Suriye: "Halep'te yaşamak imkansız hale geldi"

Amman, Ürdün - 8 Eylül 2016 - Kuşatma altındaki Doğu Halep'te devam eden çatışmalar nedeniyle bu kez El Zehra Hastanesi hava saldırılarından zarar gördü. Salı akşamı gerçekleşen bombardıman sırasında kapıları, camları ve elektrik jeneratörü tahrip olan hastane faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Saldırı sırasında hastanede herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Ağustos ayında vurulan MSF destekli bir hastanede gönüllü olarak çalışan fizyoterapist Mustafa Karaman, yaklaşık 250.000 kişinin halen çatışmaların ortasında son derece kötü şartlarda mahsur kaldığı bölgede "Her gün saldırı altındayız ve şehirdeki tüm sağlık tesisleri çatışmalardan zarar görmüş durumda" dedi.

Kuşatma altındaki şehirde mahsur kalan Halepliler için elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz ama artık Halep'te yaşamak imkansız hale geldi. Sağlık çalışanları olarak bu insanları arkamızda bırakıp gidemiyoruz.

Temmuz ayı ortasından bu yana Doğu Halep'te hala faaliyet gösteren sekiz hastanenin tamamı en az bir kere çatışmalardan zarar gördü. Dördü ise üst üste saldırıya maruz kaldı. Bu süreçte toplam 13 saldırı bölgedeki hastanelerin tahrip olmasına neden oldu.

Tedarik yollarının kesilmesi 250.000 kişiyi etkiliyor

Çatışmalardan etkilenen MSF destekli hastanelerin bazıları yaralılara ve hastalara geçici olarak sağlık hizmeti veremez hale gelirken, bazıları da işlerliğini tamamen yitirdiği için başka yerlere taşınıyor. Bu da bölge halkının zaten az sayıdaki sağlık tesislerine ulaşamamasına ve kuşatma altındaki bir şehirde kritik öneme sahip acil sağlık hizmetlerinden faydalanamamasına neden oluyor.

Temmuz ortasından bu yana şiddetini ve yoğunluğunu artıran çatışmalar, aynı zamanda Doğu Halep'e ulaşan tedarik yollarını kestiği için yaklaşık 250.000 kişi kuşatma altında büyük bir yaşam mücadelesi veriyor.

Kuşatmaya rağmen MSF ekipleri geçtiğimiz günlerde Doğu Halep'te hala hizmet vermeye devam eden sekiz hastaneye tıbbi malzeme, cerrahi ekipman ve ilaç yardımı ulaştırmayı başardı.

MSF Doğu Halep'teki sağlık tesislerine yönelik yardımlarını 2014'ten bu yana sürdürüyor.

Doğu Halep'teki doktorlar sınırlı imkanlarla çalışıyor

Doğu Halep ve çevresinde yalnızca birkaç düzine doktor ve cerrah kaldı. Acil sağlık yardımına ihtiyaç duyan yüzbinlerce insana hizmet vermek için bölgeyi terketmeyen sağlık çalışanları, çok sınırlı bir bölge içerisinde ve çok kısıtlı imkanlarla çalışırken, sağlık durumu kritik olan hastaları da kuşatma bölgesinin dışındaki diğer sağlık tesislerine sevkedemiyor.

Suriye'deki çatışmalar üzerinden durumu değerlendiren MSF Orta Doğu Program Yöneticisi Pablo Marco ise şunları söyledi:

Savaşı sürdüren tüm taraflar savaş kurallarına uyma yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Hastaneleri ve sivillerin yaşadığı alanları bombalamaktan vazgeçmeli, kritik düzeydeki hasta ve yaralıların tıbbi tahliyeyle başka sağlık tesislerine sevkedilmesine izin vermelidir. Gıda, tıbbi ve insani yardım malzemelerinin tedarikini mümkün kılan yolları ise kesmemelidir.

MSF Suriye'nin kuzeyinde altı sağlık tesisi işletiyor, çoğu kuşatma bölgesinde yer alan 150'den fazla sağlık tesisine destek oluyor. 

Yorum Yapın