Kolera: Yemen'in ücra bölgelerine acil insani yardım gerekiyor

Yemen'in Aden bölgesindeki Al-Sadaqa Hastanesi'nde Sağlık Bakanlığı personeliyle birlikte kolera tedavi merkezinde çalışan MSF ekipleri, aynı zamanda savaş sırasında iki yıl boyunca kullanılmamış olan hastanenin onarılması konusunda da lojistik destek veriyor. Fotoğraf: Malak Shaher/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar: Yemen'de kolera ölümlerinin durması için ülkenin ücra bölgelerine acilen insani yardım ulaştırılması gerekiyor

3 Ağustos 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’de 4 aydır sürmekte olan kolera salgınına dikkat çekerek, yeni kolera vakalarının son 10 gün içinde azalmasına rağmen hala ülkenin ücra bölgelerinde çok sayıda insanın hayatını kaybetmeye devam ettiğini belirtti.

MSF, insani yardımın artırılmaması ve koleraya karşı derhal önleyici bir yaklaşım benimsenmemesi halinde, önlenebilir bir hastalık olan kolera nedeniyle daha fazla insanın hayatını kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

MSF aynı zamanda salgının kontrol altına alınabilmesi için diğer kuruluşlara su ve sanitasyon çalışmalarının yanı sıra sağlık eğitiminin de dahil edileceği koordineli bir salgın müdahalesi yürütme çağrısında bulundu.

Yemen’de 27 Nisan 2017 tarihinde kolera salgını ilan edilmesinden bu yana 430 binin üzerinde insan hastalıktan etkilendi.

"Ücra bölgelere ulaşamazsak insanlar ölmeye devam edecek"

Amran vilayetinin ücra bölgelerinden Osman Vadisi'nde bulunan Beit El Ghwadi köyünden Zayed Al Goidi, “Birkaç hafta önce bir komşumda çok ağır ishal ve kusma baş gösterdi. Kendisini aynı gün içinde kaybettik, kimse nedenini bile anlayamadı" dedi.

Kolerayla mücadele için yeterli imkanlarının olmadığını dile getiren Goidi şunları söyledi: "Televizyon ya da telefonumuz yok, bazılarımızın radyosu var, o kadar. O yüzden ölüm nedeninin kolera olduğunu anlamamız uzun zaman aldı. Hastalığın tespit edilmesi, köylülerin hayatını kurtarmak için yeterli değil, çünkü çoğunun sağlık hizmeti için gereken yolculuğu karşılayacak maddi gücü yok."

Köye en yakın sağlık tesisi saatler uzaklıkta ve yolculuk için 60 Amerikan doları ödemek gerekiyor. Biz yoksul insanlarız, zaten zorlukla geçiniyoruz. Bu parayı nasıl ödeyelim? Hayatta kalabilmek için toprağımızı, eşlerimizin mücevherlerini gözden çıkarmak zorundayız.

Epidemiyolojik verilere göre Osman Vadisi'nin kolera salgınından en çok etkilenen bölgelerden biri olduğunu belirten MSF Yemen Program Direktörü Ghassan Abou Chaar ise şöyle konuştu: "Vadinin konumu, insanların sınırlı yaşam koşulları ve kolera hakkında bilgilerinin olmaması nedeniyle hastalık hızla yayılıyor ve ölüm sayısı artıyor. Sadece kolera tedavi merkezlerimize ulaşabilen insanları tedavi etmekle yetinemeyiz. Osman Vadisi gibi ücra bölgelere ulaşamazsak insanlar ölmeye devam edecek.”

Salgının başlamasından bu yana ülkedeki tüm kolera vakalarının beşte birine denk gelen 82 binin üzerinde kolera hastasını tedavi eden MSF ekipleri, Temmuz ortasında Osman Vadisi'nde yaşayan yüzlerce haneye hijyen kiti dağıtımı yaptı ve kolera ile ilgili bilgilendirme faaliyetleri yürüttü.

MSF’nin Hamir’de bulunan hastanesinden 2.5 saat mesafede bulunan Beit El Ghwadi’yi ziyaret eden MSF Kolera Acil Durum Koordinatörü Dr. Mohamed Musoke de, neredeyse tamamıyla izole bir yer olan Beit El Ghwadi’ye ulaşmanın çok zor olduğunu söyledi. El Ghwadi, bölge halkı için temel su kaynağı olan nehrin hem hayvanlar hem de çocuklar tarafından kullanıldığını, nehirde aynı zamanda çamaşır yıkandığını aktardı.

MSF Yemen Program Direktörü Ghassan Abou Chaar, “Kuyuların ve su kaynaklarının arıtılması, önümüzdeki yağmur mevsimi de göz önünde bulundurularak insanların kendilerini koleraya karşı nasıl koruyacaklarına dair bilgilendirilmeleri gerekiyor” dedi.


Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen Kolera Güncellemesi – 1 Ağustos 2017

MSF, 30 Mart – 31 Temmuz 2017 arasında Yemen’in 9 vilayetinde (Aden, Abyan, Amran, Hacca, El Dali, Hudayda, İbb, Sanaa ve Taiz), kolera tedavi merkezleri (CTC) ve kolera tedavi ünitelerinden (CTU) oluşan 20 sağlık tesisine kolera ve akut sulu ishal şikayetiyle gelen 82.652 hastayı tedavi etti.

  • Hacca: 30 Mart – 31 Temmuz arasında 19.799 hasta tedavi edildi.

Abs Hastanesi’ne yakın bir okulda 125 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

El Cumhuri Hastanesi’ne yakın bir okulda 100 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

  • İbb: 3 Mayıs – 30 Temmuz arasında 13.223 hasta tedavi edildi.

Bir devlet hastanesinde 100 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

Es Sufal Hastanesi’nde 80 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

Alodain’da bulunan CTC (kolera tedavi merkezi)

MSF ayrıca El Nasır, MCH ve Cibla hastanelerini destekliyor.

  • Amran: 25 Nisan – 30 Temmuz arasında 11.741 hasta tedavi edildi.

Kamer’de bir okulda bulunan 99 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

Hut Hastanesi’nde 25 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

El Kafla ve Harf Sufyan sağlık merkezlerinde 20 yataklı stabilizasyon ünitesi

  • Aden: 10 Nisan – 30 Temmuz arasında 10.078 hasta tedavi edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen El Sadaka Hastanesi’nde 100 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

Maala’da bulunan CTC (kolera tedavi merkezi)

  • El Dali: 23 Nisan – 31 Temmuz arasında 9.947 hasta tedavi edildi.

El Selam Hastanesi’nde 20 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

El Nasır Hastanesi’nde 16 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

Damt Sağlık Merkezi’nde 14 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

El Azarek’te 10 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

  • Sanaa: 23 Mayıs – 30 Temmuz arasında 6.121 hasta tedavi edildi.

El Kuveyt Hastanesi’nde 55 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

MSF, Sanaa’da kolera salgın yönetimi için 3 hastaneye ilaç bağışı yapıyor: 22 Mayıs ve El Cumhuri hastaneleri ile Azal’da bulunan sağlık kompleksi

  • Taiz: 7 Mayıs – 31 Temmuz arasında 5.278 hasta tedavi edildi.

El Huban’da bir okulda 30 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

MSF Anne ve Çocuk Hastanesi’nde 4 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

  • Hudayda: 19 Mayıs – 7 Temmuz arasında 4.146 hasta tedavi edildi.

El Olfi Hastanesi’nde 20 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

  • Abyan: 12 Mayıs – 30 Temmuz arasında 2.319 hasta tedavi edildi.

Mahnaf Hastanesi’nde 30 yataklı CTC (kolera tedavi merkezi)

Zinjibar’da 17 yataklı CTU (kolera tedavi ünitesi)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve sağlık yetkilileri, 27 Temmuz 2017 itibarıyla 436.000 kolera vakası ve 1.915 ölüm gerçekleştiğini bildirdi.

MSF, lojistik ve insan kaynakları kapasitesini genişletiyor.

Yorum Yapın