Aquarius gemisi Orta Akdeniz’e dönüyor

MSF Program Koordinatörü Aloys Vimard

SOS MEDITERRANEE ile Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) birlikte çalıştığı kurtarma gemisi Aquarius, Marsilya limanında uzun süre bekledikten sonra bugün denize açıldı. Aquarius, denizde zor durumda kalan insanlara yardım etmek için Orta Akdeniz’e dönüyor.

"İnsani yardım ihtiyacı çok büyük"

1 Ağustos 2018 – Marsilya/Amsterdam – Orta Akdeniz geçişinin, dünyadaki en ölümcül rota olduğunu belirten MSF’nin Aquarius gemisindeki program koordinatörü Aloys Vimard, “Orta Akdeniz’de kurtarma amacıyla bulunan gemi sayısı yok denecek kadar az ve bu bölgede Avrupa devletleri tarafından hiçbir arama ve kurtarma faaliyeti yapılmıyor. Bugün burada insani yardıma her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç var."

Denizde tehlike altında bulunan insanları kurtarmak, halen yasal ve ahlaki bir zorunluluk. Geçtiğimiz haftalarda bu sularda 700’den fazla insan boğuldu. İnsan hayatının bu derece önemsiz sayılması dehşet verici.

Gemiler haftalarca limana yanaşamadan bekletildi

İki yılı aşkın zamandır Orta Akdeniz’de arama ve kurtarma faaliyetleri yürüten Aquarius gemisi ilk defa bir aydan uzun süre limanda kaldı. Bu uzun bekleyiş, Akdeniz’de kurtarma çalışmalarını ciddi şekilde etkileyen önemli bağlam değişikliklerinden kaynaklandı. İnsanların hangi limana indirileceğine dair siyasi tartışmalar nedeniyle, insanları denizden kurtaran gemiler haftalar boyunca limana yanaşamadan bekletildi.

Denizde hayat kurtaran insani yardım kuruluşları suçlu gibi gösterildi, İtalya ve Malta limanlarına girmekten men edildi.

Akdeniz'deki arama kurtarma gemisi Aquarius, uzun süre limanda bekledikten sonra bugün tekrar hayat kurtarmak için denize açıldı.

Avrupa ülkeleri mülteci, göçmen ve sığınmacıların Libya’da maruz bırakıldığı dehşet verici düzeydeki şiddet ve istismarın tamamen farkında olduğu halde, ülkelerin kurtarma faaliyetlerindeki koordinasyon sorumluluğu AB destekli Libya Sahil Güvenliği’ne devredilerek artırıldı. Yeni kurulan Libya Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi (JRCC) Haziran ayı sonunda Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından tanındı. Libya’da mülteciler, sığınmacılar ve göçmenlerin aşırı kalabalık ve insanlık dışı gözaltı merkezlerinde keyfi olarak alıkonmasına devam edildi. Bu şartlarda sağlanabilen insani yardım ise, git gide artan ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor.

MSF’den Vimard “Orta Akdeniz’de durum giderek karmaşıklaşıyor, fakat bizim amacımız başlangıçtan bu yana hiç değişmedi,” dedi.

Biz en baştan beri denizde can kurtarmayı amaçlıyoruz; erkek, kadın ve çocukların boğulmasını engellemek ve onları temel ihtiyaçlarının karşılanacağı, haklarının tanınıp korunacağı güvenli bir limana ulaştırmak istiyoruz.

Aquarius Orta Akdeniz’e geri dönerken, gemideki MSF ve SOS MEDITERRANEE şu hususları bir defa daha teyit etti:

  • Aquarius denizcilik kanunlarına tamamen saygılı davranarak, denizde tehlike altında bulunan insanları kurtarmaya devam edecektir.
  • Aquarius uluslararası denizcilik kanunlarına uygun olarak, ilgili tüm denizcilik yetkilileriyle koordinasyon halinde çalışmayı sürdürecektir.
  • Aquarius, tehlike altındaki insanlara yardım etmek ve onları güvenli bir limana ulaştırmak için mevcut diğer tüm yöntem ve imkanların kullanıldığı kesin olmadıkça, denizde tehlike altında bulunan insanlara yardım etmenin geciktirilmesi yönündeki talimatlara uyamaz.
  • Aquarius, denizde kurtarılan insanları Libya limanlarına götürmeyecektir. Libya mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler için güvenli bir yer değildir. Güvenli yer, insanların temel ihtiyaçlarının karşılandığı ve aynı zamanda, korunma talep edebilecekleri, yeniden istismar ve hak ihlali riski altında bulunmadıkları bir yerdir; dolayısıyla Libya şu anda güvenli bir yer sayılamaz.
  • Mülteciler, sığınmacılar ve göçmenlerin denizde yolu kesilerek Libya’ya geri götürülmemesi gerekir. Bundan dolayı Aquarius, denizcilik yetkililerinin, Aquarius’un denizden kurtardığı insanları Libya’ya götürmek veya bu kişileri, onları Libya’ya götürme ihtimali olan herhangi bir gemiye nakletmek yönündeki talimatlarını reddetmeye mecburdur.

 


Aquarius, Orta Akdeniz’de iki yılı aşkın deneyimiyle 200’den fazla kurtarma operasyonunda 29.000’den fazla insana yardım etti ve bu kurtarma operasyonlarının tamamı yetkili denizcilik makamlarınca koordine edildi. Çok sayıda olayda Aquarius, Orta Akdeniz’de ticaret gemileri, askeri gemiler ya da sahil güvenlik gemilerince kurtarılmış insanları denizcilik makamlarının talimatı üzerine kendi gemisine aldı.

Gemide, toplu kurtarma operasyonlarında kullanılan acil durum yüzdürücü donanımına sahip üç hızlı kurtarma botu var. Gemide profesyonel denizciler, kurtarma ekibi ve MSF sağlık ekibinden oluşan ve denizde tehlike altındaki insanları kurtarmak üzere eğitim görmüş 35 kişilik özel mürettebat görev yapıyor. Aquarius dalgalı denizde bir seferde 500’den fazla insanı gemide barındırmak ve onlara acil sağlık hizmeti vermek üzere hazırlandı.

Aquarius'un Marsilya limanında bulunduğu süre içinde, daha etkin kurtarma operasyonları yürütebilmesi için gemiye yeni bir hızlı kurtarma botu eklendi. Denizden kurtarılan insanların güvenli bir limana indirilene kadar daha uzun süreyi gemide geçirme ihtimali üzerine, gemiye daha fazla gıda ve tıbbi malzeme stoklandı. Güverteye, boğulan insanların cenazelerini korumak üzere soğuk tutan saklama konteyneri yerleştirildi. Orta Akdeniz rotasında seyahat eden insanların ölüm ihtimali daha fazla.

Yorum Yapın