Halep'in doğusundaki hastanelere 48 saatte çok sayıda saldırı

Doğu Halep'te kalan son yedi cerrahtan biri olan Dr. Abu Wasim, Ekim ayında hava saldırılarının hedefi olan Halep'in doğusundaki bir hastanenin üst katında. Fotoğraf: Karam Almasri

19 Kasım  Kuşatma altındaki Halep'in doğusunda yer alan pediyatri hastanesi, 15 Kasım'da yeniden başlayan hava saldırılarının ardından ikinci kez bombaların hedefi oldu.

Bombardıman sonucu üç katı da yıkılan hastane hizmet veremez hale geldi. Saldırılar sırasında doğrudan hedef alınan diğer üç hastanede ise hastalar ve çalışanlar yaralandı.

"Hastanelere yönelik saldırıları durdurun"

Şehirde cerrahi hizmet veren iki hastanenin, bir tam teşekküllü hastanenin ve uzmanlaşmış tek pediyatri hastanesinin hizmet veremeyecek hale geldiğini belirten Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Afet Koordinatörü Teresa Sancristoval, "Bugün Halep için karanlık bir gün. Şiddetli bombardımanlar, çok zor şartlar altında, neredeyse 24 saat hizmet veren bu hastanelerde çok büyük hasara neden oldu.

Elektrik jeneratörlerinden acil servis departmanlarına kadar her şey tahrip oldu. Hava saldırılarında doğrudan ve dolaylı bir şekilde vurulan bu hastaneler tıbbi faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Sivillere, hastanelere ve sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik saldırıları sadece MSF olarak biz kınamıyoruz; Uluslararası İnsancıl Hukuk da kınıyor. Mesajımız çok net: Hastanelere yönelik saldırıları durdurun" dedi.

Çok daha vahim bir tablo bizi bekliyor

MSF'nin Suriye Program Direktörü Vekili Luis Montial ise şunları söyledi: "Kuşatma altındaki Doğu Halep'te yalnızca çocuklara yönelik hizmet veren tek hastane, ikinci kez hava saldırılarında vuruldu.

Hedef gözetmeyen bu saldırılar, daha fazla insanın hayatını alırken, aynı zamanda sağlık hizmetlerinin hızla çökmesine ve kuşatma bölgesinde mahsur kalan yerel halkın daha büyük acılar çekmesine neden oluyor.

Halihazırda kırılma noktasına gelmiş olan sağlık sisteminin daha ne kadar dayanabileceğini bilmiyoruz. Fakat bombardımanlar durmazsa ve tıbbi yardımın bölgeye girişine izin verilmezse, yakın zamanda çok daha vahim bir tabloyla karşılaşacağımızı biliyoruz.”

Doğu Halep'teki hastaneler, kuşatmanın başladığı Temmuz ayından bu yana en az 30 farklı saldırının hedefi oldu. Bu bölgede yer alan tüm hastaneler, MSF ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından destekleniyor.

MSF 2014'ten bu yana Halep'in doğusundaki sekiz hastaneye tıbbi malzeme yardımı yapıyor. Suriye’nin kuzeyinde altı sağlık tesisi işleten MSF, çoğu kuşatma bölgesinde olmak üzere Suriye genelinde 150’den fazla sağlık merkezine destek vermeyi sürdürüyor. Tüm çabalarımıza rağmen Halep'in batısı da dahil olmak üzere Suriye genelinde hala ulaşamadığımız bölgeler var. Fakat halen bu bölgelere tıbbi ve insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 

Yorum Yapın