2019'un ilk bebekleri

Dünya 2019'un gelişini kutlarken Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri çeşitli ülkelerde bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı oldu. Bu ailelerin pek çoğu son derece zor şartlar altında çocuk yetiştirecek ve olağanüstü güçlüklere göğüs gerekecek. Ama yeni başlayan her hayat, yeni umutları da beraberinde getiriyor (EN).

Dileriz 2019, doğan ilk bebeklerine, onların ailelerine ve herkese iyilik getirir.

Afganistan

Gece yarısı MSF'nin Batı Kabil'deki sağlık merkezinde dünyaya gelen Mariam 3,4 kg ağırlığında. Afganistan'da yenidoğanlara genellikle eve gittikten sonra isim koyuluyor. Fakat Mariam'ın 30 yaşındaki annesi Rahima, kızına ne isim vereceğine çoktan karar vermişti; bu nedenle eve gitmeden ona Mariam ismini verdi. Rahima'nın tek dileği, küçük kızının iyi bir eğitim alabilmesi ve refah içinde büyümesi.

 

Fildişi Sahili

34 yaşındaki Gninguin, yeni yılın ilk gününde saat 09.02'de beşinci bebeğini kucağına aldı. Fildişi Sahili'ndeki Boniéré Şehir Sağlık Merkezi'nde 3,2 kg olarak dünya gelen bebeğin henüz ismi yok, fakat annesi onun "iyi bir insan olmasını" diliyor.

 

Honduras

Maria bebek Honduras'ın Choloma şehrindeki MSF kliniğinde saat 03:30'da 2,6 kg olarak dünyaya geldi. Choloma, şiddet olaylarının çok yaygın olduğu ve sağlık hizmetlerine erişimin çok kısıtlı olduğu bir şehir. Bu nedenle MSF kadınların sağlık hizmeti alabilmeleri, özellikle de doğum öncesi bakım hizmetlerinden faydalanabilmeleri ve komplike doğumlarda acil tıbbi destek alabilmeleri için farklı sağlık merkezlerine destek veriyor.

 

Irak

Essa bebek saat 10:40'da MSF'nin Kayyara'daki kliniğinde 3,3 kg olarak dünyaya geldi. Essa’nın annesinin kan grubu, dünya nüfusunun yalnızca yüzde 15'inde görülen RhD negatif olduğu için, vücudunun hamileliğe karşı olumsuz tepki vermemesi amacıyla özel bir tedavi görmesi gerekiyordu. Irak'taki MSF ekipleri, tedavi konusunda Essa'nın annesine süreç boyunca destek oldu.

 

Lübnan

Suriyeli mülteci bir ailenin bebeği olarak Lübnan'da, MSF'nin Bekaa Vadisi'ndeki kliniğinde gece yarısı dünyaya gelen bebek, henüz ismine kavuşmadı. Fakat annesi, yeni yılın ilk dakikalarında hem ailesi hem de ülkesi için barış ve huzur diledi.

 

Nijer

MSF'nin Madaoua'daki doğum kliniğinde 01:25'te dünyaya gelen ilk bebek, 2,7 kg ağırlığındaki bu küçük kız oldu. Annesi Djamila daha önce üç çocuk daha dünyaya getirmiş, fakat ilk kez Nijer'de bir hastanede güvenli doğum yapma imkanına erişmiş. Djamila, ileride kızının ebe olmasını diliyor. Tıpkı dördüncü bebeğinin doğumuna yardım eden MSF kliniğindeki ebe gibi...

 

Tanzanya

Tanzanya'nın 2019'da dünyaya gözlerini açan ilk bebeği Janviere Niyongabire oldu. 01:13'te dünyaya gelen Janviere'in adının anlamı "Ocak ayının hediyesi" anlamına geliyor. Halihazırda Nduta kampında yaşayan ve Burundili bir mülteci olan annesi, güvenli doğum imkanına erişemeyen kadınlara yardımcı olabilmesi için küçük oğlunun ileride ebe olmasını istiyor.

 

Kenya

2019'un ilk saatlerinde Kenya Likoni'de dünyaya gelen bebeklerin dördü de kız çocuğuydu.

Yorum Yapın