Yunanistan-Makedonya sınırı: Şiddet olaylarında yaralanan yüzlerce kişi tedavi edildi

Sınır Tanımayan Doktorlar, Yunanistan - Makedonya sınırında meydana gelen şiddet olayları sonrasında yüzlerce kişiyi tedavi etti. Olaylar, Avrupa ülkelerinin yarattığı insani krizin akıl almaz sonuçlarını gözler önüne seriyor.

10 Nisan 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) sağlık ekipleri, 10 Nisan’da Yunanistan ve Makedonya sınırında meydana gelen şiddet olaylarından sonra yüzlerce kişiyi tedavi etti. 40 kişi plastik mermilerle yaralanırken, en az 10 kişi de Makedonya polisi tarafından darp edildiğini bildirdi.

MSF, İdomeni kampında gündelik faaliyetlerin devamlılığını sağlamak ve sayıları gittikçe artan kamp sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, mevcut saha ekiplerine iki mobil ekip daha ilave etti.

MSF Yunanistan Program Şefi Jose Hulsenbek, konuyla ilgili açıklamasında, "Bir ayı aşkın bir süredir İdomeni'de mahsur kalan mülteciler arasında çok büyük bir hayal kırıklığı ve giderek artan bir öfke söz konusu” dedi.

Burada gözlemlediğimiz şiddet olayları, Yunanistan'da binlerce insanın sıkışıp kalmış olmasının kaçınılmaz bir sonucudur. Yunanistan, Avrupa'da güvenlik arayışındaki kişilerin insani yardım ve korunma taleplerine cevap veremeyecek nitelikte bir ülke. İnsanlar, kendilerine onurlarını incitmeyecek bir şekilde davranılmasını istiyor; şiddetle, öngörülemeyen şekilde kapatılan sınırlarla veya daha fazla belirsizlikle karşılaşmak istemiyorlar. Fakat Avrupa göç politikalarının oluşturduğu bu akıl almaz insani kriz gün geçtikçe daha da katlanılamaz bir hal alıyor.

Bu sabah kalabalığı dağıtmak için kullanılan göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası, kampta büyük bir gerginliğe neden oldu. MSF ekipleri, aralarında göz yaşartıcı gazdan etkilenen ve solunum sorunları yaşayan 200 kişi de olmak üzere toplam 300 kişiyi tedavi etti.

Kampın içinde faaliyet gösteren MSF kliniğinde göz yaşartıcı gazdan etkilenen, beş ila 15 yaşlarındaki yaklaşık 30 çocuk tedavi edildi. İki genç hasta, 10 kişiyle birlikte Makedonya topraklarına götürüldüklerini ve burada bir saat boyunca polis tarafından darp edildiklerini bildirdi. Şok geçiren 30’dan fazla hastaya ise psikolojik tedavi uygulandı. Açık yaraları ve kırık ihtimali olan 7 kişi de yerel bir hastaneye sevk edildi.

İdomeni'de MSF ile birlikte çalışan doktor Conor Kenny, "MSF kliniği bugün dolup taştı. Üç çocuk, plastik mermilerden kaynaklanan kafa travması ile bize getirildi. Dışarıdan çığlık sesleri geliyordu. İnsanların elinde etraftan toplanan plastik mermiler vardı. Suriye'den gelen hamile bir kadın da iki çocuğuyla birlikte kliniğe geldi ve kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanıldığı sırada kendisinin sınıra yakın olduğunu, çıkan arbede sırasında telaşla koşan insanlar arasında yere yuvarlandığını anlattı."

 

Yorum Yapın