MSF: Afganistan'da ICRC çalışanlarına yönelik saldırıyı kınıyoruz

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Afganistan’da Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ‘nin (ICRC) insani yardım çalışanlarına düzenlenen hain saldırıyı en sert şekilde kınadığını bildiriyor.

MSF, 8 Şubat Çarşamba günü Afganistan’ın Cüzcan vilayetinde ICRC’ye  bağlı insani yardım çalışanlarını hedef alan saldırı karşısında derin bir şok ve üzüntü  yaşadığını bildiriyor. Bu saldırı sonucunda 6 Kızıl Haç çalışanı yaşamını yitirirken, 2 kişinin de hala kayıp olduğu doğrulandı.

MSF çalışanları, hayatını kaybeden çalışanların ailesi, arkadaşları ve meslektaşlarına taziyelerini ve derin üzüntülerini iletirken, aynı zamanda halen kayıp olan ve haber alınamayan çalışanların bir an önce sağ olarak bulunmasını diliyor.

MSF Uluslararası Başkanı Joanne Liu, “İnsani yardım çalışanlarına yönelik böylesine hain bir saldırıyı haklı çıkaracak herhangi bir sebep olamaz. Bu saldırı da dahil olmak üzere insani yardım faaliyetlerini hedef alan tüm saldırıları en sert şekilde kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Hala çok sayıda Afgan, hayatlarını idame ettirebilmek için insani yardım kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyuyor. İnsani yardım çalışanlarına düzenlenen bu gibi saldırılar, zor durumdaki bölge halkının ihtiyaç duydukları insani yardıma ulaşmasını engelliyor: “İnsani yardımın temel ilkelerini hedef alan bu tür bir saldırıya hala inanamıyoruz; şok içindeyiz. ICRC’deki arkadaşlarımızın ve meslektaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Onlarla dayanışma içindeyiz.”

Yorum Yapın