Haiti: Matthew Kasırgası'nın Ardından Bölgedeki Sağlık İhtiyaçları

Haiti'nin güneybatısındaki Port Salut nehrinde çamaşırlarını yıkayan bölge halkı... 4 Ekim'de Haiti'deki yerleşimleri yıkıp geçen Matthew Kasırgası, adanın büyük bir kısmını etkiledi. Fotoğraf: Andrew McConnell

Haiti'nin güneybatısındaki Port Salut nehrinde çamaşırlarını yıkayan bölge halkı... 4 Ekim'de Haiti'deki yerleşimleri yıkıp geçen Matthew Kasırgası, adanın büyük bir kısmını etkiledi. Fotoğraf: Andrew McConnell

8 - 9 Ekim 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar’dan (MSF) 26 kişilik dört farklı ekip, 4 Ekim Salı günü Haiti’yi vuran Matthew Kasırgası’nın ardından Grande Anse, Sud, Nippes, Artibonite ve Nord-Ouest olmak üzere ülkenin beş bölgesinde sağlık tesislerine ve toplum sağlığına yönelik ihtiyaç değerlendirme çalışması yürütmeye başladı.

Zarar gören bölgelere ulaşmak afet koşullarından dolayı oldukça zor olsa da, ihtiyaçların boyut ve niteliğine yönelik analiz çalışmaları başlamış durumda.

Haitili yetkililer şu anda yüzlerce can kaybı olduğunu ve bu sayının devamlı arttığını bildiriyor. Kasırganın vurduğu bölgelerde aynı zamanda ciddi bir kolera riski gözleniyor.

MSF sağlık ekipleri hem karayolu üzerinden hem de helikopterle havadan Sud bölgesine ulaşmayı başardı. Burada özellikle Tiburon ve Port-à-Piment arasındaki kıyı şeridinde evlerin ciddi anlamda hasar gördüğü ve bölge halkının büyük bir maddi zarara uğradığı gözlemlendi.

Özellikle Port-à-Piment kasabasında temiz içme suyu bulamayan bölge halkı, kolera riskiyle karşı karşıya olduğu için MSF ekipleri dün kasabaya tıbbi ve insani yardım malzemeleri ulaştırarak 39 kolera hastasını tedavi etti. Kasırga nedeniyle sevk hastanesi yıkılan, içme suyu ve elektrik sıkıntısı çeken Jérémie kasabasında ise, haftasonu 250 muayene gerçekleştirildi.

Kasırganın ardından insanlar yavaş yavaş hala hizmet vermeye devam eden bölgedeki hastanelere ulaşmaya başladı. Yaralananların çoğunda, ayak ve bacaklarda incinmeye bağlı enfeksiyonlar geliştiği gözlemlendi. Petite Rivière de Nippes kasabasında iki günde 200 muayene yapıldı.

MSF ekibi kasırgada yaralananlara ilk müdahaleyi gerçekleştirirken, Les Cayes Hastanesi’ne de tıbbi malzeme bağışladı. Önümüzdeki günlerde hastaneye başvuran hasta ve yaralı sayısında artış bekleniyor.

Grand Anse bölgesindeki hasarın boyutu havadan gözlendikten sonra bir MSF ekibi bu sabah kıyı bölgesine ulaşmak için güvenli geçişe elverişli bir yol aramaya başladı. Dün akşam bir diğer MSF ekibi ise Nippes Bölgesi’ne ulaşarak derhal ihtiyaç belirleme çalışmalarına başladı. Ekip aynı zamanda bölge halkına temel sağlık yardımında bulunarak kolera vakalarına müdahale etti.

Artibonite ve Nord-Quest Bölgesi’ne karayoluyla ulaşmayı başaran bir başka MSF ekibi, bölgedeki sağlık tesislerinin durumunu değerlendirerek evsiz kalan Haiti vatandaşlarının su ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını belirledi.

Bölgedeki kolera tedavi merkezi ve birkaç hastanenin kasırgadan zarar gördüğü tespit edilirken, su şebekesi, kuyular ve tarlaların sel nedeniyle kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Tüm bu faaliyetlere ek olarak MSF Port-au-Prince'deki altı tesiste proje yürütüyor (Drouillard Hastanesi’nde bir yanık ünitesi, Tabarre Travma Hastanesi, Martissant 25 Acil Merkezi, Nap Kenbe Acil Cerrahi Hastanesi, Obstetrik Acil Sevk Merkezi (CRUO) ve Pran Men’m  Cinsel ve Toplumsal Cinsiyete Bağlı Şiddet Mağdurları Tedavi Merkezi).

MSF aynı zamanda Diquini Kolera Merkezi’ne destek verirken, bölgede yeni bir kolera tedavi merkezini de hizmete açıyor.

Güncelleme: 20 Ekim 2016 

Yorum Yapın