Kongo: Cinsel şiddete maruz bırakılanların tanık ifadeleri

Bibiche

Kasai, Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Bu tanık ifadeleri 2018 yılının Eylül ayında, Sınır Tanımaya Doktorlar'ın (MSF) iletişim ekiplerinden birinin Kananga projesine gerçekleştirdiği saha ziyareti sırasında toplandı.

Kananga, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Orta Kasai Eyaleti’nin başkenti. MSF, Kananga Eyalet Sevk Hastanesi’nde ücretsiz ve nitelikli tıbbi tedavi ile psikolojik destek sunarak cinsel şiddete maruz bırakılmış kişilere hizmet veriyor.

MSF ekipleri 2017 yılının Mayıs ayından 2018’in Eylül ayına kadar 2.600 muayene gerçekleştirdi. Halen ayda ortalama 200’den fazla kişiye cinsel şiddete maruz bırakılmış kişiyi tedavi ediyor.

Hayatta kalanların yüzde 80’i silahlı kişiler tarafından tecavüze uğradığını bildirdi.

MSF’nin tedavi desteği sunduğu kişilerin büyük çoğunluğu, saldırıdan bir ay ya da daha uzun bir süre geçtikten sonra sağlık hizmeti almak için başvurdu. Bunun nedeni çoğu zaman bu kişilerin, cinsel şiddet tedavisine ayrılmış hizmetlerin varlığından haberdar olmamalarıydı. Aynı zamanda da MSF’nin Kananga’daki merkezine ulaşmak için uzun bir mesafe kat etmeleri gerekiyordu.

Hayatta kalanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak zayıf düşüren cinsel şiddet, bireyleri uzun süre etkisi altında bırakıyor ve olumsuz sosyoekonomik sonuçları da beraberinde getiriyor. Kasai'de bu yöndeki ihtiyaçların acilen giderilmesi gerekiyor.

Önemli Not: Aşağıdaki tanık ifadeleri pek çok kişi için üzücü ve rahatsız edici bulunabilir. Mağdurları korumak için bütün isimler değiştirilmiştir. 

Bibiche: “Artık içim rahat”

“Başıma gelenler geçen yıl bir Salı günü gerçekleşti. Sanki dün gibi hatırlıyorum: Bir grup adam eve girdiler ve her şeyi tahrip ettiler; eşyalarımızı da, bizi de. Önce küçük kız kardeşime tecavüz ettiler, sonra kocamın kız kardeşine ve en son bana.

O sıralarda bu konuda konuşmadık ya da kimseden yardım istemedik. Yalnızca yakın zaman önce, bir Pazar günü kilisedeyken tecavüze uğrayanlara verilen sağlık hizmetini duydum. Bir kadın doktor burada, Kananga’da bulunan bir sağlık kuruluşundan bahsetmek için gelmişti; bu kuruluş, bir yıl önce gerçekleşmiş olsa bile tecavüze maruz kalanları tedavi ediyormuş. Bunu duyar duymaz hastaneye gitmem için kocam da beni destekledi.

Başıma gelenlerin benim hatam olmadığını ve tedavi görmem gerektiğini söyledi.

O yüzden buraya geldim. Geldiğimde doktorların hepsi beni sıcak bir gülümsemeyle selamladılar ve gerçekten de hoşça karşılandığımı hissettim. Bana tetanos aşısı gibi aşılar ve bazı testler yaptılar.

Bana frengi bulaştığını buldular. Kocamın da bunun için tedavi olması gerekti ve şimdi tedavisi sürüyor.

Tedavi almaya başladığımdan beri her şey iyi gidiyor. Artık içim rahat. Normal bir şekilde yemeğimi yiyor, sokakta yürüyorum.

Eskiden bir dönem durmadan titreyip ürperiyordum. Şimdi bile bazen birisi aniden hareket ettiğinde korku içinde titriyorum. Ama durumum gittikçe iyiye gidiyor.

Kısa zaman önce kocamın kız kardeşi de bendeki değişiklikleri görünce tedavi almaya geldi. Diğer yandan kız kardeşim Lubumbashi’de. Bütün bunlar olduktan sonra gitti ve geri dönmeyecek.”

Mamie: “Kocamın başı kesilmiş haldeyken, cesedinin yanında tecavüze uğradım”

“Silahlı adamlar gelip kocamı öldürdüğünde evdeydim. Onun başını kestiler ve sahip olduğumuz her şeyi çaldılar.

Evde, kocamın cansız bedeninin yanında, çocuklarımın önünde tecavüze uğradım. Bu, geçen sene, şiddet olayları sırasında oldu. Beş çocuğum vardı. Üçünü öldürdüler ve geriye yalnızca ikisi kaldı. En büyük üç kızıma tecavüz edip onları öldürdüler.

Yanımda en küçük iki çocuğum kaldı: 12 yaşındaki oğlum ve dokuz yaşındaki kızım.

Bütün eşyalarımızı çaldılar, her şeyi alıp götürdüler. Sonra giyinmeme zaman tanımadan bizi zorla dışarı çıkardılar. Belimden yukarısı çıplaktı. Evimizden dışarı kovalanırken yalnızca göğsümü örtmek için bir şey alabildim.

İki çocuğumla ormanın içinden Tshikapa’ya doğru yürümeye başladım. Nereye gittiğimizi bilmiyordum, öylesine yürümeye başlamıştım. Tshikapa’ya varınca çocuklarım hastalandı. Bir yardım kuruluşu bize kalacak yer ve biraz para verdi.

Diğer kadınlarla birlikte, eskiden yaşadığım Kananga’ya geri dönmeye karar verdik. Şehre giden kamyonlara binmeyi umarak yola çıktık. Kananga’ya varmadan yolda silahlı adamlarla karşılaştık. Onlar da bize tecavüz etti. Üç kişilerdi.

Ondan sonra yeniden tecavüze uğramamak için saklandık. Ama kendimi kötü hissetmeye başladım.

Kananga’ya varınca kadınlara yardım eden Sınır Tanımayan Doktorlar’dan haberdar oldum ama nerede olduklarını bilmiyordum. Çevredekilere sordum ama insanlar bana yardım etmek istemediler. Hepsi de karşılığında para istediler. İhtiyacım olan bilgiyi kilisede alabildim.

Hastaneye ulaşmadan önce çok endişeliydim. Çok zayıf düşmüştüm ve karnımın alt kısmı çok ağrıyordu. Ormandayken ve yoldayken yanımda yiyecek hiçbir şey yoktu. Bulduklarımsa bazen yeterli olmuyordu; mesela bazen benim ve iki çocuğum için bir top fufu (manyok bitkisi) ancak buluyordum. Hiç param yoktu ve üzerimdeki giysiler paramparça olmuştu.

Buraya, hastaneye gelince bana ilaç verdiler ve bir doktor beni muayene etti. Bana HIV bulaştığını böyle öğrendim.

Bu beni çok endişelendiriyor, çünkü çok uzun süre yaşamayacağımdan korkuyorum.

Yardım istemek için buraya gelince çocuklarımı kilisede bıraktım, insanlar bazen oraya gidip yiyecek bir şeyler götürüyorlar. Çocuklarımın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımı bilmiyorum, bu da beni çok endişelendiriyor.”

Bijou: "Bana tecavüz eden adamın çocuğuna hamileyim"

“Evde yalnızken bir komşumuz bana tecavüz etti. On altı yaşındaydım. MSF ile çalışan bir sivil toplum örgütünden bir gönüllü beni hastaneye götürdü. Ailem bana saldıranı ihbar etti ama adam Kananga’dan birkaç saat uzakta olan köyüne kaçtı.

Şimdi adamın çocuğuna hamileyim. Bu adamı mahallemizde yaşayan bir arkadaş, bir ağabey gibi görüyordum. Böyle bir şey yapacağı hiç aklıma gelmezdi. Artık yemek yiyemiyorum ve kendimi çok güçsüz hissediyorum.”

Yorum Yapın