"Dünya Halep'teki katliama gözlerini kapıyor"

Azez HalepHalep hala yoğun hava saldırıları ve varil bombalarının gölgesi altında

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından desteklenen Bayan Hastanesi, 8 Haziran'da çevresindeki şiddetli hava saldırıları nedeniyle zarar görmüş, bölgedeki çatışmalar geride 15 ölü, 20 yaralı bırakmıştı. Henüz ölü sayısı net olarak teyit edilememiş olsa da, hayatını yitirenlerin bir kısmının hastanede tedavi gören hastalar olduğu biliniyor.

Hastanenin bulunduğu bölgeyi etkisi altına alan hava saldırısı sonucunda yaralananlar, hastanedeki bazı hastalarla birlikte çevredeki diğer sağlık tesislerine sevk edildi. Hastane binası ve içindeki tıbbi teçhizata yönelik hasar tespiti henüz tamamlanmış değil. Fakat acil servis bölümü, ameliyathane, eczane, X-ray odası, ilaç deposu ve doktorların kaldıkları yerler, MSF'e ulaşan bilgilere göre zarar görmüş durumda.

MSF destekli bir başka sağlık tesisi olan Zarzur Hastanesi'nin bulunduğu mahalle, 3 Haziran'da yine şiddetli bir hava saldırısına maruz kalmış, tıbbi malzeme deposu olarak kullanılan bina, hasta ve yaralıların en çok ihtiyaç duyduğu ilaç tedarikiyle birlikte yerle bir olmuştu. Hastane çalışanlarının sorumluluğundaki hiçbir hasta hava saldırısı sırasında hayatını kaybetmemiş olsa da, bölge sakinlerinden 4 kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi de yaralı olarak saldırıdan sağ kurtulmuştu.

Dünya Halep'teki katliama gözlerini kapıyor. Hastaneler, pazar yerleri ve sivillerin yaşadığı alanlar hala ateş altında. Yangını söndürmek içinse kimse harekete geçmiyor. Sınır Tanımayan Doktorlar olarak, acımasızlıkla özdeşleşmiş olan Suriye Savaşı'nda sivillerin sistematik bir şekilde saldırıların hedefi haline gelmesini bir kez daha kınıyoruz. (*)

Azez'de istikrarsızlık sürüyor 

Cephe hattı Azez'de biraz gerilemiş olsa da durum Azezliler için hala çok kritik. 100.000'den fazla Suriyeli, halihazırda devam eden çatışmalar ve yalnızca ağır yaralılara açık olan Türkiye sınırı arasında mahsur kalmış durumda.

Battaniye, çadır, döşek, vb. gibi acil insani yardım malzemeleri dağıtmaya devam eden MSF ekipleri, Haziran ayının ilk haftasında 2.700 kişiye yardım malzemesi ulaştırabildi.

27 Mayıs'taki tıbbi tahliye operasyonunun ardından 3 Haziran'da Azez'deki Al Salamah Hastanesi'ni yeniden açan MSF ekipleri, 10 günde 694 hastayı acil serviste tedavi etti ve 18 ameliyat gerçekleştirdi.


(*) MSF Suriye Program Direktörü Muskilda Zancada

Yorum Yapın