Irak: 14.000 kişi Kerkük’te komşu bölgelere sığınıyor

MSF'nin gezici sağlık ekipleri haftada bir kez Tuz Kurmato'daki yerleşimi ziyaret ederek tıbbi destek sunuyor. MSF çalışanları, özellikle genel sağlık, kronik hastalıklar, anne çocuk sağlığı ve ruh sağlığı gibi konularda yerinden edilmiş kişilere destek sunuyor. Fotoğraf: Baudoin Nach

Irak: Havice taarruzu nedeniyle yerinden edilen 14.000 kişi Kerkük’te komşu bölgelere sığınıyor

Amsterdam/Irak, 11 Ekim 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Irak’ın Kerkük ilindeki Havice kentine düzenlenen askeri harekat nedeniyle yaklaşık 14.000 kişinin yerinden edildiğini ve komşu ilçelere kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.

MSF, Havice kent merkezinin 25 kilometre kuzeyi ve 40 kilometre doğusunda bulunan “giriş noktalarına” ulaşan hassas durumdaki insanların barınma, tıbbi bakım ve gıda desteğine acilen ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Taaruzun başladığı 21 Eylül tarihinden 5 Ekim’e kadar olan süre boyunca yaklaşık 14.000 kişi Debis kontrol noktasına, ülke içinde yerinden edilen kişilerin kaldığı Dakuk kampına ve Mektep Halit giriş noktasına ulaştı.

Bu tarihler arasında Kerkük ilindeki çeşitli noktalarda bulunan MSF ekipleri Havice’den gelenlere yönelik 3.201 tıbbi muayene gerçekleştirdi. Bunların arasında, biri henüz 8 yaşında olan bir çocuk ile hava saldırısı ve mayın kaynaklı patlamalarda yaralanan 6 kişi de vardı.

Dakuk kampının halihazırda Kerkük’te Havice saldırısından kaçanları kabul eden tek kamp olduğunu belirten MSF’nin Kerkük’teki Proje Koordinatörü Tatiana Kotova, “İnsanlar Havice’yi terk etmeye karar verdiklerinde birçoğu zaten son derece zor durumdaydı. Bunun üstüne bir de yaptıkları yolculuğun fiziksel güçlüğünü, ruhsal ağırlığını ekleyin. Bize gelen hastalar gerçekten çok kritik durumda oluyor.

Kampta, Ekim 2016’dan bu yana Havice’den kaçan yaklaşık 11.000 kişi kalıyor. Bu kampta Ocak 2017’den beri genel sağlık sorunları için ayakta tedavi hizmetleri,şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar için tedavi imkanı ve ruh sağlığı hizmetleri sunuyoruz” dedi.

Kuşatma tıbbi ve insani yardım önünde engel

Üç yıldır kuşatma altında yaşayan bölge halkı kuşatma nedeniyle tıbbi bakım gibi temel hizmetlerden mahrum kalıyor, altyapının zarar görmesi ve tesislerin düzgün işlememesi nedeniyle insani yardıma kolaylıkla erişemiyor.

Kuşatma dolayısıyla MSF ekiplerinin de ilçeye giremediğini söyleyen Kotova, ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti sunabilmek ve savaşta yaralananlara acil tıbbi müdahalede bulunabilmek için MSF ekiplerinin faaliyet alanını cephe hattına olabildiğince yakın konumlandırdıklarını belirtti.

Askeri harekat başladığından beri savaşta yaralanmış olan 56 kişi Kayyara hastanesine getirildi. Kerkük, Tikrit ve Kayyara’daki MSF ekipleri, ihtiyaç halinde hemen faaliyete geçirilebilecek bir triyaj ve sabitleme birimiyle birlikte hazır durumda bekliyor.

Havice’nin güneyinden kaçmayı başaran 37 yaşındaki bir adam yaşadıklarını şöyle anlattı: “Havice’den kaçmak o kadar tehlikeli ki buna ‘ölüm yolculuğu’ diyorlar. Dağla vadi arasında dar bir yoldan geçmek zorunda kaldık. Bu yolda çok insan öldü. Bazıları vadiye düştüler. Kuşatma altındaki şehirden kaçmamız 15-16 saat sürdü.”

Haviceli 40 yaşında bir adam ise,  “Havice’de sağlık hizmetleri çok kötü durumda. İlaç bulamıyorsun; bulsan bile pahalı olduğu için satın alamıyorsun. Annemin yüksek tansiyonu var. Ona ilaç bulamadığımız için şehri terk etmeye karar verdik” dedi.

Havice taarruzu karşısında MSF’nin sunduğu insani yardım

Kasım 2016’dan bu yana gezici klinikler aracılığıyla Debis ve Mektep Halit’te Havice’den gelen insanlara tıbbi destek ve travma bakımı sunan MSF, genel sağlık muayeneleri için ayakta tedavi hizmeti verirken, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar için de tıbbi destek sağlıyor.

Taarruzdan önceki aylarda MSF Kerkük’ün iki büyük hastanesinde acil servis birimlerine destek vermeye başladı. Hastanelere tıbbi malzeme temin edilmesinin yanı sıra, Irak Sağlık Bakanlığı’na bağlı doktor ve hemşirelere eğitim verilerek bu ekiplerin savaş yaralanmalarına karşı tıbbi müdahale hazırlıklarına yardım edildi.

MSF aynı zamanda Kayyara hastanesinde de Havice’den gelen yaralılar için acil müdahale ve ameliyat desteği veriyor. Kayyara hastanesi; bakım ünitesi, gözlem yatakları ve iki resüsitasyon yatağı da dahil olmak üzere toplam 62 yatakla hizmet vermeye devam ediyor.

Kayyara kamplarında görevlendirilen ekiplerse, Havice bölgesindeki evlerini terk etmek zorunda kalan ve kampa yeni gelen insanların sağlık durumunu takip ediyor; özellikle gelenlerin beslenme durumu inceleniyor ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç olup olmadığı değerlendiriliyor.

MSF Ağustos 2016’da Havice’nin güneyinde, Irak’ın Selahaddin vilayetinde gezici kliniklerle sağlık hizmeti vermeye başladı. Halihazırda Havice ve Şirvat’ta yerinden edilen 9.000 kişinin kaldığı el-Alam kampında birinci basamak sağlık hizmeti veriliyor.

Yorum Yapın