Çölde 60 bin kilometre yol kat ederek 10 bin çocuğu aşılamak

MSF halihazırda Kidal'deki aşılama kampanyasının iki aşamasını tamamlamış durumda. Mayıs ayında üçüncü aşamanın tamamlanmasıyla birlikte Mali'de yürütülen kampanya amacına ulaşmış olacak. Fotoğraf: MSF

Mali’nin kuzey kesiminde, Sahra’nın güneyinde bulunan uçsuz bucaksız çöl bölgesi Kidal, göçebe toplulukların yurdu.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2018’de Mali’de ilk çoklu antijen kampanyasını başlattı. Amacı, çoğu zaman sağlık tesislerinin uzağında kalan göçebe ailelerden 10 bin çocuğu yaygın hastalıklara karşı aşılamak.

9 Nisan 2018 – Difteri, kızamık, boğmaca, menenjit, zatürre, sarıhumma ve ölümcül olabilecek diğer hastalıklara karşı aşılanmak pek çok çocuk için sıradan bir durum.

Fakat Kuzey Mali’de çevrenin güvenli olmaması, toplulukların yalıtılmışlığı ve sağlık altyapısının yetersizliği birçok topluluğun sağlık tesislerine ulaşamaması anlamına geliyor ve dolayısıyla çocukları hastalıklardan korumak zorlaşıyor.

2015’ten beri bölgede çeşitli saha projeleri yürüten MSF çalışanları, birkaç senedir pek çok çocuğun yaygın hastalıklara karşı aşılanmadığını fark etti. Bunun üzerine MSF, Sağlık Bakanlığı ve Mali yerel makamlarıyla işbirliği içinde, en hassas durumdaki insanları, yaşamı tehdit eden ve insanı kuvvetten düşüren bu ağır hastalıklara karşı korumak için bir kampanya başlattı.

2018’in Ocak ayında MSF 0-5 yaş arası 10 bin çocuğu aşılamak üzere ilk çoklu antijen kampanyasına başladı. Ancak çocuklara ulaşmak için çölde 60 bin kilometre yol kat etmek gerekiyor, dolayısıyla kampanyayı yürütmek oldukça karmaşık bir iş.

Bu kampanyayı uygulamak için pek çok kaynak gerektiğini belirten MSF’nin Mali’deki tıbbi koordinatörü Patrick Irenge, aşılama sürecinde yaşanan zorluklara dair şunları söyledi: “Her şeyden önce aşıları getirebilmeniz lazım. Sonra, ücra bölgelerde yaşayan topluluklara ulaşmanın hiç de kolay olmadığı çok geniş bir coğrafyada, ekiplerin hareketini sağlayacak lojistik desteği kurmak var. Aşıların da 2 ila 8 derecede saklanması gerekiyor. Oysa bu bölgede hava sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkabiliyor. Bir de kalifiye sağlık personelinden bölgeyi avucunun içi gibi bilen şoförlere kadar, bunca insanın birlikte hareket etmesini sağlamak pek kolay olmuyor.”

Kampanya, Mali’de mevcut aşı takvimini takip etmek üzere üç aşamada gerçekleştirilecek. Kızamık, sarıhumma ve menenjit aşılarının etkili olması için bir defa uygulanması yetiyor. Diğer aşılarsa üç ayrı doz halinde yapılmalı. Ancak göçebe toplulukların, birkaç haftalık dönemde hep aynı bölgede bulunmaması ihtimalinden dolayı devam aşılarının uygulanması zorlaşıyor. Bu nedenle aşılama çalışmalarında bir erişim sorunu yaşandığını söyleyen Irenge, aşıların en kırılgan durumda olan bireyleri koruyan etkin bir önleyici tedbir olduğunun altını çizdi.

MSF halihazırda aşılama kampanyasının iki aşamasını tamamlamış durumda. Mayıs ayında üçüncü aşamanın tamamlanmasıyla birlikte kampanya amacına ulaşmış olacak.


Mali'deki MSF projeleri

1985’ten bu yana Mali’de faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kidal’de yaşayan topluluklara ilk olarak 1998-2008 döneminde bir anne-çocuk sağlığı projesi kapsamında hizmet sundu.

MSF ekipleri, yalıtılmış toplulukların, özellikle annelerin ve küçük çocukların sağlık hizmetlerine erişimini sağlamak amacıyla 2015’te Kidal’e döndü.

Mali’de Kidal’in dışında Ansongo (Gao bölgesi), Koutiala (Sikasso bölgesi), Tenenkou ve Douentza’da (Mopti bölgesi) çalışan MSF ekipleri, bu bölgelerde anne-çocuk sağlığı ve pediyatri başta olmak üzere pek çok farklı alanda tıbbi destek veriyor.

 

Yorum Yapın