Endonezya: MSF tsunamiden zarar görenlere tıbbi destek sunuyor

MSF'den Dina Afiryanti tsunamiden zarar gören bölgelerden biri olan Pandegland'da ihtiyaçların tespiti için afetzedelerden biriyle görüşüyor. Fotoğraf: Muhamad Suryandi/MSF

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Endonezya'nın Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunaminin ardından bölgedeki sağlık tesislerine destek veriyor.  

24 Aralık 2018 - MSF ekipleri, 23 Aralık sabahından bu yana Pandeglang'daki sağlık tesislerine getirilen yaralılara ve sağlık ekiplerine destek oluyor.

Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (BNPB), 24 Aralık'ta yerel Endonezya saatiyle 07.00 itibarıyla 281 kişinin hayatını kaybettiğini, 1.016 kişinin yaralandığını, 57 kişinin kayıp olduğunu ve 11 bin 687 kişinin yerinden edildiğini bildirdi. Aynı zamanda 611 hane, 69 otel, 60 dükkan ve 420 araç tsunamiden zarar gördü.

Afet nedeniyle tahrip olan bazı restoranlar ve dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başladıysa da, yollar hala kapalı olduğundan sağlık merkezlerine ulaşımda zorluklar yaşanıyor.

Anak Krakatoa yanardağının patlaması sonucu meydana gelen tsunamiden önce bölgede tıbbi yardım programı yürüten MSF ekipleri, afetin ardından birkaç saat içinde ülke koordinasyon ekibiyle birlikte harekete geçti ve bölgedeki sağlık merkezleriyle irtibat sağlayarak acil ihtiyaçları gidermek amacıyla çalışmalara başladı.

Üç farklı ekiple afet müdahale çalışmalarına yardım eden MSF ağır yaralıları çevredeki büyük hastanelere sevk ederken**, Endonezyalı yetkililer de tsunami sonucu hayatını kaybedenlerle ilgileniyor.

Ekiplerimiz aynı zamanda Labuan ve Carita sağlık merkezlerinde çok sayıda yaralıyı tedavi etmeye çalışan sağlık görevlilerine vaka yönetimi, enfeksiyon kontrolü, malzeme yardımı ve hijyen uygulamalarının takibi konusunda destek veriyor.

Carita Sağlık Merkezi'nin arkasındaki otelin arazisinde bulunan bir araba, 22 Aralık gecesi Sunda Boğazı'nı vuran ve en az 222 kişinin ölümüne, 843 kişinin yaralanmasına neden olan tsunaminin etkisiyle savrulup tahrip olmuş. Fotoğraf: Muhamad Suryandi/MSF

Gezici sağlık hizmeti veren üçüncü ekip ise, hastanelere ulaşamayan afetzedelere tıbbi destek ulaştırıyor ve yaralılara bulundukları yerde müdahale ediyor.

2018'in başından bu yana Endonezya'da ergenlik çağındaki gençlere yönelik sağlık programı yürüten MSF, bu program aracılığıyla Labuan'da Sağlık Bakanlığı'na, Pandeglang'da da Carita Sağlık Merkezi'ne destek sunuyor.

Pandeglang'daki uzun süreli tıbbi destek programımız kapsamında bölgede bulunan ekiplerimiz, ihtiyaç olduğu sürece ulusal afet müdahale çalışmalarına destek olmayı sürdürecek.

Yorum Yapın