Akdeniz: MSF 7 saatte yaklaşık 2.000 kişiyi denizden kurtardı

Aquarius güvertesi, 4 Ekim 2016 Fotoğraf: Fabian Mondl/SOS MEDITERRANEE

Aquarius güvertesi, 4 Ekim 2016 Fotoğraf: Fabian Mondl/SOS MEDITERRANEE

Bourbon Argos, Dignity I ve SOS Mediteranee ile birlikte operasyonlarını yürüttüğümüz Aquarius gemilerinde çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) arama kurtarma ekipleri, bugün yedi saat içinde 11 bottan yaklaşık 2.000 kişiyi kurtardı. Sağlık durumu kritik olanlar, acil tıbbi müdahale için İtalya'ya gönderildi.

3 Ekim 2016 - MSF Saha Koordinatörü Nicolas Papachrysostomou “Bu sabah ikinci botun bulunduğu yere ulaştığımızda herkesin suyun içinde olduğunu gördük. Bazıları boğulmak üzereydi. Korkunç bir görüntüydü. Herkes panik ve korku içindeydi. Maalesef bu sabah durumu kritik olan genç yaştaki hamile bir kadın İtalya’ya tahliye edilirken yolda hayatını kaybetti" dedi.

Yıl 2016 ama hala bu insanlara başka bir yasal bir seçenek sunulmuyor ve insanlar çaresizlik içinde bu tehlikeli deniz yolculuklarına atılıyor. Tüm bunlara göz yummak kabul edilebilir gibi değil.

Bugünkü yoğun kurtarma operasyonları, Bourbon Argos’un tekrar operasyona çıkmasından hemen sonra gerçekleşti. Gemi, 17 Ağustos’ta Libya Sahil Güvenlik ekipleriyle yaşanan olaydan sonra bir süre onarım ve rehabilitasyon çalışmaları nedeniyle denize açılamamıştı. Bugün sekiz kurtarma operasyonunda bulunan 60 metrelik bu gemi, güvertesine 1.019 kişi aldı.

Bununla beraber Aquarius başarılı bir operasyonla 710 kişiyi tek seferde bir ahşap araçtan kurtardı.

Diğer 213 kişi de, Dignity I ile gerçekleştirilen operasyonda kurtarıldı.

Denizden sağ kurtulanların sağlık durumu iyi, fakat güverteye alınanların büyük bir kısmı hayati tehlike arz etmeyen farklı hastalıklardan dolayı sağlık ekiplerimizce tedavi ediliyor.

Aquarius ekibi ise, kurtarılanlar arasında özellikle bazı Eritreliler’in ileri seviyede besin yetersizliği çektiğini bildirdi.

“Bu insanlara yasal ve güvenli alternatif sağlanmadıkça Akdeniz’deki ölümcül yolculuklar son bulmayacak" diyen MSF İtalya Program Direktörü Tommaso Fabbri, kesin çözüme dair şunları: "Arama kurtarma çalışmaları bu büyük trajedinin çözümü içinde küçük bir rol oynasa da, Akdeniz’de bağımsız insani yardım kuruluşlarının varlığına çok ihtiyaç duyuluyor. Bugünkü operasyonlarda bunun ne denli önemli olduğunu gördük. Fakat bunun çözümü tek başına arama kurtarma çalışmaları olamaz, olmayacak."

İnsanların Avrupa’ya ulaşması için acilen güvenli ve yasal seçenekler sunulması gerekiyor. Yoksa bu trajedi bitmeyecek.

MSF 2016’daki arama kurtarma çalışmalarına başladığı 21 Nisan’dan bu yana Dignity I, Bourbon Argos ve Aquarius ile 100 farklı kurtarma operasyonunda 14.547 kişiyi denizden kurtardı. Dünyanın en ölümcül göç rotası olarak görülen Orta Akdeniz’de en az 3.230 kişi hayatını kaybetti. 

Yorum Yapın