İtalya kıyılarına ulaştırdı (doğrudan arama-kurtarma operasyonuyla kurtarılan kişi sayısı 21.129).

Bourbon Argos’tan elde edilen verilere göre, kurtarılan göçmenlerin %43’ü (4,424 kişi) acil tıbbi destek gerektiren vakalardı. Ciddi sağlık sorunları yaşayanların oranı yüzde 8 (355 kişi), hamile kadınların oranı ise %1,4 (140 kişi) olarak kayıtlara geçti.

Yorum Yapın