2018'in ilk bebekleri

Dünya 2018'in gelişini kutlarken Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri çeşitli ülkelerde, bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı oluyordu. Bu ailelerin pek çoğu son derece zor şartlar altında çocuk yetiştirecek ve olağanüstü güçlüklere göğüs gerekecek. Ama yeni başlayan her hayat, yeni umutları da beraberinde getiriyor (EN).

Dileriz 2018 yılı, doğan ilk bebeklerine, onların ailelerine ve herkese iyilik getirir.

 

Afganistan

MSF’nin Kabil’deki Daşti Barçi Anne-Çocuk Kliniği’nde dünyaya gelen ilk bebek, güzeller güzeli Raihana oldu. Annesi Najia 31 Aralık 2017 gecesi saat 11’de bu hastaneye geldi çünkü hastanede gelen herkese nitelikli hizmet verildiğini duymuştu. İlk muayenede bebeğin ters durduğu söylendi ama bu küçük kız yine de 1 Ocak 2018’de saat 00:15’te 3 kilo 150 gram ağırlıkla, sağlıklı bir şekilde doğdu. Raihana, Najia’nın üçüncü çocuğu. Evde annelerini bekleyen bir küçük oğlan ve bir küçük kız var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bangladeş

Bu tatlı erkek bebeğin annesi Roshida, Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan bir mülteci. Bebeğini yeni yıl gecesi, MSF’nin Kutupalong’daki sağlık tesisinde dünyaya getirdi. Hastaneyi duymuş olan eşi, 31 Aralık günü onu buraya getirdi. Ne yazık ki Roshida preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) geçiriyordu; bu hayati tehlike yaratan bir durumdu. Roshida’nın durumunun ciddiyeti nedeniyle MSF ekibi doğum gerçekleşene kadar onu çok dikkatli bir biçimde takip etti. Şu anda hastanede iyileşmekte olan Roshida’ya, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için neler dilediğini sorduğumuzda, “Okula gidip çok çalışmasını dilerim,” dedi, “öğretmen veya doktor olsa ne güzel olur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lübnan

Bu muhteşem kız bebek, Şatila mülteci kampındaki MSF hastanesinde bu yıl doğan ilk bebek oldu. Rahaf adı verilen bebeğin, evde sabırla onu bekleyen iki ablası var. 31 Aralık günü akşam 5’te doğumu başlayan annesi, bebeğin yeni yılda doğmasını gerçekten çok istiyordu. Gece 1’de dünyaya gözlerini açan bebek, babası tarafından heyecanla karşılandı. Babası Rahaf’ın da büyüdüğünde Şatila Hastanesi’nde canla başla çalışanlar gibi hemşire olmasını umuyor. Biz bu fotoğrafları çekerken minik Rahaf şaşırtıcı bir uyanıklıkla etrafını izliyordu ve tüm hastane personelinin yeni yıla umutla girmesine vesile oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yemen

Lubna, doğumu başlar başlamaz Taiz’deki Huban Anne-Çocuk Hastanesi’ne geldi ve 1 Ocak 2018’de saat 01:30’da tam 3 kilo gelen sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. 29 yaşındaki üç çocuk annesi Lubna, “Gebelik kontrollerim de bu hastanede yapıldığı ve özel bir hastaneye gidecek param olmadığı için doğrudan buraya geldim; kızım için tek dileğim mutlu bir hayat sürmesi” dedi. Bu harika bebeğin ismi, hastaneden çıktıktan sonra, aile üyeleriyle birlikte konacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

İşte Asante ve yeni doğan oğlu Janvier (adı, Fransızca'da “Ocak ayı” anlamına geliyor). Janvier, 1 Ocak 2018’de Kuzey Kivu’da, Masisi’deki MSF hastanesinde dünyaya geldi. Burada MSF’nin büyük bir hastanesi, iki sağlık kliniği, pek çok sağlık ocağı ve gezici kliniğinin yanı sıra, bir de “doğum köyü” var. Hamileliği yüksek risk taşıyan kadınlar üçüncü trimesteri doğum köyünde geçiriyor, böylece ihtiyaç duydukları anda tıbbi bakıma ulaşabiliyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sierra Leone

1 Ocak 2018 gecesi saat 01:20’de Magburaka Devlet Hastanesi’nde dünyaya gelen bu bebeğin adı Hawanatu. Annesi, bu hastanede doğumun ücretsiz olduğunu, mahallesine sağlık hizmetleri hakkında bilgi vermek için gelen MSF ekiplerinden duymuş. Doğumu başlayınca evi ile hastane arasındaki 1 kilometrelik yolu yürümek zorunda kalan anne, kızını hastanede dünyaya getirebilmiş. Annesi onun iyi bir eğitim almasını, hemşire veya doktor olarak Sierra Leone halkına hizmet etmesini umuyor.

Yorum Yapın