Güney Sudan: Çatışmalardan kaçan binlerce insan için acil insani yardım gerekiyor

Son birkaç hafta içerisinde bölgedeki çatışmalar nedeniyle binlerce insan Yukarı Nil eyaletinde bulunan Wau Shilluk’u terk etmek zorunda kaldı ve insani yardım acil bir ihtiyaç haline geldi.

Nairobi, 16 Mart - Ocak ayının sonundan bu yana yaklaşık 30.000 kişi, Yukarı Nil eyaletindeki Wau Shilluk’tan kaçarak Aburoch ve Kodok’a sığındı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yakın zamana kadar Wau Shilluk’ta bir hastane işletiyordu, fakat çatışmaların yaklaşması nedeniyle hastane boşaltıldı. MSF şu anda Wau Shilluk’tan kaçan insanların sığındığı Kodok’ta (Aburoch) acil tıbbi çalışmalar yürütüyor.

MSF’nin Güney Sudan Programı Direktörü Vekili Hussein Abdalla, Wau Shilluk'tan kaçan insanların insani yardım ihtiyaçlarının çok büyük olduğunu ve bu ihtiyaçların karşılanmadığını belirtti. Çoğu insanın eşyalarını bile yanına alamadan şiddetten uzaklaşmak için günlerce yürüdükten sonra su, yiyecek, barınma ve tıbbi desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

MSF, bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için 15.000 kişinin sığındığı Aburoch’ta ayakta ve yatarak tedavi hizmetleri sağlanan bir saha hastanesi açtı.

Burada acil sağlık hizmetleri de sunan MSF, Kodok’un güneyinde ayrıca 2 mobil klinikte de hizmet veriyor. MSF, burada 2 hafta içinde günde ortalama 300 muayene gerçekleştirdi. Boşaltılmak zorunda kalan Wau Shilluk hastanesinde ise bu rakamın ancak 1/6’sına ulaşılabiliyordu.

Halk sağlığı kötü durumda

Aburoch ve Kodok’a sığınan insanların hayatta kalmaları çok zor. Birçoğu haftalardır yalnızca kişi başı 2 litre su kullanabildi. MSF ekiplerinin ziyaret ettiği ailelerin %90’ından fazlası güneşten ve soğuktan korunmak için gereken plastik örtü, su için bidon ve yiyecek kaplarından yoksundu. Son günlerde koşullarda iyileşme gözlenemsine rağmen hala sağlıklı bir ortamın gerekleri karşılanabilmiş değil.

Doktorlarımız sıklıkla solunum yolları enfeksiyonu ve akut vakalarıyla karşılaşıyor. Bunun sebebi kötü yaşam koşulları. Bu ortam özellikle çocukları, hamile kadınları ve yaşlıları olumsuz etkiliyor. Eğer daha fazla tuvalet inşa edilmez ve temiz içme suyuna erişim sağlanmazsa bulaşıcı hastalıkların yayılma riski artacak.

Wau Shilluk’tan kaçan insanlar daha önce de yerinden edilmiş, çatışmalar nedeniyle çoğu Malakal’dan kaçmak zorunda kalmıştı. Bazılarının Malakal’da sivillerin bulunduğu yerleşkede (PoC) ve BM Güney Sudan kampında yakınları bulunuyor, fakat çoğu insan yakınlarına ulaşamıyor.

32 yaşındaki Mary Mayik Lual, temizlik görevlisi olarak MSF ile çalışıyor. Malakal saldırıya uğradığında 2014'te evini terketmek zorunda kalan Mary, şu anda MSF'nin acil tıbbi yardım sunduğu Aburoch'a sığınmış durumda. Fotoğraf: Elena Grandio

32 yaşındaki Mary Mayik Lual, temizlik görevlisi olarak MSF'nin Wau Shilluk'taki hastanesinde çalışıyordu. Malakal saldırıya uğradığında 2014'te evini terketmek zorunda kalan Mary, şu anda MSF'nin acil tıbbi yardım sunduğu Aburoch'a sığınmış durumda. Fotoğraf: Elena Grandio

Çatışmalardan kaçmak zorunda kalanlardan biri de 5 çocuk annesi 32 yaşındaki Mary Mayik Lual. MSF’nin Wau Shilluk hastanesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Lual, 3 Şubat'ta çatışmalar nedeniyle kaçıp kilometrelerce yürümek zorunda kaldı. Lual savaş başladığından beri tam 5 kez yerinden edildiğini ve artık yorulduğunu söylüyor.

Aynı hastanede son 2 senedir hemşirelik yapan Francis Ronyo da ailesine ulaşmakta büyük zorluklar yaşadığını, güvende olup olmadıklarından emin olmadığını söylüyor.

Sivillerin çatışmalardan korunması gerekiyor

Bölgede insani yardımın yetersizliğine dikkat çeken Abdalla, çatışmayı sürdüren taraflara sivillerin güvenliğinin sağlanması konusunda MSF'nin çağrısını yineleyerek şunları söyledi:

“Birçok insan nereye sığınacağını bilemiyor, çünkü çatışmanın bir sonraki durağının neresi olacağını kestiremiyor."

Sivillerin şiddetin hedefi haline gelmemesi ve sığındıkları yerde insani yardıma ulaşabilmeleri gerekiyor.

MSF, Şubat ayının sonunda ve Mart ayının başında Wau Shilluk’a ziyaretlerde bulundu. Çoğu yaşlılar ve engellilerden oluşan 47 kişiyle görüşen MSF ekibi, bu gruptan 38 kişiyi Malakal'daki POC yerleşkesine alabildi. Diğerlerinin ise yardım ve koruma ihtiyacı sürüyor.

İlaçlar ve hastane ekipmanı yağmalandı

MSF ekibi, Wau Shilluk’a yaptığı son ziyarette yakın zaman önce işlettiği hastaneyi de inceledi ve gözlemlerini aktardı. Abdalla, “Wau Shilluk’taki hastanemizde bulunan hayat kurtarıcı nitelikteki tüm ilaçlar ve temel ekipman yağmalanmış. Çatışmanın taraflarına sağlık tesislerinin korunması gerektiğini pek çok kez hatırlattık, fakat hala buna uyulmadığını görüyoruz. Hastanemiz çok kötü durumda. Tüberküloz, HIV/AIDS ve kala azar tedavisinde kullanılan ilaçların tümü yağmalanmış. Eğer sağlık tesisleri güvenli koşullarda çalışamazsa bunun tüm toplumu etkileyen olumsuz sonuçları olacaktır” dedi.

Yorum Yapın