İdlip: Sınır Tanımayan Doktorlar’ın desteklediği hastane hava saldırısında vuruldu

Suriye’nin kuzey kesiminde uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından desteklenen bir hastane, hava saldırısında vuruldu. Saldırı sonucu can kayıpları ve yaralananlar oldu.

Amman, 30 Ocak 2018 - 29 Ocak 2018 Pazartesi günü sabah saat 10:20 sularında, Suriye’nin İdlip vilayetindeki Sarakib kentinde bulunan Owdai Hastanesi (diğer adıyla El İhsan Hastanesi) iki hava saldırısında hasar gördü. Sınır Tanımayan Doktorlar’a ulaşan hastane müdürünün verdiği bilgiye göre, saldırıcı sonucu hastanenin bir bölümü yıkıldı.

Diğer sağlık personelinden alınan bilgilere göre birinci saldırıda hastanenin bekleme salonu vurulurken ikinci saldırıda hastanenin önündeki alan isabet aldı ve burada park halinde bulunan bir ambulans kullanılmaz hale geldi.

Söz konusu sağlık tesisinin acil servisi, MSF tarafından ilaç ve tıbbi malzeme tedarik edilerek destekleniyordu.

Hastane müdürünün verdiği bilgilere göre hastane, bir saat kadar önce Sarakib’in ana çarşısının vurulduğu ve 11 kişinin yaşamını yitirdiği hava saldırısının ardından, bu saldırıda yaralananların hastaneye ulaştırıldığı sırada vuruldu.

Müdür, hastanenin vurulmasıyla, aralarında bir çocuğun da bu bulunduğu en az beş kişinin hayatını kaybettiğini, üçü sağlık personeli olmak üzere en az altı kişinin de yaralandığını bildirdi.

MSF’nin Kuzey Suriye Program Direktörü Luis Montiel, “Bu son olay, Suriye’de sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların ne denli acımasızca yürütüldüğünü gözler önüne seriyor” dedi.

“Saldırının bir sağlık tesisini hedef alması, üstelik hasta ve yaralıların getirildiği sırada hedef alınması daha korkunç bir durumdur ve uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiğinin açık bir göstergesidir.”

29 Ocak’ta gerçekleşen hava saldırıları, son 10 gün içinde bu hastaneyi etkileyen ikinci olay oldu. 21 Ocak’ta yine bir hava saldırısında hastane girişinin önündeki boş alan vurulmuştu. Patlamanın şiddetiyle binanın camları kırılmış, jeneratörler zarar görmüş ve bu nedenle hastane üç gün kapalı kalmıştı. Pazartesi günü gerçekleşen saldırının ardından Owdai Hastanesi belirsiz bir süre için bir kez daha kapandı.

Bu saldırı çok sayıda Suriyelinin, İdlip’in doğu kesimindeki kırsal alan ile Hama’nın kuzeyinde yeni başlayan şiddet olaylarından kaçması nedeniyle sağlık alanındaki ihtiyaçların büyük ölçüde arttığı bir dönemde yapıldı. Son dönemde saldırılar nedeniyle on binlerce aile kuzeye, Türkiye sınırına doğru kaçtı veya İdlip’in kuzeyinde kalan bölgelerle batı Halep kırsalına gitti. Bu aileler halihazırda ağır kış koşulları altında, aşırı kalabalık çadırlarda veya derme çatma yerleşim alanlarında yaşıyor.

Montiel “Bu bölgede yaşayanlar her gün yeni zorluklarla karşılaşıyor. Kısa süre içinde tıbbi yardıma daha fazla ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyoruz” diyerek, Owdai Hastanesi’nin kaybedilmesinin zaten zor durumda olan insanlar için durumu daha kötüye götüreceğini vurguladı.

18 yataklı Owdai Hastanesi, Doğu İdlip kırsalında Sarakib ilçesindeki tek devlet hastanesiydi ve 50 bin kişiye hizmet veriyordu. Saldırıdan önce bu hastanenin acil servisi ve ayakta tedavi birimi, genel cerrahi ve travma cerrahisi imkanları mevcuttu. Hastanede ayda ortalama 3.800 muayene gerçekleştiriliyordu.

MSF’den Luis Montiel, “Sağlık tesislerine yönelik saldırılar uluslararası insancıl hukuka göre açıkça yasak olmasına rağmen Suriye’de bu tür saldırılar halen sıkça gerçekleşiyor. Sağlık hizmetleri bundan ağır zarar görüyor” dedi.

2016’da yaşanan 71 olayda, MSF’nin desteklediği 32 sağlık tesisi bombalandı veya top ateşine tutuldu. 2015’te ise Suriye’de MSF tarafından desteklenen 63 hastane ve kliniğe yapılan 94 saldırı kaydedildi.


Kuzey Suriye’de dört sağlık tesisi ve üç gezici kliniğin yönetiminden sorumlu olan MSF, beş tesisle işbirliği halinde çalışıyor ve ülke çapında MSF’nin doğrudan faaliyet gösteremeyeceği bölgelerde bulunan 50sağlık  tesisine uzaktan destek sağlıyor. Destek verilen bu tesislerde MSF çalışanı bulunmuyor. MSF’nin Suriye’deki çalışma alanı, IŞİD olarak da bilinen İslam Devleti’nin kontrolündeki bölgeleri kapsamıyor, çünkü bu grubun lider kadrosundan güvenlik ve tarafsızlık konusunda herhangi bir teminat alınamıyor. MSF, izin başvurularına bugüne dek yanıt alınamadığından dolayı, hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerde de çalışma yürütemiyor. MSF siyasi baskıların, bağımsız tıbbi insani yardım faaliyetlerini engellememesi için Suriye’de yürüttüğü çalışmalar için devletlerden destek almıyor.

Yorum Yapın