EGE DENİZİ'NDE HAYAT KURTARAN MSF-GREENPEACE ORTAK OPERASYONU

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Greenpeace, Türkiye’den deniz yoluyla Yunanistan’a geçmeye çalışanları kurtarmak için ortak bir operasyon başlattı. 28 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen ilk kurtarma operasyonunda, iki aylık Iraklı bir bebek amcasıyla birlikte batan gemiden kurtarıldı ve sağlıklı bir şekilde ailesine teslim edildi.

Midilli Adası’nın kuzeyinde üç adet botla yola çıkan ‪MSF‬ ve ‪Greenpeace, bu operasyon için Yunan Sahil Güvenlik ekibiyle koordineli çalışacaklar. MSF sağlık ekipleri, aynı zamanda, durumu kritik olanlara anında müdahale etmek ve gerekirse bu kişileri hastanelere sevk etmek için karada hazırda bekleyecek.

MSF-Greenpeace ortak girişimi, Yunan Adaları’na geçme umuduyla yola çıkan insanlara yardım sağlamak için uzun süredir çaba sarfeden gönüllü grupları desteklemeyi ve bu desteği bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

MSF ve Greenpeace ekipleri 28 Kasım’da başladıkları bu operasyon çerçevesinde daha şimdiden botlarla gelen yüzlerce insana yardım ulaştırdı. Bu kişilerin çoğu aşırı stres belirtileri gösteriyordu. Karadaki MSF sağlık ekipleri sağlık durumu kritik olan 20 kişiye müdahalede bulundu ve bu kişilerin 9’u özel bakıma alınması için hastaneye sevk edildi.

MSF, önümüzdeki günlerde bu operasyonlar için üç botu daha devreye sokacak ve adalar çevresinde kurtarma kapasitesini artıracak.

"Harekete geçmek zorunda kaldık"

Greenpeace Yunanistan Program Direktörü Alexandra Messare, "Akdeniz’deki bitmek bilmeyen mülteci krizi bizi dehşete düşürüyor. Kalıcı çözüm için hiçbir şey yapılmadığından bizler yardım etmek için elimizden geleni yapmaya ve harekete geçmeye mecbur kaldık. Ülkesindeki savaş, insan hakları ihlali, açlık ve yoksulluktan kaçarak daha iyi koşullarda yaşamak için yola çıkmak bir suç olamaz. Bu nedenle yardım etmek için yeterli kapasite ve kaynağa sahip olanlar bu duruma karşı bir şeyler yapmalı. Biz de Sınır Tanımayan Doktorlar ile beraber yürüttüğümüz bu çalışma için açık denizlerdeki deneyimimizi ortaya koyuyoruz ve daha fazla hayat kurtaracağımızı umut ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Kış yaklaşırken kötüleşen hava koşullarına rağmen yalnızca kasım ayında 140.000 kişi Türkiye’den Yunan Adaları’na geçiş yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) göre, bu kişilerin %65’i Midilli Adası’na (Lesbos) ayak bastı. Eylül ayından itibaren, çoğu çocuk olmak üzere 330 kişi Avrupa’da güvenli bir yere geçiş yapma umuduya çıktığı yolculukta Ege Denizi’nde hayatını kaybetti.

MSF Yunanistan Genel Direktörü Marietta Provopolou ise bundan sonraki süreçle ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdi:

Ege Denizi’ndeki faaliyetlerimiz geçtiğimiz aylarda yaşanan can kayıpları ve çekilen acılar için yalnızca geçici bir çözüm sunabilir. Hava şartları kötüleştikçe deniz çok daha tehlikeli bir hal alacak. Yakın zamanda denizde daha fazla trajedi gerçekleşeceğini biliyoruz.

MSF Yunan Adaları’nda, Midilli, Sisam ve Oniki Ada’da mülteci ve göçmenlere yönelik verdiği psikolojij destek ve sağlık hizmetlerinde bugüne kadar 22.100’den fazla hastaya ulaştı.

Midilli Adası’nda yeni gelenler için mülteci kabul merkezine ulaşım hizmeti veriliyor. Matamados Geçici Kayıt Merkezi’nde ve Kara Tepe ile Moria kabul merkezlerinde ise MSF'nin yardımları sürüyor. MSF:

  • Bu merkezlerde Temmuz'dan bu yana 10.000’den fazla danışmanlık hizmeti verdi ve geçtiğimiz iki ay içerisinde yalnızca Midilli Adası’nda 6.000’den fazla kişiye ulaştı.
  • Sisam’da da yeni gelenlere tedavi ve yardım malzemesi dağıtımı yaparken bölgedeki sağlık durumunu da takip ediyor.
  • Oniki Ada’da batan gemilerden kurtulan insanlara ilk yardımda bulunmak için mobil kliniklerle tedavi sağlıyor ve gelenlere psikolojik destek veriyor.

Yorum Yapın