Ebola tedavi merkezine yönelik saldırı sonrası faaliyetler askıya alındı

24 Şubat'ta meydana gelen saldırının ardından Katwa'daki MSF ebola tedavi merkezi. Fotoğraf: Elise Mertens

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Butembo şehrindeki ebola tedavi merkezine yapılan saldırının ardından, Kuzey Kivu eyaletindeki ebola salgının "merkez üssü" olarak bilinen  Butembo ve Katwa'daki tıbbi destek faaliyetlerini askıya aldı.

Kimliği belirlenemeyen saldırganlar, 27 Şubat akşamı gerçekleşen saldırı sırasında tesis binasının bir kısmını çevredeki araçlarla birlikte ateşe verdi. Alevler kısa sürede kontrol altına alındıysa da MSF ekipleri, 15'i ebola olduğu doğrulanan toplam 57 hastanın tedavisine ara vermek zorunda kaldı. Tedavi, Kongo Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle işbirliği halinde yürütülüyordu. .

Bu saldırı, yaklaşık bir hafta içinde MSF'nin desteklediği ebola tedavi merkezlerine yönelik ikinci saldırıydı.

24 Şubat'ta Katwa'daki MSF destekli ebola tedavi merkezi de saldırıya uğramış, çalışmalara ara verilmişti. Güvenlik riski nedeniyle sağlık çalışanlarını bölgeden tahliye etmek zorunda kalan MSF, halihazırda tıbbi destek faaliyetlerine devam edebilmek için ayrıntılı bir risk değerlendirmesi yapıyor.

Sağlık tesislerine yönelik saldırılar nedeniyle büyük üzüntü içinde olduklarını dile getiren MSF Acil Durum Yönetim Merkezi yöneticilerinden Hugues Robert, "Bu saldırılar yalnızca sağlık çalışanlarımızın değil, aynı zamanda tıbbi desteğe en çok ihtiyacı olan, kırılgan durumdaki insanların, hastalarımızın hayatlarını da tehlikeye attı. Bu nedenle faaliyetlerimizi askıya almaktan başka çaremiz kalmadı. Ebola salgınıyla mücadelenin en kritik safhasında sağlık çalışanları olarak hastalarımızı, ailelerini ve bölge halkını geride bırakmak çok acı," dedi.

Saldırılarda sağlık çalışanlarından ve hastalardan yaralanan olmamasına rağmen, o sırada bina içinde olan hastalar, yakınları ve çalışanlar travma yaşadı. Katwa'daki saldırı sırasında hayatını kaybeden bir hasta yakınının ise, kaçmaya çalışırken öldüğü bildirildi.

Katwa'daki eboa tedavi merkezi. Fotoğraf: Elise Mertens

Yaklaşık yedi ay önce Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde başlayan ebola salgınında bugüne kadar 879 kişinin ebola olduğu doğrulandı, 553 kişi hayatını kaybetti; ölenlerin 488'i doğrulanan ebola vakalarıydı.

MSF ekipleri, Butembo ve Katwa'daki tedavi merkezlerine ek olarak, Kuzey Kivu'daki Kayna ve Luberu kasabalarında ebola ile bağlantılı faaliyetleri ve Ituri'deki Bwanasura ve Bunia kasabalarında ebola karantina tesislerini yönetiyor. Goma şehrinde görev yapan MSF ekipleriyse, takip sistemini güçlendirerek bölgedeki acil durum hazırlık süreçlerini destekliyor ve karantina kapasitesini geliştirmek için çalışmalar yürütüyor.

Yorum Yapın