Kongo'da çocukları iyileştirmek: Küçük Mulume ve Bahati Bebek

Beslenme yetersizliğinden mustarip bir bebek, annesi tarafından Plumpy’Nut mamasıyla besleniyor. Fotoğraf: Diana Zeyneb Alhindawi/MSF.

İsveçli doktor Ida Moberg Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Güney Kivu bölgesinde Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışıyor. Moberg bu görevindeki son blog yazısında, durumu kritik olan iki çocuğu, Mulume ve Bahati’yi kurtarmak için ekipçe nasıl çalıştıklarını anlatıyor.

“Mulume 2 yaşında bir oğlan çocuğu.

Hızlı, kesik kesik nefes alıyor. Dün geceden beri ateşi var, hiçbir şey yiyecek ya da içecek gücü yok.

Bu sabah Mulume nöbet geçirmiş. Çocuğu için korkan annesi onu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğu kesimindeki Ziralo eyaletinde küçük bir sağlık merkezine getirmiş. Bu merkeze geldiğinde artık rengi iyice solmuş olan Mulume’ye yapılan sıtma testi pozitif sonuç vermiş. Kan testinde Mulume’nin bu hastalıkla bağlantılı olarak kansızlık da çektiği ortaya çıkmış.

Sağlık merkezindeki hemşire Mulume’yi Kusisa’ya, MSF’nin yeni kurduğu hastaneye yönlendirmiş.

Kan nakli

Mulume hastanenin acil servisinde yatıyor.

Ona yeni kan testleri yapıyoruz. Kan değerleri o kadar düşük ki ona kan vermek lazım. Bu yapılana kadar ona hemen damardan artesunat vererek sıtma tedavisine başlıyoruz.

O arada neyse ki kan grubu Mulume’ninkine uyan bir verici bulunuyor ve Mulume’ye kan veriyor.

Eskiden Ziralo eyaletindeki hastaların hastaneye ulaşmak için uzun bir yol kat etmesi gerekiyordu, ama Kusisa’daki bu yeni tesis sayesinde Mulume birkaç saat içinde sıtma tedavisine başladı ve kan nakli oldu.

Bahati bebek

Ertesi gün Kongolu meslektaşımla birlikte hastaların durumunu değerlendirdiğimiz vizitler sırasında Mulume’nin şimdiden biraz toparladığını görüyoruz.

Mulume biraz olsun kahvaltı etmiş, ayrıca sıtmaya karşı o saat itibarıyla damardan üç doz artesunat almış bulunuyor. Kan verilmesinin ardından kan değerleri de yükselmiş. Böylece tedavisini değiştiriyoruz, artık damardan değil tablet şeklinde ilaç alacak; daha iyi olması için bu ilaçlara üç gün devam etmesi lazım.

Mulume’nin yanındaki yatakta küçük Bahati yatıyor.

Bahati 6 aylık, fakat sadece 3,5 kilo ağırlığında. Normalde yeni doğan bebekler bu kiloda olur. Küçük oğlan o kadar zayıf ki resmen kaburgaları sayılıyor.

Annesi, Kusisa’daki MSF hastanesine 8 saat yürüyerek gelmiş. Evde yeterince yiyecek yok, üstelik kendisi de hasta, dolayısıyla oğluna çok az anne sütü verebilmiş.

Bahati’yi muayene edip tartıyor ve ağır beslenme yetersizliği çektiğini görüyoruz. Bebekte zatürre belirtileri de var, bu nedenle ona damardan penisilin vermeye başlıyoruz.

İyileşme

Bir hafta zatürre ve beslenme yetersizliği tedavisi gören Bahati artık daha kuvvetli. Şimdi doğrudan yüzüme bakabiliyor ve ona gülümseyince o da bana gülümseyerek karşılık veriyor. Ağırlığı da birkaç yüz gram arttı bile.

Bahati hastanede 10 gün kadar kaldıktan sonra biraz daha kilo aldı ve taburcu olmaya hazır.

Beslenme yetersizliği tedavisinde kullandığımız, fıstık ezmesine benzeyen bir mama var, adı Plumpy’Nut (“Tombik Fındık”). Bahati’nin annesin bir hafta yetecek kadar Plumpy’Nut veriyoruz, haftaya takip muayenesine gelecekler. Bahati mamaları iştahla yiyor.

Kongo’da bir yerden ayrılırken “hoşça kal” denmiyor. Bahati’yle annesi giderken el ele tutuşuyoruz ve “Tutaonana” diyoruz; Svahili dilinde “yeniden görüşünceye dek” demek.

MSF’deki görevim bitmek üzere, pek yakında İsveç’e döneceğim. Kongo’da geçirdiğim 6 ayın ardından benim de bu diyara “Asante sana” (“Çok teşekkürler”) ve “Tutaonana” deme vaktim geliyor...”

Yorum Yapın