Blog: Akdeniz'in ortasında sürüklenen refakatsiz çocuklar

Dr. Sarah Giles, MSF

Dr. Sarah Giles, MSF

Yazı: Dr. Sarah Giles

03 Kasım 2016 – Akdeniz’deki arama kurtarma gemisi Aquarius tarafından denizden kurtarılan “refakatçisi olmayan çocukları” iki kategoriye ayırabiliriz: Yaşı 18’e yakın olanlar ve çok daha küçük olanlar. Bu çocukların hepsi, yanlarında yetişkin bir akrabası veya anne-babası olmadan seyahat ediyorlar. İkinci grubun en küçük üyeleri sadece 9 yaşında.

9 yaşında olduğunuzu ve şehrin içinde bir yerden bir yere toplu taşımayla tek başınıza seyahat ettiğinizi düşünün. Yeterince korkutucu mu? Şimdi de kıtalar arası yolculuk yaptığınızı düşünün. Tek başınıza, 9 yaşında!

Gemiye alabildiğimiz refakatçisi olmayan bazı çocuklar, yola aileleriyle çıkmalarına rağmen yolculuğun bir noktasında kaçırılıyor ve Libya sahilinden botlara bindiriliyor. Bazılarının aileleri yolculuk sırasında hayatını kaybediyor. Ama yine de bu çocukların büyük bir kısmı yolculuğa en baştan yalnız çıkıyor. Sıklıkla gördüğümüz üzere aileleri artık onlara bakamıyor veya bakmak istemiyor. Bazen de sırf Avrupa’ya ulaşıp ailelerine para göndermeleri için bu yola sürükleniyorlar. Bu çocukların o yaşta neler yaşadığını anlayabilmemin gerçekten de imkanı yok.

Ben onların yaşındayken tek düşüncem harçlıklarımı biriktirip istediğim kitabı veya boyaları almaktı; açlıktan ölmek üzere olan kardeşlerimle hayatta kalma mücadelesi vermek değil...

MSF172269_Medium

Akdeniz'deki arama kurtarma gemisinde doktor kontrolünden geçen Nijeryalı genç sığınmacı, şiddet kaynaklı yaraları nedeniyle tedavi görüyor. Ekiplerimiz gerçekleştirdikleri görüşme ve muayeneler sonucunda, Libya üzerinden geçmek zorunda kalan refakatsiz çocukların yol boyunca cinsel istismara, şiddet ve işkenceye maruz kaldıklarını ortaya koyuyor. Fotoğraf: Alwa White/MSF

Bu çocukları her seferinde MSF ve SOS MEDITERRANEE ile ortaklaşa yürütülen arama kurtarma gemisi Aquarius’un güvertesinde gördüğümde içimi bir hüzün kaplıyor. Ne diğer ailelerin yanında, ne erkeklerin yanında, ne de kadın ve çocukların yanında kendilerini rahat hissediyorlar. Hiçbir yere ait olamıyorlar. Keşke onlar da yaşlarının gerektirdiği gibi çocuk olabilse…

Geçtiğimiz günlerde yanında üç küçük kardeşiyle beraber yola çıkan 10 yaşında bir çocuğu kurtardık. Kardeşlerini yolculuk boyunca bir arada tutmuş, onların güvende olması için iki ay boyunca çabalamıştı. Böyle büyük bir sorumluluğun altında nasıl ezildiklerini, buna rağmen ayakta kalmak için nasıl bir mücadele verdiklerini görmek gerçekten de yürek burkuyor.

Gemiye bindikten sonra ona boya ve kağıt verdiğimizde çok mutlu oldu ve gördüğünüz bu muhteşem çizimi yaptı.

 

2016-10-27_10.20.14Bir yandan da gemide kültürel aracılık yapan Asma, bir şekilde çocuğun verdiği bilgileri toparlayarak Facebook üzerinden annesi olma ihtimali bir hayli yüksek olan bir kadının profiline ulaştı. Fotoğrafı bastırıp çocuğa gösterdiğinde bir anda mutluluğa boğularak kardeşleriyle beraber resmi öpmeye başladı. Karaya ulaştığımızda, aileyi bir araya getirmek için Kızıl Haç Aile Birleştirme Programı ve Save the Children ile iletişime geçtik.

Bazılarınız neden çocuğun annesine Facebook üzerinden doğrudan mesaj atmadığımızı merak ediyordur. İnsan kaçakçılarının cirit attığı bir dünyada dikkatli hareket etmemiz gerekiyordu. Bu nedenle aile birleştirme sürecini işin uzmanlarına bırakmak istedik.

Tabii bir de kız çocukları var. Ne yazık ki haberleri yok ama onları Avrupa’ya ulaştırmaya çalışanlar insan kaçakçıları ve muhtemelen Avrupa’ya ulaştıklarında pek çoğu seks işçisi olarak çalıştırılacaklar. Çoğu kendilerine gelecek vadederek kandıran insan tüccarlarının peşinden evlerini terk etmiş, Avrupa’da düzgün maaşlı bir işte çalışma umuduyla yola çıkmaya ikna edilmişler.

Bazıları bu kişilerin elinde tecavüze uğruyor, para karşılığında satılıyor ve işkence görüyor. Biz, son derece savunmasız durumdaki kız çocuklarını kıyıda hazır bekleyen Save the Children ve BMMYK ekiplerine yönlendiriyoruz.

Fakat ne yazık ki binlerce kız çocuğu İtalya’daki karşılama merkezlerinden sonra kayıplara karışıyor. Muhtemelen çoğu, Avrupa’da fuhuşa zorlanmak için kaçırılıyor.

Avrupa’nın özellikle bu savunmasız çocuklar için özel bir karşılama sistemi oluşturması, onları koruma altına alması ve aileleriyle birleştiklerinden emin olana dek her birini takip etmesi gerekiyor. Şu anda Avrupa ne yazık ki böyle bir sistemden çok uzak.

Bu hayal gerçek olana dek, biz en azından onların Aquarius güvertesinde geçirdiği birkaç günde diledikleri gibi çocuk olmalarını istiyoruz. Kısa süreli de olsa güvenli bir yerde uyuduklarını biliyorlar, ilgi ve sevgi görüyorlar. Karaya çıktıktan sonra da ailelerine kavuşmaları veya korunmaları için ilgili sivil toplum kuruluşlarına yönlendiriliyorlar.

Yorum Yapın