Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Yunanistan'daki faaliyetleri, Aralık 2016

Selanik

MSF, Selanik çevresindeki beş kampta (Kalochori, Frakapor, Softex, Derveni ve Kavalari) ruh sağlığı, psikiyatri ve sağlık geliştirme hizmetleri vermektedir. Burada Sağlık Bakanlığı’na bağlı 3 hastanede kültürel aracılık yapan ve tercümanlık hizmetleri veren MSF, 2017’nin başında Selanik'te bir klinik açarak yasal, sosyal ve psikososyal destek hizmetleri sağlayan partner kuruluşlarla birlikte bütüncül bir yaklaşımla ruh sağlığı, üreme sağlığı ve cinsel sağlık hizmetleri sunmayı planlamaktadır.

MSF Ekim 2016’dan bu yana 61'i ilk değerlendirme, 413'ü tamamlayıcı danışmanlık olmak üzere toplam 474 seans ruh sağlığı danışmanlığı yürütmüştür.

MSF, Aralık 2016’da Frakapor kampında acil yardım paketleri dağıtmıştır. Bu tarihe kadar kışa hazırlık için hiçbir plan yapılmamış olduğundan, MSF geniş depo binasına dev ısıtıcılar koyarak, çadırlarını bina içine kuran mültecilerin ısınmasını sağlamıştır. Kış koşulları için yeterli hazırlığın yapılmamış olması, burada hizmet veren kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon eksikliğinden kaynaklanmıştır. MSF Selanik çevresindeki kamplarda kışa hazırlık tedbirlerini gözlemlemeye devam etmekte, aynı zamanda mevcut ihtiyaçları baz alarak gıda dışı malzeme yardımı yapan gönüllü gruplara destek vermektedir.

Yanya - Epir

MSF, Nisan 2016 sonlarından bu yana Yunanistan’ın kuzeybatısında bulunan Epir'deki mülteci kamplarında çalışmaktadır. MSF halihazırda Yanya’nın yakın çevresinde bulunan Katsikas ve Faneromeni ile daha ıssız yerleşkeler olan Doliana ve Tsepelevo’da 4 farklı noktada aktif olarak çalışmaktadır. Aralık 2016’nın başında MSF Filipiada ve Konitsa’da da faaliyet göstermeye başlamış, çalışma alanını genişletmiştir. MSF ekipleri Suriyeli, Afganistanlı ve Iraklılar’ın yoğun olarak bulunduğu bölge kamplarında klinik psikoloji ve psikiyatri gibi özelleşmiş hizmetler vermektedir. Mayıs ayından bu yana ekiplerimiz travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve depresyon yaşayan 130 hastaya toplamda 658 bireysel danışmanlık ve 103 aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.

MSF, BMMYK tarafından koordine edilen konut programını destekleyen Solidarity now kuruluşuyla ortak çalışmakta, mülteci ve göçmenlerin konaklaması için düzenlenen otel ve yaşam ünitelerinde psikolojik ve psikiyatrik hizmetler sunmaktadır.

Thermophiles

MSF, Thermophiles’te eski bir otelde konaklayan ve çoğu Suriye’den gelen aileler ile kampta yaşayan yaklaşık 600 mülteci için ruh sağlığı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri vermektedir.

Midilli

MSF, AB - Türkiye arasındaki anlaşma yürürlüğe girdiğinden bu yana, anlaşmanın insanlık dışı koşullarını ve yaratacağı olumsuz sonuçları protesto etmek amacıyla “sıcak nokta” olarak tanımlanan Moria kampındaki faaliyetlerini durdurmuştur. MSF mobil klinikler aracılığıyla sağlık geliştirme ve sosyal yardım faaliyetleri yürüterek, hastaları Mytilene’deki kliniğimize sevk etmektedir.

MSF doktorlarından Dimitri Giannousis ve hemşire Ida Tornstensson, Mytiline Limanı'ndaki mobil klinikte bir çocuğu tedavi ediyor.

MSF doktorlarından Dimitri Giannousis ve hemşire Ida Tornstensson, Mytiline Limanı'ndaki mobil klinikte bir çocuğu tedavi ediyor.

MSF Ekim ayında Midilli'deki tüm mülteci ve göçmenlere* ikincil sağlık hizmetleri veren bir klinik açmıştır. Klinik hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında randevuyla hizmet vermektedir.

MSF ekipleri burada ruh sağlığı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleriyle (jinekoloji, gebelik takip, aile planlaması, cinsel şiddet mağdurlarına yönelik hizmetler) kronik hastalıkların (kalp hastalıkları, diyabet, astım, epilepsi gibi) tedavisine odaklanmaktadır. MSF ayrıca uzak kamplardan ve sığınma merkezlerinden gelen mülteci ve göçmenlerin sağlık merkezine ulaşım masraflarını da karşılamaktadır.

Sisam

MSF Kasım 2015’ten bu yana Sisam Adası’nda faaliyet göstermektedir. Adadaki sağlık faaliyetleri ruh sağlığı ve sağlık geliştirme sosyal yardım projelerine odaklanmaktadır. MSF aynı zamanda Yunan Mülteci Konseyi ile partnerlik kurarak burada mülteci ve göçmenlere sığınma talepleri doğrultusunda yasal bilgilendirme ve yardım sunmaktadır.

Sıcak bölgelerden biri olan Sisam'da yaşam koşulları giderek zorlaşmaktadır. Geçen yıl inşa edilen ve 600 kişi kapasiteyle sınırlı olan kamp, bu yıl 2.000 kişiyi ağırlamıştır. Yer olmadığından çadırlar konteynırların arasına, orman içindeki açık alanlara, hatta yollar da dahil olmak üzere boşta kalan her yere yayılmıştır.

Bölgeye yeni gelen göçmenler için uygun noktalar bulunamazken, bu toplulukların ihtiyaçları da göz ardı edilmektedir. Artan nüfusun da etkisiyle ihtiyaçlarla başa çıkmakta zorlanan kamp yöneticileri, gereken standart korumayı sağlayamamaktadır. Göçmenlere verilen konteynır konutlar ise yıkıntı halindedir. Hatta bazıları yanmış, bazılarının zemini ve camları kırıktır.

MSF barınma ihtiyacını karşılayamayan kişiler için Sisam’ın merkezinde geçici bir sığınak açmıştır. Halihazırda büyük kısmı kadın, çocuk ve sağlık sorunları olan kişilerden oluşan 40 kişi burada kalmaktadır. Bir MSF hemşiresi bu kişileri devamlı kontrol ederek acil sağlık ihtiyaçları olanları yerel hastaneye sevk etmektedir. MSF aynı zamanda gönüllü gruplarına ve bölgedeki hastanelere bağış yapmaktadır.

Walid, hamile eşi ve iki çocuğuyla Irak'taki çatışmalardan kaçarak bir ay süren zorlu bir yolculukla Yunanistan'a ulaştı. Şu anda Sisam'daki gözaltı merkezinde ailesiyle birlikte alıkonmuş durumda. Fotoğraf:

Walid, hamile eşi ve iki çocuğuyla Irak'taki çatışmalardan kaçarak bir ay süren zorlu bir yolculukla Yunanistan'a ulaştı. Şu anda Sisam'daki gözaltı merkezinde ailesiyle birlikte alıkonmuş durumda. Fotoğraf:

Atina

Bakım Merkezi: Atina’da mülteci ve göçmenlerin ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hizmetleri sunan MSF, Eylül ayında Atina'nın merkezinde günlük bakım merkezi açmıştır. Bu merkez psikolojik yardım hizmetleriyle beraber cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri de vermektedir (doğum öncesi ve doğum sonrası bakım, kadın hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi, cinsel şiddet mağdurlarına yönelik destek). Bir sosyal yardım ekibi kentte sağlık geliştirme ve bilinçlendirme seansları düzenlemektedir. Buna ek olarak MSF, gerektiği durumlarda hastaları kamu sağlık merkezlerine transfer etmekte; bu merkezlere giden hastalara eşlik etmesi için Farsça ve Arapça konuşan kültürel aracılar sağlamaktadır.

Aşılama Kampanyası: MSF, Atina Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde resmi yerleşim şemasına göre kentsel bölgede yaşayan 1.629 mülteci çocuğu aşılamıştır. Bu kampanyaya kentin hemen dışındaki arazilerde barınan mülteci çocuklar de dahil edilmiştir. Bebekler, çocuklar ve 17 yaş altı gençler aşılama kampanyasının hedef kitlesi olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığında en sık görülen hastalıklara karşı (difteri, kızamık, tetanoz, hepatit B, çocuk felc, zatürre ve su çiçeği vb.) aşılama yapılmıştır.

Victoria Meydanı: MSF, Şubat 2016’dan bu yana Victoria Meydanı’ndaki bir bakım merkezinde akşam saatlerinde birincil sağlık hizmetleri sunmaktadır. Mayıs ayında ruh sağlığı hizmetlerine de başlayan MSF, Yunan Ulusal Sağlık Sistemi ile koordinasyon halinde durumu ciddi olan hastaları bölgedeki kamu hastanelerine sevk etmektedir. Bu meydan, geçen yıl sınırlar açıkken binlerce göçmenin yolculuklarına devam etmek için kullandığı merkez tren istasyonunun hemen yanında olduğundan, kentten çıkış yapamayan veya kente yerleşmiş olan göçmen ve mültecilerin gayriresmi buluşma noktası olarak kullanılmıştır.

Bölgesel Mobil Klinikler: MSF, Malakasa, Lavrio ve Ritsona kamplarında yaşayan 1.200 kadar mülteciye mobil klinikler aracılığıyla ruh sağlığı hizmetleri sunmaktadır. Bu kişilerin büyük bir kısmı, geldikleri ülkelerde, yolculuk esnasında veya Yunanistan’a ulaştıklarında sistematik şiddet görmüş kişilerden oluşmaktadır.

MSF'nin kültürel aracılarından Mohammad, 2-3 aydır Elliniko kampında kalan insanlara çevirmenlik desteği veriyor.

MSF'nin kültürel aracılarından Mohammad, 2-3 aydır Elliniko kampında kalan insanlara çevirmenlik desteği veriyor. Fotoğraf: Laetitia Martin

Elliniko: MSF'nin mobil klinikleri Elliniko’da bulunan üç kampta çalışmaktadır. Yaklaşık 2.400 kişi, artık kullanılmayan bir havalimanının gelen yolcu salonunda ve iki olimpik stadyumda çok zor şartlarda yaşamını sürdürmektedir. MSF Elliniko'da cinsel sağlık, üreme sağlığı ve ruh sağlığı hizmetlerine odaklanırken, aynı zamanda hijyen kitleri dağıtımı ve sağlık geliştirme faaliyetleriyle de ilgilenmektedir.

İşkence Mağdurları: 2014’ün sonundan bu yana MSF Atina’daki işkence ve şiddet mağdurları için Day Center Babel ve Yunan Mülteci Konseyi ile birlikte kapsamlı bir tedavi merkezi açmıştır. Merkez, sistematik olarak şiddet ve işkenceye maruz kalan kişilerin, yaşadıkları olaylar sonucunda meydana gelmiş olan fiziksel ve ruh sağlığı sorunlarına cevap verebilmeyi amaçlamaktadır. Psikiyatrik, psikolojik ve medikal hizmetler sunan merkezde, aynı zamanda kritik durumdaki bireyler için yasal yardım, sosyal destek ve toplumsal entegrasyon desteği de verilmektedir.

Ekim 2014 ve Aralık 2016 tarihleri arasında 38 ülkeden 350’den fazla kişi bu merkezde sosyal çalışanlar, doktorlar, psikologlar ve psikityatrlarından oluşan MSF sağlık ekiplerinden yardım almıştır. Hastalarımızın çoğunda kas - iskelet sistemi hastalıkları ve nörolojik sorunlar tespit edilmiştir. Travma sonrası stres bozukluğu, ektrem anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklar da merkezimizde tedavi edilmektedir.

Kara Tepe kampı, Moria sıcak noktası ve diğer alternatif barınaklarda yaşayan herkes için

Yorum Yapın