Bombardıman altındaki Doğu Halep’te sağlık hizmetlerinin en kara günü

Kuşatma altındaki Doğu Halep’te devam eden Suriye ve Rusya’nın hava saldırılarında 24 saat içinde dört hastane daha vuruldu. Hastanelerden birinin büyük ölçüde tahrip olduğu bombardıman sonucu bir ambulans şoförü hayatını kaybetti, iki doktor yaralandı.

Gaziantep/Amman, 15 Ekim 2016  Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Doğu Halep’te çökme noktasına gelen sağlık hizmetlerinin 14 Ekim’deki hava saldırısıyla büyük bir darbe aldığını açıkladı. 2011’den bu yana Suriye’de ücretsiz sağlık hizmeti sunan Al Sham İnsani Yardım Vakfı’na (AHF) ait bir ambulansın ve dört hastanenin hedef alındığı saldırıda iki doktor yaralandı, bir ambulans şoförü hayatını kaybetti.

En yıkıcı saldırılardan biri

MSF’nin Türkiye’deki Suriye Program Direktörü Carlos Francisco bu saldırıyı, Eylül sonunda biten ateşkesten bu yana sağlık hizmetlerine yönelik en yıkıcı saldırılardan biri olarak tanımladı.

Suriye ve Rusya’nın gelişigüzel yürüttüğü hava saldırılarının, Doğu Halep’te zaten çökme noktasında olan sağlık sistemini iyice zora soktuğunu açıklayan Francisco, “Dünkü saldırıda vurulan ve büyük ölçüde tahrip olan hastane, bölgedeki en önemli travma merkezlerinden biriydi ve geçtiğimiz haftalarda bombardımanlar sırasında üç kez daha vurulmuştu. Tükenme noktasına gelen şehirde günbegün şiddetini ve yoğunluğunu artıran bombardımanlar, halihazırda çok az bir kapasiteyle çalışan sağlık hizmetlerine nefes aldırmayacak seviyeye ulaştı. Hayat kurtarmak için canla başla desteklediğimiz az sayıdaki hastanelerin ve sağlık çalışanlarının sistematik bir şekilde bombalanması, bize Suriye ve Rusya’nın Halep’i topluca ölüme sürüklemeye çalıştığını gösteriyor” dedi.

Halep İl Sağlık Müdürlüğü’nün verilerine göre, Temmuz ayından bu yana Halep’te hastaneler 27 kez bombalandı ve 250 bin kişinin yaşadığı şehirde yedisi cerrah olmak üzere sadece 35 doktor kaldı. Aktif olarak hizmet verebilen ambulansların sayısı ise sadece 11.

11-13 Ekim tarihleri arasında Doğu Halep’te gerçekleşen hava saldırılarında ise 98’i çocuk olmak üzere 467 kişi yaralanmış, 62 kişi hayatını kaybetmişti. Aileler, saldırılarda ölen yakınlarını hastanelere getirmek yerine kendileri gömdüğü için Halep’te ölü ve yaralı sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Hasta ve yaralıların güvenli tahliyesine izin verin

MSF’nin Türkiye'deki Uluslararası Temsilcisi Aitor Zabalgogeazkoa, Suriye’de savaşan tüm taraflara bir kez daha seslenerek şunları söyledi: “Daha önce farklı platformlarda pek çok kez dile getirdiğimiz gibi, çatışmayı sürdüren tüm taraflar çok geç olmadan Halep’te sağlık durumu kritik olan yaralılar ve hastalar için güvenli tıbbi tahliyeye izin vermeli, uzun süredir tıbbi ve insani yardıma erişimi olmayan yüz binlerce insana yardım ulaştırılması için sivil topluma güvenli bir koridor oluşturmalıdır.”


Sınır Tanımayan Doktorlar, Halep’in doğusunda sekiz hastaneye tıbbi ve teknik destek sunuyor. Suriye’nin kuzeyinde altı sağlık tesisi işleten MSF, çoğu kuşatma bölgesinde olmak üzere Suriye genelinde 150’den fazla sağlık merkezine destek vermeyi sürdürüyor.

Yorum Yapın