İlaca Dirençli Tüberküloz ve İşaret Dili Programı

Somut eylemler kelimelerden daha güçlüdür: Swaziland’da işaret dili ve tüberküloz tedavisi desteği

ÇİD TB uzmanlığı olan MSF doktorlarından Veronika Polcova, tüberküloz riski taşıyan 66 yaşındaki Samuel'i muayene ediyor. Fotoğraf: Alexis Huguet

ÇİD TB uzmanlığı olan MSF doktorlarından Veronika Polcova, tüberküloz riski taşıyan 66 yaşındaki Samuel'i muayene ediyor. Fotoğraf: Alexis Huguet

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Svaziland’da ilaca dirençli tüberküloz (İD-TB) tedavisinin yan etkileri sonucu sağır olan işitme engelli hastalara yönelik işaret dili programı yürütüyor. MSF’nin Sağlık Koordinatörlerinden Kees Kues, işaret dili programındaki son gelişmeler ve Svaziland’da kullanılan yeni ve etkili tüberküloz ilaçlarıyla ilgili soruları yanıtlıyor. 

Dünya Tüberküloz Günü, 24 Mart 2017

Bir sonraki işaret dili eğitimi ne zaman başlayacak?
MSF Svaziland’da 2 yıl yerine 9 ay süren daha kısa bir tüberküloz tedavisi uyguluyor.

En zor tedavi edilebilir vakalar için de en yeni ilaçlar (Bedaquiline ve Delamanid) kullanılıyor. Bu 2 ilaç, tüberküloz tedavisi için son 50 yıl içinde geliştirilmiş tek yeni ilaçlar. Daha etkililer ve daha az yan etkiye sahipler (kısmi ya da tam işitme kaybı) var. Daha önce tedavi şansı bulamamış hastalar için büyük ümit vaat ediyorlar. Fakat dünya çapında yeni tüberküloz ilaçlarına erişim oldukça sınırlı düzeyde. 2016 Ekim ayında küresel ölçekte yalnızca 5.738 hastanın Bedaquiline ve 405 hastanın Delamanid ile tedavi olduğu tahmin ediliyor.

MSF olarak yeni tedavi sonucunda daha az sayıda hastanın işitme kaybı yaşayacağını ve gelecekte işaret dili eğitimlerine gerek kalmayacağını umuyoruz. Bazı hastalar tedavilerine eski ilaçlarla devam ettiği için işitme kaybı riski hala geçerli.

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’nde, Çok İlaca Dirençli (ÇİD) tüberkülozu atlatan 20 hastamız ve 31 Mart’ta da işaret dili eğitimi görmüş 10 çalışanımız programdan mezun olacak.

MSF kliniğinde hastalarla işaret diliyle anlaşan çalışanlar hala var mı?
MSF kliniğinde işitme engelli hastalarla işaret dilinde konuşan çalışanlar var. İşaret dili öğretmenleri işitme engelli değil; İşaret Dili Derneği’nin başkanının kurduğu bir okulda eğitim gördüler. Daha önce işitme engelli insanlarla bugün olduğu gibi bir bağımız yoktu. Şimdiyse klinik, işitme engelliler için çok önemli bir hizmet sunuyor.

Kliniğin tüm bölümlerinde temel işaret dili bilgisine sahip çalışanlar bulunuyor. Bu bilgi işitme engelli topluluk arasında hızla yayıldığı için kliniği ziyaret eden işitme engelli hasta sayısında da artış görüyoruz.

Svaziland’da şu anda kaç hasta yeni ilaçlarla tedavi oluyor?

125.

Svaziland’daki tüm ilaca dirençli tüberküloz hastaları yeni ilaçlarla tedavi olabiliyor mu? MSF bu hastaların yeni ilaçlara erişimi konusunda çalışıyor mu?
Yeni tanılanmış ilaca dirençli tüberküloz hastalarının tümü bu yeni ilaçlarla tedavi olma hakkına sahip. Hastalarımız arasında, yaygın ilaca dirençli (YİD) tüberküloz hastaları ve kısa süreli tedaviye cevap vermeyen, ciddi ya da ters yan etkiler yaşayan ÇİD tüberküloz hastaları da var. MSF bu konuda Svaziland Ulusal Tüberküloz Programı ile işbirliği içinde çalışıyor.

Yani artık Svaziland’da yeni tanılanmış hastalar eski toksik ilaçlarla tedavi edilmeyecek mi?
ÇİD tüberküloz hastaları (2 ya da daha fazla tüberküloz ilacına dirençli), eski ÇİD tüberküloz ilaçlarıyla tedavi görmeye devam edecek. Çünkü bu ilaçlar ilk aşamada hala etkili. Ancak ciddi yan etkiler ortaya çıktığında ya da tedavi başarısız olduğunda yeni ilaçlarla tedaviye geçiş yapılıyor.

YİD tüberküloz hastaları (en az 4 eski tüberküloz ilacına dirençli) ise doğrudan yeni ilaçlarla tedaviye başlıyor, çünkü eski ilaçlar YİD tüberküloz hastaları üzerinde etkili olmuyor.


MSF çalışanlarının ve tüberküloz hastalarının ağzından tüberküloz gerçeği, tedavi ve iyileşme süreçleri: İlaca Dirençli Tüberküloz Hastaları İçin Yeni Bir Umut

MSF 3P Projesi: Daha etkili ve daha hızlı tüberküloz tedavisi 

Yorum Yapın