Akdeniz'de Arama Kurtarma: Bir günde 3.000 kişi Dignity I'e alındı

Dignity I'nın Akdeniz'deki kurtarma operasyonlarından biri. Fotoğraf: Fernando Calero

Dignity I'nın Akdeniz'deki kurtarma operasyonlarından biri. Fotoğraf: Fernando Calero

30 Ağustos 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Akdeniz'deki arama kurtarma gemilerinden biri olan Dignity I, dün her birinde yaklaşık 600-700 kişi bulunan 20 farklı tekne ve botla denizde sürüklenen 3.000 kişiyi kurtardı.

Gemi 400 kişilik kapasiteye sahip olmasına rağmen 29 Ağustos günü yaşanan yoğunluktan dolayı 435 kadın, çocuk ve erkek gemiye alındı.

MSF, stoklardaki tüm can yeleklerini ve şişme botları kullanarak yardıma ihtiyacı olan diğer insanları bölgedeki diğer kurtarma gemilerine transfer etmeyi başardı. 

Bugüne kadar MSF'nin denizdeki en geniş kapsamlı arama-kurtarma operasyonlarından birini gerçekleştirdiklerini söyleyen Dignity I Saha Koordinatörü Nicholas Papachrysostomou, "Arama kurtarma operasyonlarımızın başladığı son bir yıl içinde tek bir günde binlerce kişinin kurtarıldığını gördüğümüz günler çok nadirdir. Bu kadar çok insanın ülkelerinden kaçıp Avrupa’da güvenli yaşam bulma umuduyla kendilerini böylesine büyük bir tehlikeye atmaları, geldikleri yerdeki durumun vahametinin ciddi bir göstergesi” dedi.

Prematüre ikizler de kurtarıldı

Tıbbi Ekip Lideri Antonia Zemp ise, o gün denizden kurtarılanlar arasında 5 günlük prematür ikizlerin de olduğunu söyledi.

"Anneleri tek başına seyahat ediyordu. İkizlerden birinin sağlığı kötüydü. Sürekli kusuyor ve vücudu tedaviye yanıt vermiyordu. Hipotermi belirtileri gösteriyordu.

Hasta öncelik saptamasını hızla yaptıktan sonra, bebeğin acilen İtalya'ya ulaştırılabilmesi için tıbbi tahliye izni başvurusunda bulunma kararı aldık. Sağlık durumu kritik olduğu için bizimle birlikte İtalya'ya gemiyle gelemez, vücudu uzun bir yolculuğu kaldıramazdı. Bu nedenle anneyle birlikte ikizleri başka bir deniz taşıtına bindirerek hızla kıyıya ulaştırılmalarını sağladık.

 

Dignity - MSF Akdeniz kurtarma operasyonu - 29 Ağustos 2016

MSF Hemşiresi Courtney Bercan, 29 Ağustos'taki operasyon sırasında kurtarılan beş günlük prematüre bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek için gerekli hazırlıkları yapıyor. Fotoğraf: MSF

O gün denizden kurtarılan 435 kişiden 353'ü erkek, 82'si kadındı. Toplam 110 çocuk arasında beş yaş altı çocukların sayısı 13, refakatsiz seyahat eden çocukların sayısı ise 92 olarak kayıtlara geçti. MSF sağlık ekiplerinin ağırlıklı olarak tedavi ettiği rahatsızlıklar ise, deri hastalıkları, kanlı ishal, dehidrasyon, ateş ve hipotermi gibi vakalar oldu.

Dignity I şu anda güvertedeki 435 kişiyi İtalya kıyılarına ulaştırabilmek için Vibo Valentia'ya doğru yol alıyor. Gemi, stokları yenilendikten sonra arama kurtarma operasyonlarına devam edebilmek için tekrar Akdeniz'e dönecek.

Güvenli ve yasal geçiş şart

Göçmenlere güvenli ve yasal geçiş seçeneği sunulmadığı için her gün Akdeniz'deki yaşam mücadelesine ve can kayıplarına tanıklık ettiklerini dile getiren Papachrysostomou şunları söyledi: "Sahil Güvenlik'e göre dün yaklaşık 6.500 kişi Akdeniz'i aşmak için hayatını tehlikeye attı ve farklı kuruluşların destek verdiği 40 farklı operasyonla denizden kurtarıldılar. Bu durum Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, sınırlarına dayanan mülteci akınını yönetmekte ve insani ihtiyaçları karşılaşamada ne denli başarısız olduğunun somut bir göstergesi."

Uluslararası Göç Örgütü ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre 2016'da 3.167'den fazla kişi Akdeniz'de hayatını kaybetmişken, AB ülkeleri, daha fazla ölüm gerçekleşmeden mülteci ve göçmenlere güvenli ve yasal geçiş sağlayacak politikaları bir an önce geliştirmeli, bu insanlar için hayati öneme sahip sağlık hizmetlerine erişimi sağlamalıdır.

Bu yıl arama kurtarma operasyonlarına 21 Nisan'da başlayan MSF ekipleri, Dignity I, Bourbon Argos ve Aquarius (SOS Mediterranée işbirliği) gemileriyle gerçekleştirilen 85 farklı kurtarma operasyonuyla toplam 11.365 kişiyi denizen kurtardı.

Yorum Yapın