Kenya: Dadaab Mülteci Kampı'nın kapatılması mahkeme kararıyla engellendi

Kenya'nın Dadaab Kampı'nda yer alan Dagahaley yerleşiminde bir MSF sağlık çalışanı, ileri derece yetersiz beslenme teşhişi konan çocuğu muayene ediyor. Fotoğraf: Brendan Bannon

Kenya'nın Dadaab Kampı'nda yer alan Dagahaley yerleşiminde bir MSF sağlık çalışanı, ileri derece yetersiz beslenme teşhişi konan çocuğu muayene ediyor. Fotoğraf: Brendan Bannon

Kenya Yüksek Mahkemesi, Dadaab Mülteci Kampı'nın kapatılmasıyla ilgili kararın yasalara uygun olmadığını açıkladı. 

9 Şubat 2017 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kenya Yüksek Mahkemesi'nin kararını olumlu karşıladığını duyururken, aynı zamanda bu karar sonucu Mülteci İşleri Dairesi'nin yeniden etkin hale getirildiğini açıkladı.

Resmi kapatma kararının alındığı Mayıs ayından bu yana yüzbinlerce mültecinin belirsizliğe sürüklendiğini aktaran MSF yetkilileri, mahkeme kararını mültecilerin korunmasına yönelik olumlu bir adım olarak gördüklerini vurguladı.

MSF, karara bağlı kalmaları konusunda Kenya hükümetine çağrı yaparken, Somali'ye geri gönderme işlemlerinin yapılması halinde mültecilerin rızasının aranması ve tüm süreçlerin gönüllülük esasıyla yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

MSF, ilk günden bu yana Dadaab Kampı'nın kapatılması kararına itiraz etmiş, böylesine büyük çaplı bir kamp yerleşimi için üçüncü ülkeye yerleştirme, ülke çapında daha küçük kamplar kurma veya mültecilerin ev sahibi topluluklarla entegrasyonunun sağlanması gibi uzun vadeli alternatif çözümler geliştirilmesi için harekete geçmişti.


1992 yılından bu yana Dadaab Mülteci Kampı'nda çalışan MSF, halihazırda Dagahaley Kampı'nda sağlık hizmeti sunan tek insani yardım kuruluşu. Dagahaley'deki 100 yataklı hastanede ve iki sağlık ocağında görev yapan MSF ekipleri, kampta ayakta hasta muayene hizmetlerinin yanı sıra, ruh sağlığı, ameliyat, HIV, tüerküloz ve doğum öncesi bakım hizmetleri sunuyor.

Yorum Yapın