IKEA'dan MSF'nin tıbbi ve insani yardım çalışmalarına destek

Bria'daki çocuk hastanesinde çalışan MSF ekipleri, ağırlıklı olarak beslenme yetersizliği ve sıtma vakalarıyla ilgileniyor. Yeni gelen çocuklar, kilo ölçümleri yapıldıktan sonra sağlık sorunlarına bağlı olarak ilgili servislere yönlendiriliyor. Fotoğraf: Christophe Da Silva

IKEA Vakfı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki yerinden edilmiş insanlar için harekete geçti

IKEA Vakfı, uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki tıbbi ve insani yardım çalışmalarının sürmesi için, MSF’ye 1,4 milyon avro bağışta bulundu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin güneydoğu kesiminde yer alan Tanganyika ilinde silahlı gruplar arasındaki çatışmalar uzun zamandır devam ediyordu. 2017 yılı başlarında bu bölgede evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısının 500.000’i bulduğu tahmin ediliyordu. Yerinden edilenlerin yaklaşık yarısı Kalemie ve çevresinde, akraba ve arkadaşlarının evlerinde ya da resmi olmayan yerleşim alanlarında kamıştan yaptıkları evlerde kalıyordu.

Ağustos ayında bu alanların bazılarında çatışmalar yeniden başladı ve insanlar güvenlik arayışıyla kente sığındılar. Pek çok kişi Moni, Filtisaf, Hodary ve Lubuye’de okullarda ve diğer binalarda kalmaya başladı; sivrisineklere karşı kullanılan cibinliklerin altında, yerde yatmak zorunda kaldılar. Yerinden edilen insanların birçoğu halen açık havada, uygun olmayan şartlar altında yaşamayı sürdürüyor.

Resmi olmayan yerleşim alanlarında insanlar fiziksel olarak birbirine çok yakın yaşıyorlar, inşa ettikleri barınakların arasında çok az mesafe var. Bu durum geçtiğimiz aylar içinde, Lukwangulo, Kabubili, Kateke ve Katanyika gibi yerleşim alanlarında yangınlar çıkmasına yol açtı ve çok sayıda ev tamamen yandı.

Ancak burada insanların karşı karşıya bulunduğu tek tehlike yangın değil. Kalabalık halde yaşamak, kolera ve kızamık gibi hastalıkların hızla ve kolayca yayılabilmesi anlamına geliyor. MSF bu soruna karşı, Kongo Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Kalemie Bölge Hastanesi’ndeki Kolera Tedavi Merkezi’nde çalışıyor. MSF bunun yanı sıra yerleşim alanları içinde el yıkama noktaları oluşturdu. Bölgede Nisan ayında başlanan kızamık aşı kampanyasının devamı olan ikinci tur kızamık aşıları Eylül ayında sona ererken, kampanyada 20.600’den fazla çocuk aşılandı.

MSF halihazırda 17 farklı bölgede gezici klinikler sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor. Gezici kliniklerde birinci basamak sağlık hizmetleri ve ruh sağlığı danışmanlığı sağlanırken, ileri düzeyde tedavi ihtiyacı olan hastalar Kalemie Hastanesi’ne sevk ediliyor.

MSF Nisan ayı ortalarından bu yana bu bölgede 29.000 muayene gerçekleştirdi. Hastaların büyük bölümü sıtma, beslenme yetersizliği veya kızamık nedeniyle MSF kliniklerine getirilen 5 yaşın altındaki çocuklardı. Ekipler ayrıca birinci basamak sağlık hizmetlerine destek olmak üzere bazı yerlerde mevcut sağlık tesislerinde de çalışmaya başladı. Temiz suya erişimi artırmak, duş ve tuvalet kurmak amacıyla yürütülen su ve sanitasyon faaliyetleri ise devam ediyor.

IKEA Vakfı İnsani Yardım Departmanı Başkanı Annemieke Tsike-Sossah de Jong, yaptığı açıklamada, “Başka kurumlar da bu konuda hızla harekete geçip bağışta bulunmazsa bu krizi durdurmamız daha güç olacak. Her dakika kıymetli. Bir yanda kolera, diğer yanda çatışmaların arasında, zor durumda bulunan çok sayıda çocuk... Bu büyük insani kriz, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin geleceğine mal olabilir” dedi.

MSF Genel Direktörü Liesbeth Aelbrecht ise, geçtiğimiz yıllarda Tanganyika ilindeki yerinden edilmiş insanların durumu ve ihtiyaçlarının büyük ölçüde göz ardı edildiğini söyledi. Aelbrecht, “IKEA Vakfı bu bağışıyla faaliyetlerimize maddi destek sunuyor; vakfın çalışmalarımıza verdiği destek, bölgede duyulan ihtiyacın farkına varıldığını gösteriyor” dedi.

IKEA Vakfı hakkında

IKEA Vakfı (Stichting IKEA Foundation), IKEA Şirketler Grubu’nun sahibi olan INGKA Vakfı’nın yardım kuruluşudur. Vakıf, temel ve kalıcı değişiklikler meydana getirecek bütüncül ve uzun vadeli programlara fon sağlayarak, dünyanın en yoksul topluluklarında çocuk ve gençlerin daha iyi bir geleceğe kavuşmasına yardımcı oluyor. Büyük çaplı sonuçlar elde edecek yenilikçi yaklaşımlar benimsemiş stratejik ortaklarla çalışan IKEA Vakfı, bir çocuğun hayatının dört temel alanında aşama kaydedilmesini hedefliyor. Bu alanlar, çocuğun “evim” diyebileceği bir yer olması, hayata sağlıklı başlaması, nitelikli eğitim alması ve ailesinin sürdürülebilir bir geliri olması. Vakıf tüm bu çalışmalarında ilgili topluluklarının iklim değişikliği ve bunun sonuçlarıyla mücadelesini de destekliyor. Daha fazla bilgi için www.ikeafoundation.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sınır Tanımayan Doktorlar hakkında

Merkezi Cenevre'de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières - MSF), silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil yardım hizmeti veren uluslararası bir bağımsız tıbbi insani yardım kuruluşudur. MSF; dil, din, ırk, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin yalnızca ihtiyaca dayalı olarak sağlık hizmeti sunar. MSF hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için www.sinirtanimayandoktorlar.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın