Halep’in doğusunda hizmet veren iki cerrahi hastane bombalandı

Dün gece Suriye’nin Halep kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) başta olmak üzere, çeşitli yardım kuruluşlarının desteğiyle faaliyetlerini sürdüren iki hastane daha bombalandı. Bombardıman sonucunda iki sağlık çalışanı yaralandı. Hastanede tedavi gören en az iki hasta ise hayatını kaybetti.

28 Eylül 2016 - Hedef gözetmeyen iki farklı saldırının ardından hastane binaları ve tıbbi ekipman büyük zarar görürken, hastaneler sağlık hizmetlerine ara vermek durumunda kaldı. 250.000 kişinin yaşadığı Halep’te ameliyat yapma imkanına sahip hastanelerin sayısı ikiye düştü.

MSF Suriye Program Direktörü Carlos Francisco, Salı gecesi gerçekleşen bombardımandan önce Halep’in doğusunda faaliyet gösteren sekiz hastaneden dördünün cerrahi kapasiteye sahip olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu anda bölgede yalnızca yedi cerrah kaldı. Bu doktorların hepsi, kuşatma bölgesinde mahsur kalan 250.000 kişiye tıbbi destek vermeye çalışıyor.

Halep’in doğusu Temmuz ayından bu yana kuşatma altında olduğudandan acil sağlık hizmetleri insan hayatı için kritik öneme sahip. Buna rağmen Halep, Suriye Savaşı’nın en kanlı bombardımanlarından birine sahne oldu.

Bunu başka bir şekilde, daha iyi nasıl ifade edebiliriz bilmiyorum ama hastanelere ve sivillere yönelik saldırılar bir an önce sona ermeli.”


Halep’te sekiz sağlık tesisine destek veren MSF, Suriye’nin kuzeyinde altı sağlık tesisi işletiyor ve çoğu kuşatma altındaki bölgeler olmak üzere Suriye’nin genelinde 150’den fazla sağlık tesisine destek sağlıyor.

Yorum Yapın