İdomeni: İnsanlık dışı göç uygulamalarının yerini belirsizlik ve bilinmezlik aldı

Fotoğraf: Amir Karimi/MSF

Fotoğraf: Amir Karimi/MSF

Atina, 26 Mayıs 2016 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), İdomeni kampının tahliyesiyle ilgili bir kınama mesajı yayınladı. Binlerce mültecinin zorla yerinden edilmesini sert bir dille eleştiren MSF, aynı zamanda kamp sakinlerine süreç hakkında hiçbir bilgi verilmemesine ve tahliye sırasında insani yardım çalışmalarına getirilen kısıtlamalara tepki gösterdi. MSF, yer değiştirme sırasında ve yeni yerleşim alanlarında tıbbi ve insani yardımın sürekliliğinin sağlanması konusunda Yunan yetkililere çağrı yaptı.

“İnsanlara nereye götürüldükleri hakkında bilgi bile verilmiyor. Bu kabul edilemez. Bu insanlar götürüldükleri yerde kendilerini ve ailelerini nelerin beklediğini bilerek kendi kararlarını verebilecek özgürlüğe sahip olmalı” diyen MSF İdomeni Proje Koordinatörü Michele Telaro sözlerini şöyle sürdürdü: “İdomeni’deki mülteci ve sığınmacıların hepsi, ülkelerindeki çatışmalardan ve süregelen şiddetten kaçarak buraya sığındı ve ne yazık ki aylarca korkunç şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalıştılar. Şu anda ise, insanlık dışı göç uygulamalarının yerini tam bir belirsizlik ve bilinmezlik almış durumda. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu insanlara götürüldükleri yerde gerekli sağlık hizmetlerinin verilip verilmeyeceğini dahi bilmiyoruz.”

İdomeni’de görev yapan MSF doktorları, devamlı tedavi gerektiren diyabet ve epilepsi gibi pek çok kronik hastalığı tedavi ediyordu. Kronik hastalığı olan mülteci ve sığınmacılar için şu anda en büyük risk, aldıkları sağlık hizmetlerinin kesintiye uğraması ve götürüldükleri yeni yerleşim alanlarında uygun sağlık tesislerinin bulunmaması.

MSF’nin saha ekipleri bu süreçte hastaların hastanelere sevkinde de çeşitli sorunlar yaşadı. Kamptan ayrılanların kampa geri dönmesine izin verilmediği için, hastaların çevre hastanelere sevk işlemi yapılamıyordu. Çünkü sevk işlemi, ailelerinden ayrılmalarına ve bir daha bir araya gelememelerine neden oluyordu.

24 Mayıs’ta başlayan tahliye sürecinde, gönüllüler tamamen kamptan uzaklaştırılırken, MSF ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kamp alanına girişi kısıtlandı. Az sayıda personel ile destek vermeye çalışan ekipler, kampın boşaltılması sırasında temizlik ve gıda dağıtımı hizmetlerinde de büyük zorluklar yaşadı.

MSF Yunanistan Program Direktörü Loïc Jaeger konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Şunu açıkça belirtmek gerekiyor: Şu anda gönüllü bir yer değiştirme programı uygulanmıyor. İnsanlara başka bir şans verilmediği gibi, geleceklerini tayin etmelerine yardımcı olacak gerekli bilgi de verilmiyor. Üstelik yardımlarımıza da yetkililerce kısıtlama getiriliyor. İdomeni’de çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veren bu insanları zorla yerinden etmek adil değil. Onlara, Avrupa’da yeniden aileleriyle bir araya gelebileceklerini ve gerektiği şekilde kendilerine korunma sağlanacağını söylemek istiyoruz ama söyleyemiyoruz. Hatta götürüldükleri yeni kamplarda yaşam koşullarının iyi olacağına dair onlara herhangi bir garanti bile veremiyoruz. Mültecileri resmi statüsü olmayan kamplardan resmi kamplara taşımak kalıcı bir çözüm değil. 2016 yılında, Avrupa’nın tam kalbinde, insanlar çadırlarda kalmaya zorlanmamalı. Bu insanlar, sığınma hakkına sahip olmalı ve güvende hissedebilecekleri yeni ülkelere, evlere yerleştirilmeliler.”


Sınır Tanımayan Doktorlar, Nisan 2015’ten bu yana İdomeni kampında 38.000’den fazla muayene gerçekleştirdi. Bugüne kadar kampa 260 sağlık ve lojistik personeli gönderen MSF, aynı zamanda kampta insani yardım malzemesi dağıtımı, barınma, su ve sanitasyon hizmetlerinin tedarikini de sağladı.

Yorum Yapın