İdai Kasırgası’nın ardından Mozambik’te kolera vakaları görülmeye başlandı

Beira'daki gezici klinikte çalışan Rosa Afonso, MSF doktoru tarafından reçete edilen tedaviyi hastaya açıklıyor. Ekiplerimiz, gezici kliniklerde solunum yolu enfeksiyonları, kesikler, deri hastalıkları ve ishal gibi rahatsızlıklar için tıbbi destek veriyor. Fotoğraf: Pablo Garrigos/MSF

Mozambik Hükümeti 27 Mart 2019 tarihinde, iki hafta önce meydana gelen İdai Kasırgası’ndan en çok etkilen şehirlerden biri olan Beira’da kolera vakalarıyla karşılaştıklarını açıkladı.

 28 Mart 2019 – Mevcut ihtiyaçlar karşısında bölgedeki faaliyetlerini artıran saha ekiplerimiz, her gün kolera şüphesiyle hastaneye getirilen yaklaşık 100 kişiyi muayene ediyor.

Halihazırda MSF’nin kolera vakalarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na destek verdiğini belirten MSF’nin Acil Durum Koordinatörü Gert Verdonck, “Kasırga süresince Beira şehrinin maruz kaldığı su miktarını ve selin verdiği zararı göz önünde bulundurduğumuzda, kolera gibi suyla bulaşan hastalıklarla karşı karşıya kalmamız pek de şaşırtıcı değil,” dedi. “Bu nedenle ekiplerimiz, Beira’daki üç farklı sağlık merkezinde kolera şüphesiyle yatırılan hastaları takip ediyor ve günde 100 hastayı muayene ediyor. Önümüzdeki günlerde bakanlıkla işbirliği halinde çalışmalarımızın kapsamını genişleterek daha fazla sayıda sağlık merkezine destek vermeyi planlıyoruz.

Aynı zamanda mevcut kolera tedavi merkezini iyileştirmek için çalışmalara başlamayı hedefliyoruz ve koleraya yönelik büyük bir aşı kampanyası başlatmak için bakanlıkla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Geçtiğimiz beş günde Dubai ve Belçika’daki MSF depolarından kargo uçaklarıyla bölgeye 10 tondan fazla ekipman gönderildi.

Salgın müdahale malzemelerinin ve günlük tedarik malzemelerinin ulaştırılmasını sağlayan kargo uçakları, aynı zamanda deneyimli sağlık ve lojistik ekiplerini de saha programlarına götürüyor.

Malavi, Mozambik ve Zimbabve'de mevcut durum

Malavi'de meydana gelen sel, kamplarda kalan 87 bin kişiyi yerinden etti. Selden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Makhanga'da kara ulaşımı tamamen kesilmiş durumda.

Mozambik'te ise Idai Kasırgası en çok, yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı Beira şehrine zarar verdi. Yakındaki Manica ve Sofala'da yüzbinlerce insanın evleri ve geçim kaynakları zarar gördü.

Kasırga, Zimbabve'nin doğusundaki dağlık arazilerde de büyük hasara yol açtı. 22 bin kişinin yerinden edildiği bölgede bazı köprüler ve yollar sele kapıldı. Bazı topluluklara yalnızca yayan ulaşılabiliyor.

Acil durum ekiplerimiz üç ülkede de tıbbi ve insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Yapın