Batı Halep’te yerinden edilmiş binlerce çocuk aşılandı

El Atareb'de Suriyeli bir küçük kız, kızamık ve pnömokok aşısı oluyor. Fotoğraf: Roaa Hasan/MSF.

Suriye’nin kuzey kesiminde, Halep’in batısındaki kırsal bölge, 2016 yılından beri Halep kentinin doğu yakası, Humus, Güney Hama ve son olarak Doğu Guta gibi kuşatma altındaki yerleşim yerlerinden tahliye edilen ülke içinde yerinden edilmiş insanların en fazla gittiği alanlardan biri.

Yerinden edilmiş on binlerce kişi Batı Halep kırsal alanında, temiz su, gıda ve sanitasyon gibi temel hizmetler olmaksızın düzenli ve düzensiz kamp alanlarında yaşamaya çalışıyor. Sağlık hizmetleri de ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalıyor.

Kamplarda kalanlar, menenjit, kızamık ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara kolaylıkla yakalanabilecek durumda. Özellikle çocukların durumu daha hassas.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2012’den beri Batı Halep’te faaliyet gösteriyor ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinden kitleler halinde buraya gelen yerinden edilmiş kişilere acil durum desteği sağlıyor. Bu gruplar için yapılan öncelikli çalışmalardan biri, önlenebilir hastalıkların yayılmaması için yürütülen aşı kampanyaları.

Sınır Tanımayan Doktorlar, Batı Halep’te çocukları kızamığa, kızamıkçığa, pnömokok ve bunun komplikasyonlarına (solunum yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi) karşı korumak üzere, Suriye Aşı Grubu ve Halep Sağlık Müdürlüğü ile birlikte 7 Nisan'da kitlesel aşılama kampanyası başlattı.

MSF’nin Kuzey Suriye’deki tıbbi koordinatörü Dr. Maria Aparecida Rodriguez Rado, aşının önemine dair şunları söyledi:

Aşılama, bulaşıcı hastalıkları engellemenin etkin bir yoludur ve Suriye’de olduğu gibi, sağlık sisteminin zayıfladığı yerlerde bu daha da büyük önem kazanır.

Yıllardır devam eden savaş yüzünden, hayatında hiç aşı olmamış çocuklar var. Bu çocukların hepsi birkaç farklı hastalık açısından risk altındalar. Bölgede salgınlar da her an görülebilir.”

MSF'nin Batı Halep'teki aşı kampanyası kapsamında ilk kez zatürre aşısı olan bir çocuk. Fotoğraf: Roaa Hasan/MSF

10 günde 51 bin çocuk

10 gün süren aşı kampanyasında, farklı şehir, köy ve kamplarda yaşayan 119 topluluğa ulaşıldı ve 51 binden fazla çocuk aşılandı. Ancak bu sırada çatışmaların devam etmesi, MSF ekiplerinin çalışmasını da güçleştirdi. MSF Lojistik Sorumlusu Moa’az Diab, “Bölgede devam eden şiddet olayları nedeniyle kapalı olan yolları kullanamıyoruz. Bu nedenle bazı ekipler araba yerine motosikletle gidip başka yollardan dolaşmak zorunda kaldı,” dedi.

MSF tıbbi sorumlusu Dr. Angela Martinez Gamero ise şunları söyledi: “Batı Halep kırsalındaki bütün çocukların aşı ile korunmasını sağlamak için çabalarımızı daha da artırdık. Yerinden edilmiş insanlara sağlık hizmeti sunmanın en büyük önceliklerinden biri aşılamadır.”

Yorum Yapın