Akdeniz: Neden güvenli bir limana ihtiyaç var?

Gemide tıbbi açıdan durum şimdilik stabil olmakla birlikte, yolcular bitkin halde ve yoğun stres altındalar. Fotoğraf: Kenny Karpov/SOS Mediterranee

Akdeniz'deki arama kurtarma gemisi Aquarius'ta görev yapan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Program Koordinatörü Aloys Vimard, gemideki durumu anlatıyor. 

12 Haziran - Şu anda Malta ve Sicilya (İtalya) arasındaki uluslararası sulardayız. Gemimizde 629 yolcu var. Bunların 11’i küçük çocuk, 123’ü ise yanında yetişkin bulunmayan 18 yaş altı refakatsiz çocuklar. 80’den fazla kadın yolcu var, 7’si hamile. Gemimiz aşırı kalabalık, kapasitemizin üstündeyiz. Gemimizde zarar görmeye çok açık, çok kırılgan durumda insanlar var ve çoğu bitkin halde; 48 saati aşkın süredir denizdeler.

Denizden kurtarılan bu insanların sağlık durumu şu anda stabil, fakat eğer daha ileri tıbbi bakım sağlanmazsa içlerinden bazılarının durumu kötüleşebilir. Hayati tehlikesi bulunan bazı hastaları tedavi ettik, bu kişilerin bir kısmı boğulmak üzereyken kurtarılmıştı, bazılarının da yanık yaraları vardı. Hepsini hayata döndürmeyi başardık.

Onları hâlâ gözlem altında tutuyoruz, ancak deniz suyu yutmuş olan insanların akciğerlerinde hızla komplikasyonlar gelişebilir. Bu insanların derhal güvenli bir limana götürülmesi lazım.

Gemimizde üç hemşire, bir doktor ve bir ebeden oluşan beş sağlık personeli var. Şu anda gemideki herkesi tedavi edebilecek ekipmana sahibiz ve şu an için, tıbbi nedenlerle acilen tahliye edilmesi gereken kimse yok. Ancak gemimizin limana girmesine izin verilmeden açıkta beklemeye devam edersek kısa süre içinde tıbbi malzeme takviyesine ihtiyacımız olacak (Bu yazı yazıldıktan sonra, 12 Haziran Salı günü içinde gemiye tıbbi malzeme takviyesi yapılmıştır).

Aquarius’ta azami kapasitenin çok üzerinde insan bulunuyor ve hava durumu giderek kötüleşiyor. Fotoğraf: Kenny Karpov/SOS Mediterranee

İnsanlar açık güvertede sıkışık şekilde bekliyor, her türlü hava şartlarından etkileniyorlar, dolayısıyla güneş çarpması ve vücudun aşırı su kaybetmesi gibi başka sağlık sorunları yaşamalarından endişe ediyoruz.

Bu geceye yetecek kadar yiyecek stokumuz vardı, yiyeceklerimizin bu akşam tükenmesini bekliyorduk. Bir Malta gemisi bize bir miktar malzeme tedarik etti, ancak bu sadece bir öğün yetecektir.

İspanya bize kendi limanını açtı, ancak oraya varmamız yine dört-beş gün yol almamız demek. Bu bir yolcu gemisi değil. En yakın güvenli limanlardan, gemimizdeki insanları indirme izni talep ediyoruz.

Gemimizde bulunan herkese durumu gayet şeffaf bir şekilde açıklıyoruz. Ne olup bittiğini onların da anlaması önemli. Onlara bir insani yardım kuruluşu olduğumuzu ve hiçbir şart altında kendilerini Libya’ya geri götürmeyeceğimizi, güvenli bir limana indireceğimizi söyledik.

En iyi senaryo, İtalya makamlarının üzerlerine düşen görevi yapıp, uluslararası denizcilik kanunlarına saygı göstermesi olacak. Bu, bize en kısa sürede uygun bir liman belirtilmesi ve denizden kurtarılan insanların güvenli bir yerde karaya çıkartılması demek.

En kötü senaryo ise hiçbir talimat almaksızın burada denizde beklememiz olur. Gergin durumdaki bunca insanla, aşırı kalabalık bir gemide beklemek, her geçen gün bu insanların güvenliğini daha fazla tehlikeye atacaktır.

Denizde hayat kurtaran arama ve kurtarma operasyonları gerçekleştirmenin bu kadar zorlaştırılması karşısında son derece endişeliyiz. Biz insani yardım çalışanıyız, burada sadece can kurtarma ve insanları güvenli bir limana ulaştırma amacıyla bulunuyoruz. Bu uluslararası denizcilik kanunlarının gereğidir ve Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin görevidir.

Avrupa Birliği’nin caydırma politikaları, Avrupa’ya ulaşabilen insan sayısında belirgin bir azalmaya sebep oldu. Ancak yaz aylarında, hava şartlarının düzelmesiyle birlikte daha fazla geminin Libya sahillerinden denize açıldığını görüyoruz.

629 kişinin tamamı Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece kurtarıldı. O gece Aquarius, 9 saat içinde 6 kurtarma operasyonu ve nakil gerçekleştirdi ve bu nakillerin tamamı İtalya Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin (DKKM) talimatları doğrultusunda yürütüldü. İki şişme bottan insanların kurtarılması sırasında, botlardan birinin gece karanlığında parçalanması ve 40’tan fazla kişinin denize düşmesiyle durum kritik bir hal aldı. Fotoğraf: Kenny Karpov/SOS Mediterranee

Bu halihazırda yaşanmakta olan bir durum: Biz tek bir gecede 600’den fazla insanı denizden kurtardık ve gemimize naklettik, Pazar günü uluslararası sularda tehlike altında birkaç deniz taşıtı daha olduğunu duyduk. Ayrıca İtalya Donanması’na bağlı bir gemide de, denizden yeni kurtarılan 800’den fazla insan bulunduğunu biliyoruz.

İnsanlar geminin neden durduğunu, ne olduğunu soruyor. Bir adam gemiden atlamaya kalktı; Libya’ya geri götürülmekten çok korktuğunu ve bize artık güvenmediğini söyledi. İnsanlar umutlarını yitirip çaresizliğe düşüyorlar.

Yorum Yapın