54 fotoğrafla binlerce hikâye - Yılın fotoğrafları

Kasım 2018’den Kasım 2019’a kadar 12 ayda yayınladığımız 8 binden fazla fotoğrafı taradık, 2019’da yaptığımız işleri temsil ettiğini düşündüğümüz görüntülerden sade ama kuvvetli bir seçki hazırladık.

Ekiplerimiz 70 ülkede doğal afetler, salgınlar ve çatışmalar karşısında insanlara yardım ederken, kendi çalışanlarımız olan fotoğrafçılar ve dışarıdan anlaştığımız sanatçılar da orada, o ânları kaydettiler.

Bu yılın bizce eşsiz –ve güzel- tarafı, seçkimize katkıda bulunanların çeşitliliği oldu. Bir olayı, zaman içinde bir ânı yakalayıp kaydeden her bir fotoğrafçının kendi görme biçimi, gördüklerini fotoğraf makinesinin merceğinden yansıtma biçimi var. Fotoğraflar gerçeği doğru olarak, olduğu gibi yansıtıyor; yaşadığımız şu propaganda ve “yalan haber” devrinde kuruluşumuzun değerli bir yönü bu. Karşınızdaki 54 fotoğraf, ekiplerimizin her gün gördüklerine ve yaptıklarına tanıklığımızın, sesleri duyurma çabamızın küçük bir kısmıdır yalnızca.

MSF’nin sağlığı teşvik ekibi, Honduras’ın başkent Tegucigalpa’nın kenar mahallelerinden Nueva Capital’de kapı kapı gezerek insanlara MSF’nin bölgedeki klinikte sağlık hizmeti verdiğini, şiddete maruz bırakılanlara yönelik hizmetler bulunduğunu anlatıyor. Honduras, Şubat 2019. MSF/Christina Simons.

 

Çocuğunu omzuna almış bir adam, Meksika’yı kat ederek kuzeye, ABD’ye giden göç yolunda trene atlamak için fırsat kolluyor. Aralık 2018. MSF/Christina Simons.

 

Meksika’da şiddetin en yaygın yaşandığı eyaletlerden Guerrero’da Ana adındaki kadın, silahlı gruplar arasındaki rekabet yüzünden köyünde yaşanan yıkımı anlatırken yüzünü kapatmış. Meksika, Şubat 2019. MSF/Juan Carlos Tomasi.

 

Vodiane’de MSF’den hemşire Svitlana Plygun, 54 yaşındaki hastası Tetiana’yı muayene ediyor. Vodiane’de gezici klinik hizmetleri, elektriği olmayan, terk edilmiş bir evde veriliyor. Ukrayna, Şubat 2019. MSF/Nico Dauterive.

 

27 yaşındaki Arakanlı Müslüman (Rohingya) Sawkina’nın ayağı kırılmış. Sawkina Malezya’da doğup büyümüş ama Malezya vatandaşı değil. Muhafazakâr bir toplumda yaşayan boşanmış bir kadın olarak, kendisinin ve 13 yaşındaki kızının geçimini temin etmek için, ailesinin desteğiyle, kendi ayaklarının üstünde durmak zorunda. Malezya, Nisan 2019. Arnaud Finistre.

 

Bir zamanlar Torino Olimpiyat Köyü’nün bir parçası olan, şimdiyse yüzlerce göçmen ve mültecinin zor şartlar altında yaşadığı bu binada, bir adam merdiven boşluğundan aşağı bakıyor. MSF burada, bina sakinlerinin yerel sağlık hizmetlerinden faydalanmasını destekleyen bir program yürütüyor. Torino, İtalya, Mart 2019. MSF/Giuseppe La Rosa.

 

Muha kentinden arabayla 45 dakika uzaklıktaki Mavza’da bir çocuk, etkisiz hale getirilmiş roketlerin yanında oturuyor. Taiz Vilayeti, Yemen, Kasım 2018. MSF/Agnes Varraine-Leca.

 

Ortopedist Dr. Maria Teresa Ingalla, karnından vurulan bir hastanın röntgenini inceliyor. Es-Salahana Hastanesi, Hudeyde, Yemen, Nisan 2019. MSF/Agnes Varraine-Leca.

 

MSF’den cerrahlar, Temmuz 2018’de Gazze’deki protesto gösterileri sırasında İsrail Ordusu tarafından vurulan ve kemik greftine ihtiyacı olan Yousri’nin bacağında ilk kesiği nereye atacaklarına karar veriyor. El-Awda Hastanesi, Filistin, Ocak 2019. MSF/Jacob Burns.

 

14 Mayıs 2018’de İsrail Ordusu tarafından vurulan 38 yaşındaki Filistinli Ahmed, metruk bir binada, çocuklarıyla birlikte çevresine bakınıyor. Filistin, Nisan 2019. Mohammed ABED.

 

İsrail ordusu tarafından 14 Mayıs 2018'de vurularak yaralanan 23 yaşındaki Filistinli müzisyen Eyad, Gazze'de amatör bir tiyatro grubunun performansında flüte çevirdiği koltuk değneğini çalıyor. Filistin, Nisan 2019. Mohammed ABED

 

Alaa Bebek, Refik Hariri Üniversitesi Hastanesi’nde MSF doğumevinde henüz dünyaya geldi. Ağırlığı 3 kilo, boyu 51 santim. Doğuma Josianne Ebe ve Nagham Hemşire yardımcı oldu, annenin de bebeğin de sağlık durumu iyi. Beyrut, Lübnan, Nisan 2019. MSF/Severine Sajous.

 

Bir MSF çalışanı, yeni doğmuş bebeğiyle birlikte Nduta mülteci kampına dönen bir kadına yardım ediyor. Kadın, doğum komplikasyonları nedeniyle Kibondo Hastanesi’ne sevk edilmişti. Tanzanya, Kasım 2018. MSF/Pierre-Yves Bernard.

 

Denise Hemşire, Güney Sudan’da Malakal Sivilleri Koruma Bölgesi’ndeki MSF hastanesine getirilen bir çocuğun yaşamsal belirtilerini kontrol ediyor. Mart 2019, MSF/Igor Barbero.

 

Dedza’da yaşayan seks işçisi Maria (isim değiştirilmiştir), bir müşterisi tarafından şiddete maruz bırakılmış. Maria, MSF’nin Dedza’da seks işçileri için yürüttüğü program kapsamında bu olay nedeniyle HIV önleyici tedavi gördü, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinden faydalandı. Malavi, Ocak 2019. MSF/Isabel Corthier.

 

MSF ile çalışan hemşire Chrissie Nasiyo (ortada), Nsanje'deki bir klinikte bir grup seks işçisiyle görüşüyor. Malavi, Ocak 2019. MSF/Isabel Corthier

 

Buzi kasabasının ve İdai Kasırgası’nın burada yol açtığı yıkımın havadan görünüşü. Mozambik, Mart 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

İdai Kasırgası’nın ardından gıdanın azaldığı Mozambik’te çocuklar, kolera hastalığı bulunan sularda balık tutuyor. Nhamatanda bölgesi, Mozambik, Nisan 2019. MSF/Mohammad Ghannam.

 

Mahamed Mohammad, kızını Kieke’ye aşı olmaya götürüyor. Zakouma Milli Parkı içindeki Kieke’de MSF aşılama ekipleri, yarı göçer aileleri arayarak kızamık aşılarını tamamlamaya çalışıyor. Çad, Nisan 2019. Juan Haro.

 

Am Timan bölgesinde, Mina Köyünde ağaçların gölgesine kurulan aşılama noktalarında MSF ekipleri insanlara kızamık aşısı yapıyor. Çad, Nisan 2019. Juan Haro.

 

Güney Sudan’ın kuzeydoğu kesimindeki Ulang’da MSF hastanesinin yatarak tedavi bölümünde hemşire Bárbara García ve Nyamach, ameliyat eldiveninden yapılmış balonla oynuyor. Nisan 2019. MSF/Igor Barbero.

 

Güney Sudan’ın kuzeydoğusunda Ulang’daki MSF hastanesi yakınında, Ying Köyü’nde gezici klinik çalışması sırasında MSF tıbbi ekibi lideri Benjamin Collins bir çocuğu muayene ediyor. Nisan 2019. MSF/Igor Barbero.

 

Yerinden edilen ailelerin çocukları, eski bir inşaat alanında toplanmış. Yeni Emir’in Anka Sarayı olması düşünülerek başlanan bu inşaatta şimdi yerinden edilmiş insanlar yaşıyor. Zamfara Eyaleti, Nijerya, Temmuz 2019. Benedicte Kurzen/NOOR.

 

MSF’nin Haydan’daki hastanesinin triyaj (öncelik değerlendirme) alanının önünde, muayene sırası bekleyenler. Saada Vilayeti, Yemen, Nisan 2019. MSF/Agnes Varraine-Leca.

 

Saada kentinde, yerinden edilmiş insanların kaldığı alanda bir kadın ve çocuğu, barındıkları kısımdan dışarı bakıyor. Yemen, Nisan 2019. MSF/Agnes Varraine-Leca.

 

Abs’in kuzeyinde, yerinden edilmiş insanların yaşadığı kampta kardeşini kucaklamış bir kız çocuğu. Yemen, Nisan 2019. MSF/Al Hareth Al Maqaleh.

 

Hapsedilen mülteciler, Zintan gözaltı merkezinin kapısındaki bir delikten dışarı bakıyor. Libya, Haziran 2019. MSF/Jérôme Tubiana.

 

Yerinden edilmiş ve ruh sağlığı sorunları yaşayan 24 yaşındaki bir Ezidi genç, Şengal Dağı’ndaki çadırında. Irak, Eylül 2019. Emilienne Malfatto.

 

Kamerunlu Mapechiyou, Ocean Viking arama-kurtarma gemisinin sancak yönünden, denizde sürüklenmekte olan boş bir şişme botu izliyor. Boş şişme botlar, denizi aşmayı çalışan insanların muhtemelen Libya Sahil Güvenliğince önleri kesilerek Libya’ya geri götürüldüğüne işaret ediyor. Akdeniz, Eylül 2019. MSF/Hannah Wallace Bowman.

 

2 gün önce annesi ve abisiyle birlikte ahşap bir tekneden kurtarılan 6 günlük bir kız bebek, Ocean Viking gemisinin kadınlar kısmında kutudan bozma bir beşikte uyuyor. Akdeniz, Eylül 2019. MSF/Hannah Wallace Bowman.

 

Büyük bir kızamık salgını sırasında, önleyici aşılama çalışmaları kapsamında bebeğine kızamık aşısı yaptıran bir kadın, Lunyeka Sağlık Merkezi’nden ayrılıyor. Kasai Eyaleti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mayıs 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Biringi Hastanesi’nde MSF’nin tedavi ünitesinde Joseph Drobho Giria, kızamık geçiren 2 yaşındaki kızı Bhileru Drobho’yu kucaklamış. İturi Eyaleti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kasım 2019. Alexis Huguet.

 

İleri evre HIV vakalarının tedavi edildiği Kabinda Hastanesinde, ilerlemiş HIV enfeksiyonu olan John ve Jean (isimleri değiştirilmiştir) birbirine destek veriyor. Kinşasa, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ağustos 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Sağlığı teşvik faaliyetleri gözetmeni Papa Lazard şarkılar söyleyerek sağlıkla ilgili değerleri ve kızamık aşısının önemini anlatıyor. Kweba Köyü, Lungonzo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mayıs 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Ndiovu Köyü sakinlerinden birine Lassa humması teşhisi konmuş. Hastanın evini dezenfekte etmeye gelen su ve sanitasyon ekibi, köy halkına çalışmayı açıklıyor. Nijerya, Mayıs 2019. MSF/Albert Masias.

 

İturi Eyaletinde topluluklar arasındaki şiddet olaylarıyla yerinden edilmiş kadınlar ve çocuklar, Bunia’daki kampta çadırların arasında bir araya gelmiş. Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Haziran 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Penang’ın Bagan Dalam bölgesinde cuma namazı için camiye doğru giden genç bir Arakanlı Müslüman’ın (Rohingya) silueti. Malezya, Nisan 2019. Arnaud Finistre.

 

Üçüncü çocuğuna 4 aylık hamile olan HIV pozitif Ma Thinzar, MSF’nin İnsein’deki kliniğinde. Yangon, Myanmar, Haziran 2019. Minzayar Oo.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi alanındaki Bardaraş Mülteci Kampı’nda futbol oynayan Suriyeli Kürt mülteciler. Irak, Ekim 2019. Moises Saman / Magnum Photos, MSF için.

 

Bardaraş Mülteci Kampı çit boyunda oturmuş Suriyeli Kürt üvey kardeşler Ahmed (sağda) ve Adham (solda). Irak, Ekim 2019. Vincent Haiges.

 

Dr. Vishwas Reddy, hasta Karam Laccha’yı muayene ediyor. Laccha bir hafta boyunca idrarını yapamayarak sancı çekmiş, bunun üzerine tıbbi yardım almak için eşiyle beraber 10 kilometre yürümüş. Telangana Eyaleti, Hindistan, Ekim 2019. MSF/Tadeu Andre.

 

MSF’den Dr. Djenabou Diallo, meme kanseri olan 77 yaşındaki hasta Bambi Gandega’yı muayene ediyor. Bamako, Mali, Eylül 2019. MSF/Mohammad Ghannam.

 

Verem ve ilerlemiş HIV hastası Manfred, Ndamera Sağlık Merkezi’nde doktora muayene olmayı bekliyor. Malavi, Ekim 2019. MSF/Isabel Corthier.

 

El Faşer’deki çocuk hastanesinin sıtma koğuşunda bir anne ve bebeği. Kuzey Darfur, Sudan, Ekim 2019. MSF/Igor Barbero.

 

Arkadaşları ve yakınları, Nsanje Bölge Hastanesi’nden taburcu edilen Austin’i kucaklıyor. Austin, ilerlemiş HIV teşhisiyle hastaneye yatırılmıştı. Malavi, Ekim 2019. MSF/Isabel Corthier.

 

MSF’den bir şoför, Baringo’da yılan sokma vakalarında artış olduğunun bildirilmesi üzerine bölgede değerlendirme yapmaya giderken, yollara bakıyor. Kenya, Mayıs 2019. MSF/Paul Odongo.

 

8 yaşındaki Jepngok Kiptui sağ eliyle tavukları besliyor. Jepngok aslında solakmış, ama daha 3 yaşında, yatağında uyurken onu yılan sokmuş, yılan sokmasına hemen müdahale edilemediğinden dolayı Jepngok’un sol kolunda şekil bozukluğu olmuş. Kenya, Mayıs 2019. MSF/Paul Odongo.

 

Berkit denen, yağmur sularının biriktiği kil havuzlardan evlere içme suyu deve ve eşeklerle taşınıyor. Somali bölgesi, Etiyopya, Ekim 2019. MSF/Susanne Doettling.

 

Hastalanan yaşlı bir kadın köylüler tarafından Louashi’de MSF’nin desteklediği sağlık merkezine getiriliyor. Masisi bölgesi, Kuzey Kivu Eyaleti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekim 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Masisi bölgesinde, yerinden edilmiş insanların yaşadığı Kalehe Kampı’nda 12 yaşında bir kız, ailesiyle yaşadığı kulübenin önünde, gün ışığını kaçırmadan ödevini bitirmeye çalışıyor. Kuzey Kivu Eyaleti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekim 2019. MSF/Pablo Garrigos.

 

Ulang’daki büyük sel felaketinin ardından, Wechniyaath’ta MSF’nin gezici klinik çalışmasında bir çocuk, yetersiz beslenme bakımından kontrol ediliyor. Güney Sudan, Kasım 2019. MSF/Nicola Flamigni.

 

Sao Paolo’da Johnson&Johnson ilaç şirketinin önünde toplanan eylemciler, verem tedavisinde çok önemli bir ilaç olan bedakilinin fiyatının düşürülmesini talep ediyor. Brezilya, Ekim 2019. MSF/Julia Chequer.

 

Uluslararası Göç Örgütü’nün ayarladığı bir otobüste Suriyeli Kürt mülteciler. Suriye ile Irak arasındaki Sahela Sınır Kapısı’ndan geçen mülteciler buradan otobüslerle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi alanındaki Dohuk’a, Bardaraş Mülteci Kampı’na getiriliyor. Irak, Kasım 2019. Moises Saman / Magnum Photos, MSF için.

 

Bna Köyü yakınındaki mezarlıkta, savaş ve çatışmalarda öldürülmüş Iraklı Kürtlerin mezar taşları. Saddam Hüseyin’in 1980’lerin sonunda yürüttüğü Enfal Operasyonları’nda öldürülen 60 bin kişinin bir bölümü de bu mezarlıkta yatıyor. Irak, Kasım 2019. Moises Saman / Magnum Photos, MSF için.

 

Yorum Yapın