Irak: Mobil kliniklerden hasta stabilizasyon ünitesine...

Musul’un kuzeybatısında bulunan Telafer’de sağlık tesislerinin yetersizliği bölge halkının sağlık hizmetlerine erişimini zorlaştırıyor. Bölgede faaliyetlerini genişleten Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2016 Ekim ayında Telafer’de bir doğum kliniği açmıştı. Geçtiğimiz ay ise Tel Marak köyünde bir stabilizasyon ünitesi ile bir çocuk bölümü hizmete açıldı.

MSF birçok sağlık tesisinin tamamen imha edilmesi, kısmen hizmet verebilecek durumda olanların ise ekipman, ilaç ve insan kaynağı yetersizliğinden dolayı sağlık hizmeti sunamaması nedeniyle 2015 yılında bu bölgede çalışmaya başladı.

MSF Saha Koordinatörü Andrew Cullen bölgede çatışmanın etkilerini kolaylıkla görebildiklerini söyledi. Bazı yerlerin hiç zarar görmemiş olduğunu, bazılarınınsa yerle bir olduğunu belirten Cullen, 18 aydır çatışma yaşanmamasına rağmen bölge halkının hala sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorluklar yaşadığını vurguladı.

İlk olarak mobil klinikler aracılığıyla hizmet vermeye başladık. Daha sonra kadın doğum konusunda da ihtiyaçlar olduğunu saptadık. Cerrahi müdahale gibi kritik vakaları sevk etmemiz gerektiğinde hastaların en yakın hastaneye ulaşabilmek için büyük zorluklarla karşılaştıklarını gördükten sonra stabilizasyon ve acil bakım hizmeti vermemiz gerektiğine karar verdik.

MSF geçtiğimiz ay aynı binada 12 yaşın altındaki çocuklar için yatarak tedavi hizmeti sunmaya başladı ve  hayati tehlike taşıyan durumlarda yetişkinlere yönelik hizmet verecek bir stabilizasyon ünitesi açtı.

Bölge halkının uzmanlaşmış sağlık hizmeti alabilmek için en yakındaki Dohuk ve Zaho’ya 100 km'lik bir yolculuk yapması gerekiyor. Bu yolculuğun hem çok pahalı hem de birçok insan için imkansız olması, acil tıbbi vakaların hayati tehlike taşıyan düzeylere gelmesine neden olabiliyor.

Başlangıçta çalışmalarını doğum kliniğiyle sınırlamayı planladıklarını belirten Tel Marak Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Direktörü Ileana Boneschi, stabilizasyon ünitesi kurulması ve çocuklara yatarak tedavi hizmeti verilmesiyle birlikte kliniğin kapsamlı bir hastaneye dönüşmeye başladığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında bölgedeki faaliyetlerini genişleten MSF, Tel Marak’ta da bir kadın doğum kliniği açmış ve 2017 Şubat ayına kadar 500 doğuma girerek yaklaşık 500 acil vakayı Zaho’ya sevk etmişti.

Musul ve Telafer’de süren askeri operasyonlar nedeniyle insanların Tel Marak’a sığınması durumunda MSF’nin halihazırda yürüttüğü çalışmaların ikinci basamak sağlık hizmetleri konusundaki ihtiyacı karşılaması öngörülüyor.

Telafer’in 3 köyünde 2015 Ocak ayından bu yana hizmet veren MSF’nin mobil sağlık ekipleri halihazırda genel sağlık hizmetleri, ruh sağlığı desteği, cinsel sağlık ve üreme sağlığının yanı sıra kronik hastalıklar konusunda çalışıyor.

MSF Irak’ta 2006 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor ve şu anda 1.600 kişiden oluşan personeliyle tıbbi ve insani yardım sağlıyor. MSF bağımsızlık ilkesi doğrultusunda Irak’taki çalışmaları için herhangi bir hükümet, dini bir grup ya da uluslararası bir kurumdan maddi destek almayı reddediyor ve çalışmalarını yalnızca bireysel bağışçılarının desteğiyle sürdürüyor.

Yorum Yapın