Sağlık personeli anlatıyor: Gazze'de yaralılara acil tıbbi müdahale

5 Haziran’a kadar devam etmesi beklenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri 30 Mart’ta Gazze’de başladı. 5 Haziran, İsrailliler tarafından “Kudüs’ün yeniden birleşmesi” adı altında “Kudüs Günü” olarak kutlanırken, Filistinliler bu tarihi “Kudüs’ün ilhak edilmesi” olarak anıyor. 5 Haziran’da anılan olay 1967 yılında yaşanmıştı.

30 Mart’tan bu yana silahsız Filistinli göstericiler arasından çok sayıda kişinin yaralanması ve bu kişilerin büyük oranda gerçek mermilerle yaralanmış olması, İsrail askerinin aşırı derecede kuvvet kullandığı yönünde ciddi kaygılar yarattı.

Gazze’de sağlık sistemi bu kadar çok sayıda yaralıya tıbbi müdahalede bulunmakta yetersiz kalıyor, zira yıllardır süren ambargo, iç kargaşalar ve kronikleşen elektrik kesintisi krizi nedeniyle Gazze’de halihazırda temel sağlık hizmetleri dahi güçlükle verilebiliyor.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başlangıcından bu yana İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından tampon bölge (Gazze’yi İsrail’den ayıran çit) çevresinde 120 kişinin öldürüldüğünü, 13.190’dan fazla kişinin yaralandığını ve yaralıların 3.630’nun silahla vurulmuş olduğunu bildirdi.

Hamed, MSF Gazze Kliniği’nde bekçi

“30 Mart’tan bu yana Gazze’deki kliniğimize, silahla yaralanmış 500’den fazla hasta getirildi. Bu kadar çok sayıda yaralı gelmesi herkes üstünde büyük baskı yaratıyor ama hastalarımıza yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çok acı çektiklerini biliyoruz.

Ben aslında bekçiyim ama bu şiddet olayları başladığından beri ben de sedye taşıyorum, insanların ambulanstan inmesine yardım ediyorum, hatta yaralı olup kıpırdayamayanlara su alıyorum. Ben onlara yardım etmek için buradayım; çünkü hepimiz insanız ve biz insani yardım çalışanıyız.”

Lynn, ortopedi cerrahı

“Ameliyat ettiğimiz yaralıların büyük bölümünde ya kemikler kırılıp parçalanmış, kas, tendon ve cilt dokusu büyük kısımlar halinde kopup parçalanmış oluyor ya da sinir hasarı ve kan damarlarında hasar bulunan yumuşak doku yaralanmaları görülüyor. En ağır yaralılarda bu hasarların hepsi birden var. Böylesi yaralanmalar yaşamış insanların iyileşmesi çok uzun zaman alacak ve bir dizi ameliyat geçirmeleri gerekecek."

Yeniden yürüyebilmek için uzun bir fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinden geçmeleri lazım. Onlar için hayat bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

Samar, eczacı

“Sınır Tanımayan Doktorlar’la çalışan bir eczacı olarak, ihtiyaç sahiplerine ve son yaşanan şiddet olaylarından etkilenen insanlara yönelik acil tıbbi müdahaleye destek sunuyorum. Bu süreçte hasta ve yaralılara yardımcı olabilmek için çalışmalarımızı hızla artırdık. Gazze’de Sağlık Bakanlığı’na ait birçok hastaneye ilaç, tıbbi sarf malzemesi, ameliyat araç-gereci ve lojistik malzemesi bağışında bulunduk. Bu tesislerde çalışanlar ellerinden geleni yapıyor ama hala ciddi eksiklikler var.”

Zaher, hemşire

“Sadece iki ay içinde, silahla vurulmuş 1.200’den fazla yaralı kliniklerimize getirildi. MSF bölgedeki acil müdahale kapasitesini artırmak için yoğun bir çaba gösterdi. Ameliyat ekipleri gönderildi, ilaç bağışı yapıldı.

Burada kendi kliniklerimizde de bize getirilen hastalara en nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Fakat tedavi etmemiz gereken öyle çok yaralı var ve yaraları öyle ciddi ki MSF de bunca insana yetişebilmek için 30 hemşire daha işe aldı.”

Abu Jasser, ameliyat ekibi yardımcısı

“Sağlık Bakanlığı, silahla vurulan kişi sayısındaki ani ve büyük artış karşısında ihtiyaçlara yetişebilmek için Sınır Tanımayan Doktorlar’dan destek istedi. Hastanelere cerrahlar, hemşireler ve anestezi uzmanları gönderdik.

Karmaşık ikincil ameliyatları yapmak ve enfeksiyonları önlemek için çok çalışıyoruz. Deri grefti (vücudun başka yerinden deri nakliyle yaralı bölgenin onarılması) ve plastik cerrahi hizmeti veriyoruz. Ayrıca hastaları ameliyatın ardından yakından takip edilmeleri için MSF kliniklerine yönlendiriyoruz.

Filistinli ekiplerle de sıkı bir işbirliği içindeyiz; tecrübelerimizi paylaşıyor ve bu korkunç şartlar altında sağlık sistemini desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Regidor, ameliyathane hemşiresi

“Sınır Tanımayan Doktorlar'ın yara bakım kılavuzunda şöyle bir cümle var ki çok doğru buluyorum: ‘Sadece hastanın yaralı yerini değil bir bütün olarak hastayı tedavi etmelisiniz.’ Gazze’nin kuzeyinde çalıştığım ilk haftalarda gördüğüm kadarıyla, silahla vurulan insanların çoğu ergenlik çağındaki erkekler. Aldıkları yaraların ağırlığı nedeniyle, eğer onlara çok iyi bakmazsak, bu genç erkeklerin ömürlerinin geri kalanı boyunca engelli olarak yaşamaları ciddi bir ihtimal.”

 

Yorum Yapın