Bazen doğum sırasında hastalarına şarkı söylüyor

Güney Sudan’ın Mundri şehrinde çalışan tecrübeli MSF ebesi Beatrice Adongo. Fotoğraf: Joanne Perry/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışan ekiplerin büyük bölümü, başka ülkelerden gelen uluslararası çalışanlardan oluşmuyor. Tam tersine, çatışma bölgelerinden salgınların yaşandığı yerlere kadar sağlık ve lojistik ekiplerimizin büyük çoğunluğu, kendi ülkelerinde çalışan ve becerilerini, onlara en çok ihtiyaç duyulan yerlerde kullanan insanlar.

Güney Sudan’da çalışan Kanadalı doktor Joanne, olağanüstü işler yapan Güney Sudanlı bir ebeyi, Beatrice'i övgüyle anlatıyor.

19 Aralık 2018 - Joanne Perry, Doktor

"Burada, Güney Sudan’daki görevlendirilmem sırasında bizimle çalışan ebe Beatrice Adongo bana büyük ilham verdi.

Beatrice’in öyküsünü biliyorum çünkü son derece başarılı bir ebe olmasının yanı sıra benim saçlarımı da örüyor! Birlikte geçirdiğimiz bu iki saatlik saç örme seanslarında birbirimizle hayatlarımızı paylaşıyoruz.

Mundri’de Hayat

Beatrice 2018’in Mart ayından beri Mundri saha programında çalışıyor. Geçen baharda buraya geldiğinde doğumevi tam olarak işlevsel değildi. Bölgedeki güvenlik sorunları yüzünden yalnızca birkaç hasta tedavi görmek için birinci basamak sağlık hizmeti veren kliniğe ulaşabiliyordu.

İnsanlar bir yerden bir yere gitmeye korktuğu için personel çoğu zaman eksikti. Saha programının kapsadığı bölge dışındaki insanlara ulaşmak için çalışan ekiplerimiz, yol güvenliğinin istikrarlı olmaması yüzünden zorluklarla karşılaşıyordu.

Neyse ki son sekiz ay içinde Mundri yavaş yavaş daha huzurlu bir yer haline geldi. Pazar yeri gittikçe daha fazla insanla canlanıyor, yeniden futbol maçları yapılıyor ve halk dışarıda dolaşıyor.

Beatrice tüm zorluklara rağmen, doğum yapan kadınları sağlığına yeniden kavuşturmak için aylarca kararlı bir şekilde çalışmayı sürdürdü; hem Sağlık Bakanlığı’ndan hem de MSF’den yerel ebelerle ve geleneksel doğum refakatçileriyle güçlü bağlar geliştirdi.

Bölge halkı daha güvende hissetmeye başladıkça doğum servisi de gittikçe kalabalıklaştı. İnsanlar nitelikli sağlık hizmetinin yeniden başladığından haberdar oldular.

Şimdi doğum öncesi kliniği çoğu zaman çok hareketli oluyor ve kadınlar dışarıdaki minderlere oturup sabırla sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar. Kasım ayında yaklaşık 40 doğum gerçekleşeceğini tahmin etmiştik.

MSF'nin Aweil'deki hastanesinde anneler bebek bakımı konusunda temel bir eğitim alıyor. Fotoğraf: Peter Bauza

Sakin ve umut dolu

Birçok MSF çalışanı, bir saha programına dahil olduğu zaman bildiklerini paylaşmakta zorlanır. Beatrice ise davranışlarıyla örnek olup bunu başarıyor: Teknik açıdan kendisine güveniyor, en iyi sonuçları elde etmek için meslektaşlarıyla çalışıyor ve hastalarına şefkatle yaklaşıyor.

Hastalarına nazikçe ve sabırla yardım ediyor ve bazen kasılmalar arasında onlara şarkı söylüyor.

Hastalar dahil hepimiz mutluyuz ve gülüyoruz; doğumhane ortamı sakin ve umut dolu.

Hasta sayısının daha az olduğu zamanlarda Beatrice doğum servisini temizlemeye ve aletleri otoklavda sterilize etmeye yardımcı oluyor.

Komplikasyonları olan kadınlar daha ileri tedaviye ihtiyaç duyduğunda ambulansla Mundri’den 45 dakika uzaklıktaki Lui’ye naklediliyorlar. Bu sevk yöntemi Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde düzgün işliyor.

Bu büyük bir başarı ve Beatrice’in göreve başladığı zamanla karşılaştırıldığında büyük bir değişiklik.

Bu arada civardaki köylerde yaşayan kadınlar, tedavi görmek amacıyla ekibimize ve birinci basamak sağlık merkezinin doğum koğuşuna ulaşmak için saatlerce yürüyorlar.

Mandri’den önce

Beatrice Mundri’ye gelmeden önce Güney Sudan’ın Büyük Yukarı Nil bölgesindeki Lankien saha programında çalışıyordu.

Düzensiz aralıklarla şiddet olaylarının patlak verdiği bu ücra görev yerinde işler çok yoğundu. Burada çok değerli deneyimler kazanmıştı, ama hâlâ bilgisini artırmak için düzenli olarak MSF Doğum Kılavuzu’nu okumaya devam ediyor. Burada zor zamanlar geçirmişti ve onu kötü etkilemişti, ancak Beatrice umudunu diri tutuyor.

Eğitimi ve ebe olarak çalışma hayatı boyunca Beatrice için her şey çok kolay olmamıştı.

Beatrice Lankien’de çalıştığı dönemde güvenlik sorunları vardı ve birçok kere güvenlik tehdidi yüzünden bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalmıştı. Mundri’de ise Beatrice bir gezici saha ekibinin parçasıydı ve ekip pusuya düşürülüp soyulmuştu.

Ebelik eğitiminin son yılında, Maridi’deki o korkunç petrol tankeri patlaması sırasında oradaydı. Beatrice ve üçüncü sınıftaki arkadaşları acilen hastaneye çağırılmışlardı. Oraya ulaştıklarında çoğu çoktan ölmüş olan yüzlerce yanık hastasıyla karşılaştılar. Bu hastalar kendi çevrelerinden tanıdıkları genç adamlardı.

Bu genç ebeler, kendilerini adayarak ve yorgunluk nedir bilmeden haftalarca çalışarak bu hastalara baktılar.

Beatrice neden bu kadar saygı görüyor?

Beatrice anne sağlığı ve ebelik konusunda çok tutkulu. Dileği bütün kadınların kapsamlı doğum öncesi ve doğum sonrası bakıma, güvenli doğum ve aile planlaması destek hizmetlerine erişebilmesi.

Beatrice ve Joanne'in saç örme seansları, hayat öykülerini paylaştıkları anlardan biri. Fotoğraf Joanne Perry/MSF

Benim gibi onunla birlikte yaşayıp birlikte çalışsanız, yüzünde geniş bir gülümsemeyle sık sık şu cümleleri duyarsınız: 'Doğumevini çok seviyorum', 'Burası hareketliyken çok hoşuma gidiyor!'

Beatrice Güney Sudan’da doğmuş; aile üyelerinin çoğu hâlâ orada. Çocukluğunun büyük bir bölümünü Kenya’da geçirmiş ve Maridi’de ebelik okumak için 2012’de Güney Sudan’a geri dönmüş.

2015’ten beri MSF ile çalışıyor ve hem MSF’in Güney Sudan çalışanları arasında hem de uluslararası alanda güçlü bir itibar kazanmış. Londra’da bir konuşma yaptığı sırada uluslararası ebe ekibimiz de Beatrice’den haberdar olmuş.

Beatrice, ailesi ve çocuklarından uzakta yaşıyor; onlara destek olmak için çok çalışıyor. Onlarla haberleşmek için sık sık telefon ediyor ve yaşadığı tukul (bir tür yuvarlak kulübe) benimkinin yanında olduğu için ailesine Mundri’deki hayatını anlatırken güldüğünü duyabiliyorum.

O dirençli bir insan ve geceleri de, gündüz de doğum servisinde çalışmaya hazır. Bulaşıcı gülümsemesi ve işine bağlılığı ekibimize zenginlik katıyor.

Bir ebe olarak uzun ve başarılı bir iş hayatı sürdüreceğine hiç kuşkum yok."

Yorum Yapın