Çad'da beslenme yetersizliği nedeniyle çocukların durumu kritik

Kurak mevsime ek olarak çatışmaların ve çatışmalara bağlı yer değiştirmelerin bölgedeki insani durumu daha da olumsuz hale getirmesi nedeniyle MSF ülkenin farklı noktalarında desteğini sürdürüyor. Bol ve Baga Sola'da olduğu gibi destek programlarının bir kısmı, akut ihtiyaçlar giderildikten sonra Sağlık Bakanlığı'na devrediliyor. Fotoğraf: MSF

Çad’da binlerce çocuk akut beslenme yetersizliğinden mustarip. Mevcut tesisler ise duyulan büyük ihtiyacı karşılayabilmekten çok uzak. 

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bu açığı kapatmak amacıyla Çad Sağlık Bakanlığı ile birlikte başkent N’Djamena’da 5 yaşından küçük çocuklara yönelik yeni bir tedavi edici beslenme merkezi açtı.

N’Djamena, 31 Temmuz 2018 – Gerek Çad genelinde, gerekse N’djamena’da tüm yıl boyunca görülen akut beslenme yetersizliği artık son derece ürkütücü düzeye yükseldi. İnsanların alım gücünün azalması, gıda güvensizliği, yaşanan mevsimin bu yıl özellikle ağır geçmesi ve devlet memurlarının sağlık sektörünü de etkileyen grevi üst üste gelerek bu krize yol açtı.

Çad Sağlık Bakanlığı’nın Temmuz 2017’de yaptırdığı son araştırma, N’djamena’da çocuklar arasında beslenme yetersizliği oranlarının acil durum eşiğinin üzerinde olduğunu göstermişti.

Bu yılın Ocak ayından itibaren, ağır beslenme yetersizliği nedeniyle Çad-Çin Dostluk Hastanesi’ne kaldırılan çocukların sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 daha fazla oldu. Alima adlı sivil toplum kuruluşunun destek verdiği hastaneye ağır beslenme yetersizliği çeken, hastalanmış 170 kadar çocuk yatırıldı -ki bu sayı 80 yataklı hastanenin tedavi kapasitesinin çok üzerinde.

Erken ve ayakta tedavi ihtiyacı

Bu kritik durumda, ağır beslenme yetersizliğinden mustarip çocuklar için yatarak tedavi kapasitesinin acilen artırılması, ayakta tedavi imkanı bulunan tesislerde de erken tedavi sağlanması gerekiyor. Ayakta tedavi desteği verebilen beslenme merkezleri, evde tedaviyi kolaylaştırmak, çocukların durumunun ağırlaşmasını önlemek ve hastaneye yatırma gereği doğmamasını sağlamak gibi çok önemli işlevlere sahip.

Fakat ne yazık ki N’Djamena’daki merkezlerin çoğu haftanın sadece bir günü hizmet veriyor. Üstelik bu merkezlerde, UNICEF tarafından temin edilen ve ağır beslenme yetersizliği yaşayan çocukların iyileşmesi için hayati önem taşıyan kullanıma hazır tedavi edici (terapötik) gıdalar da sıklıkla tükenmiş oluyor.

N’Djamena’da çocuklar için acil sağlık hizmetine ulaşmanın çok zor olduğunu belirten MSF Acil Durum Programları Direktörü Natalie Roberts acil ihtiyaçlara dair şunları söyledi: “Bu nedenle çocukların hastaneye götürülmelerini gerektirecek kadar hastalanmamaları için elden ne geliyorsa yapmak lazım. Ayakta tedavi eden beslenme merkezlerinin sayısının ve imkanlarının artırılması, bu merkezlerin etkin destek verebilecek donanıma sahip olması için acilen harekete geçilmeli.”

39 gün önce dünyaya gelen bir bebek, MSF'nin destek verdiği kliniğin yoğun bakım ünitesinde tedavi ediliyor. Doğumundan bu yana yeterli gıda alamamış olan bebek, stabilize edildiği takdirde bir sonraki aşamada beslenme merkezine geçiş yapacak. Fotoğraf: MSF

MSF, Çad Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle birlikte, başlangıç aşamasında 50 yatak kapasitesine sahip olan bir tedavi edici beslenme merkezi açtı.

Hem daha çok çocuğa sağlık hizmeti ulaştırmak hem de tedaviye evde devam eden çocukların takibini uygun şekilde yapabilmek amacıyla N’Djamena’nın çeşitli bölgelerinde birkaç ayrı gezici beslenme merkezinin hizmete sokulması planlanıyor.

"Ölümün eşiğine gelmelerini beklememeliyiz"

Orta derece beslenme yetersizliği çeken çocukların beslenme düzeyinin de iyileştirilmesi gerekiyor, fakat bu çocuklara hiçbir tedavi sağlanmıyor.

Natalie Roberts, “N’Djamena’da bugüne kadar, beslenme taramasından geçirilen ve orta derecede beslenme yetersizliği çektiği saptanan çocuklar, hiçbir şey yapılmadan evlerine geri gönderiliyordu,” diyor. “Oysa biliyoruz ki bu çocukları eve geri gönderdiğinizde orta derece beslenme yetersizliği hızla akut beslenme yetersizliğine dönüşecek, çünkü aileleri onlara yeterince yiyecek temin edemiyor. Çocukların en temel ihtiyaçlarını karşılamak için ölümün eşiğine gelmelerini beklemek zorunda değiliz!”

MSF önümüzdeki haftalarda orta derece beslenme yetersizliğinden mustarip çocuklara yönelik ayakta tedavi çalışmalarına, BM Dünya Gıda Programı tarafından sağlanan destekleyici gıdanın dağıtımını da dahil edecek.


37 yıldır Çad’da destek sağlayan MSF Salamat, Mandoul ve Logone Orientale bölgelerinde bölge halkına, ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve mültecilere tıbbi yardımda bulunuyor. MSF ekipleri her yıl kurak dönemde çocuklarda beslenme yetersizliğini takip ve tedavi etmek üzere kapasitesini artırıyor. Bu dönem aynı zamanda, Mayıs ayında artıp Eylül’de azalan mevsimsel sıtmanın da görüldüğü dönem. Bu yıl N’Djamena’da durumun özellikle kritik olması üzerine MSF akut beslenme yetersizliği tedavi imkanlarını genişleten acil beslenme programını başlattı.

Yorum Yapın