Ürdün'de Suriyelilerin sağlık hizmetine erişimi risk altında

Amman, Ürdün, 22 Nisan 2018 Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Suriye’nin durumunun görüşüleceği Brüksel Konferansı öncesinde uluslararası toplumu bölgedeki Suriyeli mülteciler için sağlık alanında ayrılan kaynağı artırma çağrısında bulundu.

MSF, Ürdün’de kısa süre önce Suriyeli mültecilerin kamuya ait sağlık tesislerinden faydalanma ücretinin artırıldığına ve bunun mültecilerin sağlık hizmetine erişimini kısıtlayıp onları daha zor durumda bırakabileceğine işaret etti.

Ürdün’de yaşayan Suriyeli mültecilerin sağlık ödemelerine verilen devlet desteğinin kesilmesiyle mültecilerin artık “yabancı ücreti”nin yüzde 80’ini ödemesi gerekiyor.

Bu oran, devlete ait sağlık tesislerinde ödenen ücretin iki ila beş kat artması demek.

MSF Ürdün Temsilcisi Brett Davis durumu şöyle değerlendirdi: “Suriyeli ailelerin, kira ödemek gibi diğer geçim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kendilerinin ve aile bireylerinin sağlık alanındaki ihtiyaçlarını geri plana atacağından endişe ediyoruz. Yeni duruma uyum sağlamaya çalışan Suriyeliler kendi kendilerini tedavi etme yoluna gidebilir veya daha düşük maliyetli alternatif yöntemlere başvurabilir ve bu yöntemler yetersiz kalabilir, hatta zarar verebilir.”

Bu fotoğraf MSF'nin Ürdün'de İrbid'de yürüttüğü gezici sağlık hizmetleri programından. Program kapsamında Ürdünlü ve Suriyeli kronik hastalar evlerinde ziyaret edilerek ücretsiz tedavi görüyor. Diyabet hastası Suriyeli Hayriya, savaş nedeniyle ülkesinde sağlık hizmeti alamadığı için Ürdün'e gelmiş. Fotoğraf: Maya Abu Ata / MSF

Kasım 2014’te, Ürdün’de mülteci kampları dışındaki alanlarda yaşayan Suriyeliler için ücretsiz sağlık hizmetinin kaldırılması kararından bu yana Suriyeliler temel sağlık hizmetlerine erişimde çeşitli güçlüklerle karşılaşıyorlardı.

2016’da MSF tarafından yürütülen sağlığa erişim araştırması sonuçlarına göre, tıbbi destek ihtiyacı içindeki yetişkinlerin yüzde 30,2’si sağlık hizmeti almıyordu; bunun için gösterdikleri ana sebep, söz konusu hizmeti karşılayacak güçlerinin olmamasıydı.1 Bunun yanında, hanelerin aylık toplam gelir ortalaması 239 Ürdün Dinarı (272 avro) olarak bulundu ve hanelerin yüzde 79,3’ü borçlu olduğunu bildirdi.

Yapılan son değişiklik Suriyelilerin durumunu daha da zorlaştıracaktır. MSF ekipleri, programlarına kayıtlı hastalarla yaptıkları konuşmalarla birçok hastanın artan ücretler nedeniyle sağlık hizmetine erişmekte ciddi güçlükler çektiklerini öğrendi.

38 yaşındaki Suriyeli Halida2 şöyle diyordu:

Kızlarım hasta olunca onları doktora götürüyordum ama bundan sonra götüremeyeceğim. Çünkü doktor muayene parası 9 dinara (10,24 avro) çıktı ve benim bunu ödemem mümkün değil.

43 yaşındaki Cemil2 ise, çocuğunu kliniğe götüren eşinin ücretlerin yükseldiğini görünce doktora gitmeden eczaneye gittiğini anlatıyor.

Acil durumda sağlık hizmeti alamamaktan korkuyorlar

Ancak Suriyelilerin büyük bölümünün asıl korkusu, acil bir durum olduğunda veya ameliyat gerektiğinde bu sağlık hizmetini karşılayamamak. Örneğin sezaryen ameliyatının ücreti bugün 700 dinarı (800 avro) aşıyor.

Yapılan politika değişikliği daha fazla Suriyelinin ücretsiz sağlık hizmetlerine yönelmesine sebep oldu. Mart ayında MSF’nin doğum ve birinci basamak sağlık hizmetlerine talepte yüzde 20 artış kaydedildi. Ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmak için hastalar daha uzaklardan gelmeye başladılar.

MSF Brüksel Konferansı öncesinde uluslararası toplumu kaynakları artırıp, Ürdün’de kamplar dışında yaşayan Suriyeli mültecilerin sağlık hizmetlerinin karşılanmasını sağlamaya öncelik vermeye çağırdı.

MSF Ürdün’deki ücretsiz sağlık programlarında Suriyeli mültecilerin sağlık durumlarını ve bu alandaki ihtiyaçlarını yakından izlemeye devam edecek. Bu programlar arasında, Ramtha ve İrbid’de yürütülen kronik hastalık tedavi programları, Mafrak’taki ruh sağlığı programı, Ramtha’da verilen birinci basamak sağlık hizmetleri ve Amman’daki plastik cerrahi programı bulunuyor.

 

1 İrbid vilayetinde (kuzey Ürdün) mülteci kampları dışında yaşayan Suriyelilerle enlemesine kesit yöntemiyle yapılan hane halkı araştırması. Araştırma Mayıs ve Haziran 2016’da yapılmış olup 2.589 hane ile görüşüşmüştür.

2 İsimler değiştirilmiştir.

Yorum Yapın