Bir İnsani Yardım Aracı Olarak İnsansız Hava Araçları - Dronelar

Drone, birçok insan için ürkütücü bir kelime. Ancak “insansız hava araçları” (İHA) giderek daha fazla yerde acil durum müdahalelerinde planlama amacıyla kullanılıyor ve hayat kurtarmaya yardımcı oluyor.

Coğrafi bilgi sistemleri (GIS) teknolojisiyle desteklenen haritalar; Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) çalışmalarını büyük bir kampın tasarlanması, bir kolera salgını sırasında kuyuların bulunduğu noktaların belirlenmesi ya da bir aşı kampanyasının izlediği rotanın izlenmesi gibi çeşitli konularda destekleyen son derece etkili bir araç haline gelmiş bulunuyor.

MSF ekipleri, Malavi’nin güneyindeki Nsanje bölgesinde bulunan 60 km2lik bir alan olan Makanga’da küçük bir insansız hava aracı kullanarak havadan haritalama çalışması yaptı. 2015’te meydana gelen büyük sel felaketi sırasında Makanga’ya erişim kısmi olarak kesilmişti. Makanga bölgesine ait haritalar sınırlı düzeydeydi. Acil durum ekipleri bu nedenle, yağmur mevsimine hazırlıklı olmak amacıyla ayrıntılı bir haritalama çalışması başlattı.

İlk olarak, 700 gram ağırlığındaki önceden programlanmış insansız hava aracı aralarında bir futbol sahasının da bulunduğu birçok farklı noktadan havalanıyor. Bulutların altında havalanması için yönlendirilen araç, uçuş esnasında fotoğraflar çekiyor. Alınan görüntüler geometrik olarak belli bir standarda oturtulup bunun sonucunda “ortofoto” üretiliyor. Sonrasında ise ortofoto coğrafi referanslama sistemine entegre edilerek, gelecekte yaşanabilecek acil durum müdahalelerinde kullanılmak üzere kapsamlı bir harita oluşturuluyor.

İHAlar sayesinde GoogleMaps'te henüz haritalanmamış bölgeler de haritalanıyor

MSF Malavi Program Direktörü Amaury Gregoire, bu sistemle ilgili olarak şunları söylüyor: “GoogleMaps giderek daha fazla alanı kapsıyor, ancak biz hala son derece ücra ve istikrarsız bölgelerde çalışıyoruz ve bu bölgelerin çoğu hala haritalanmamış durumda. Acil bir durum meydana geldiğinde uydu görüntüsü talep edebilirsiniz, ama bu hem çok pahalı ve uzun zaman alıyor, hem de bir bölgeyi sadece kaba hatlarıyla yansıtıyor”.

“İnsansız hava araçları sayesinde son derece kapsamlı ve tamamlayıcı haritalara sahip oluyoruz. Haritalar sayesinde ekiplerimiz, insanların nerede olduklarını tespit edebiliyor. Aynı zamanda karar alıcılarla ve sahada bulunan diğer kurumlarla uzaktan iletişim kurma imkanı da buluyoruz”.

Hava sahasına ilişkin düzenlemeler, bulunulan bölgeye göre farklılık gösteriyor. İnsansız hava araçları yeni bir teknoloji olduğu için birçok yerde bu teknolojinin nasıl kullanılması gerektiği henüz yasal olarak düzenlenmiş değil. MSF ekipleri, tüm bölge üzerinde uçuş gerçekleştirmek için Nsanje Bölge Yetkilisi’nden izin aldı ve hava polisine gerekli bildirimde bulundu. İnsansız hava araçlarının havalandığı noktalar da köylerin liderleri ve polis ile birlikte belirlendi.

Makanga haritalama çalışmasını koordine eden Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) Yöneticisi Raphael Brechard, MSF’nin Malavi ve Mozambik’te görev yapan iki GIS sorumlusundan biri. Brechard, haritalama çalışmasıyla ilgili izlenimlerini şu şekilde aktarıyor: “İnsansız hava araçları, karmaşık sorunlara düşük maliyetli ve yenilikçi GIS çözümleri geliştirmemiz açısından bize çok yardımcı oldu. Gelecek projeler için şimdiden heyecan duyuyoruz”.

“İnsansız hava araçlarından çekilen görüntüler, deprem veya sel gibi felaketlerin nasıl bir seyir izlediğini anlamamıza yardımcı olacak dijital elevasyon modelleri (DEM) ya da 3D videolar geliştirmemizi de kolaylaştırabilir. Hatta bu görüntüleri, insanların bir bölgeye ulaşmasının imkansız olduğu acil durumlar sırasında sanal gerçeklik uygulamaları yaratmak için bile kullanabiliriz. Bu teknoloji bize sınırsız imkanlar sunuyor”.

MSF ekibi, insansız hava araçlarının MSF ve diğer insani yardım kuruluşları tarafından kullanılmasını teşvik etmek amacıyla videografiker Morgana Wingard’ı etkinliğine davet etti. Başarısız olan İHA havalandırma denemeleri de MSF’de insansız hava aracı operatörlerine gelecekte verilecek eğitimlerde kullanılacak.

Yorum Yapın