Fransa – İtalya sınırında mahsur kalan göçmenler zor durumda

Sudan, Somali ve Etiyopya'daki evlerinden kaçmak zorunda kalan insanlar, Ventimiglia Köprüsü'nün altında haftalarca, bazen yıllarca Fransa'ya ulaşabilmek için beklemek durumunda kalıyor. Fotoğraf: Mohammad Ghannam/MSF

Fransa – İtalya sınırı: İtalya’da bulunan Ventimiglia’da sıkışıp kalan göçmenler zor durumda

Ventimiglia, Temmuz 2017 güncellemesi – 2015’te göçmen sayısında yaşanan belirgin artış üzerine Avrupa’da sınır kontrolleri sıkışılaştırıldı. Ventimiglia, İtalya üzerinden diğer AB ülkelerine ulaşmaya çalışan göçmenlerin bu süreçte ana transit noktası haline geldi. Yazın gelmesiyle birlikte Fransa sınırında bulunan bu şehre gelen göçmenlerin sayısında artış yaşanıyor. Ancak var olan tesislerde barınma olanakları oldukça sınırlı.

Balkan rotası gibi Avrupa içindeki diğer göç yolları da düşünüldüğünde, İtalya ve Fransa sınırı ‘geçilemez’ bir yol olarak öne çıkıyor. Fransa’ya geçmek isteyen göçmenler öncelikle Ventimiglia’ya geliyor. Ancak Fransa’ya yasal yollardan geçmek mümkün olmadığından tehlikeli rotalar üzerinden ilerlemeleri gerekiyor. Bu yolculuğa çıkanların arasında birçok hamile kadın, aile ve refakatsiz çocuk da bulunuyor.

Sınırların kapatılması, barınma seçeneklerinin yetersizliği, temel sağlık hizmetleri ve tesislerine erişimin olmaması; aylardır hatta yıllardır transit halde yolda bulunan göçmenlerin koşullarını daha da zorlaştırıyor.

Uzun süre sınırda mahsur kalan ve İtalya’da herhangi bir seçeneği olmayan insanlar bu durumdan hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkileniyor. Birçok göçmen dağlar ya da otoyol tünelleri üzerinden yürüyerek Fransa’ya geçmeye çalışırken başarısız olup İtalya’ya geri gönderiliyor ya da yol boyunca hayatını kaybediyor.

Eylül 2016’dan bu yana 12 göçmen Fransa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

2014’ten bu yana yoğun göç alan İtalya'nın göçmen kabul sistemi halihazırda acil durum çerçevesinde çalışıyor ve hassas kategoriye giren göçmenlerin ihtiyaçları göz ardı ediliyor. Barınma konusunda kurumsal bir adım atılmaması nedeniyle yerel sivil toplum kuruluşları Sant Antonio alle Gianchette’de geçici bir barınma merkezi kurdu. Burada aile, çocuk ve kadınlara barınma ve yiyecek sağlanıyor.

Haziran ayı içerisinde bu merkezde çoğu Sudan, Eritre, Gine Bissau, Etiyopya, Fildişi Sahili ve Çad gibi Afrika ülkelerinden gelen, 198 kadın ve 246 erkek olmak üzere toplam 444 insan kaldı. Merkezde kalanlar arasında daha yalnızca 2 aylık olan Sudanlı Raheek gibi çok küçük çocuklar da bulunuyor.

Önce Sahra Çölü’nü sonra Orta Akdeniz’i sonra da İtalya’yı boydan boya geçip bu barınma merkezine ulaşan Raheek ve ailesi, geleceklerinin belirsizliği nedeniyle korku içinde.

Merkezde anne çocuk sağlığı, ruh sağlığı ve tıbbi muayene gibi sağlık hizmetleri sunan MSF, aynı zamanda gıda ve gıda dışı bağışlar yapıyor. Gönüllü yerel doktorlara kültürel aracılık konusunda da destek olan MSF ekipleri, 2017 yılının başından bu yana bu merkezde 1.860 muayene gerçekleştirdi.

Ağustos 2016’da yerel yönetim, şehrin dışında sadece bekar erkeklerin kalabileceği geçici bir kamp açmıştı. Şimdi bu kampa refakatsiz çocuklar da kabul ediliyor. Ancak hala 150 – 300 kişi Roya nehrinin kenarında temel hizmetlere erişimleri olmadan, dışarıda kalmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi, fotoğraf ve videoyu MSF Exposure sayfasında bulabilirsiniz.

Yorum Yapın