Gazze'de yaşanan insanlık dışı durum kabul edilemez

El Aksa hastanesinin ameliyathanesi. Fotoğraf: Aurelie Baumel/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 14 Mayıs'ta Gazze'deki protestolarda yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinlilere yönelik açıklamada bulundu. 1 Nisan'dan bu yana bölgedeki tıbbi yardım çalışmalarını artıran MSF, son saldırıları kınayarak Filistinli göstericilere yönelik orantısız şiddete acilen son vermesi için İsrail'e çağrıda bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Filistin Temsilcisi Marie-Elisabeth Ingres, "Dün Gazze'de yaşanan insanlık dışı olayları kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre ölü sayısının 55, yaralı sayısının ise 2.271 olduğunu belirten Ingres, yaralılar arasında 1.359 kişinin gerçek mühimmatla vurulduğunu aktardı.

14 Mayıs'ta Gazze Şeridi'nde çeşitli hastanelere 900'ün üzerinde yaralı getirdi. MSF, 5 hastaneye ekip gönderdi. Gazze'de iki hastaneye ise acil olarak tıbbi malzeme ve (kırıklar için) eksternal fiksatör bağışında bulundu. Fotoğraf: Aurelie Baumel/MSF

Açıklamasında İsrailli yetkililere seslenen Ingres, şunları söyledi: "Silahsız bu kadar çok sayıda insanın, bu kadar kısa bir süre içinde vurulduğuna tanık olmak dayanılmaz. Filistin’deki sağlık ekiplerimiz, 1 Nisan’dan beri kesintisiz çalışarak erkek, kadın ve çocukları ameliyat ediyor ve ameliyat sonrası bakım desteği sağlıyor. Bu çabaları bugün, bu gece, yarın ve ihtiyaç olduğu müddetçe devam edecek.

Çalıştığımız hastanelerden birinde yaşanan kaos, 2014 Savaşı sırasında bombardımanların hemen ardından yaşadıklarımıza benziyor: Sağlık çalışanları var gücüyle çalışsa da, birkaç saat içinde getirilen çok yüksek sayıda yaralının tedavisine yetişmekte zorlanıyor.

Dün ekiplerimiz 30’dan fazla cerrahi müdahale gerçekleştirdi, bazen aynı ameliyathanede iki veya üç hastayı ameliyat ettiler, hatta bazen koridorlarda bile ameliyatlar yapıldı.

Dökülen bunca kan, İsrail Ordusu’unun yedi haftadır uyguladığı politikanın devamıdır: İsrail Ordusu, Ayrım Duvarı'na yaklaşan herkesi meşru hedef sayarak göstericilere gerçek mühimmatla ateş ediyor. Yaralananların pek çoğu ömürleri boyunca kalıcı engellerle yaşayacak.

Bugün, yani Filistinlilerin Nakba Günü’nü anacağı Salı günü yine gösteriler yapılacağı duyuruldu. İsrail Ordusu, Filistinli göstericilere karşı uyguladığı orantısız şiddete bir an önce son vermelidir."

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 14 ve 15 Mayıs'ta acil ameliyat yapacak 4 ekibi 3 hastanede görevlendirdi (Deyr el Bala’daki El Aksa Hastanesi’nde 2 ekip, Beyt Lahya’daki El Awda Hastanesi’nde 1, Refah’taki An-Najah Hastanesi’nde 1 ekip).

14 Mayıs’ta toplamda 30’dan fazla cerrahi müdahale gerçekleştirildi. Aynı gün 2 hastaneye, kırıkların tedavisinde kullanılan eksternal fiksatörler de dahil olmak üzere tıbbi malzeme bağışı yapıldı.

MSF ayrıca Filistin’de 4 ameliyat sonrası bakım kliniğinde çalışmaya devam ediyor. Bu kliniklerde, daha önceki gösterilerde yaralanan ve ilk ameliyatları yapılmış olan hastalara ameliyat sonrası tıbbi destek veriliyor (1 Nisan 2018’den bu yana, İsrail Ordusu tarafından vurulan 800’den fazla kişi bu kliniklerde tedavi edildi).

Yorum Yapın