Doğu Halep'ten tahliye edilen topluluklara yönelik MSF desteği

Güncelleme, 05 Ocak 2017 -  Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 29 Aralık’ta Suriye’nin İdlip vilayetindeki dokuz köy ve kasabada ihtiyaç değerlendirmesine başladı. Sağlık hizmetlerine yeterli erişimin olmadığı iki kasabaya, 2 Ocak'ta iki ambulansla birlikte mobil sağlık ekipleri gönderen MSF, sağlık taramaları sonucunda yerinden edilen topluluklar arasında gastrit, solunum yolu enfeksiyonları ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaygın olduğunu tespit etti.

Tıbbi ve insani yardım kitleri ulaştırıldı

MSF ekipleri, 15 Aralık’ta tahliyeler başladığından bu yana Doğu Halep’ten İdlip’e sığınan topluluklara kışlık malzeme, mutfak araç-gereçleri ve hijyen kitlerinden oluşan 1.328 adet gıda dışı yardım paketi dağıttı. Kuzey ve Doğu Halep’ten İdlip’in farklı bölgelerine yerleşen topluluklara ise, kıyafet ve battaniye gibi kışlık malzemelerden oluşan 300 yardım kiti temin edildi.

Farklı hastanelere tıbbi ekipman ve ilaç yardımını sürdüren MSF, aynı zamanda mobil kliniklerden biri için çadır yardımı yaptı ve bir hastanenin doğum kliniğine yakıt, jeneratör ve kan nakli malzemeleri bağışladı.

Bağışıklama programına ihtiyaç var

Dört ila altı ay boyunca bağışıklama hizmetlerine erişememiş olan bölge halkı için aşılama programlarına ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizen MSF, yerinden edilen topluluklara sunulan sağlık hizmetlerinde sıkıntı yaşanmaması için bölgedeki gelişmeleri takip ediyor.

MSF halihazırda Halep, İdlip ve Hama vilayetlerinde hizmet veren 23 sağlık tesisine (hastane, sağlık ocağı, anne-çocuk sağlığı kliniği) ilaç ve tıbbi malzeme yardımının yanı sıra yakıt tedariki için maddi destek sağlıyor. Bölge hastanelerinden birinde yanık hastalarını tedavi eden MSF, acil serviste her hafta ortalama 150 hastayla ilgileniyor ve bu hastaların yüzde 60’ı yanık vakası olarak kayıtlara geçiyor.

Yorum Yapın