Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yeni ebola salgını

Halihazırda bu salgının geçtiğimiz haftalarda Ekvator eyaletinde yaşanan salgınla bağlantılı olduğunu gösteren bir veri yok, fakat bu ihtimal henüz elenmedi. Fotoğraf: Sylvie Michaud/MSF

MSF, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki ebola salgınına karşı müdahale çalışmalarına katılıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), tıbbi müdahalenin ilk haftasında salgının merkezinde karantina ve tedavi birimleri kurdu ve mevcut sağlık sisteminin işlerliğini korumak adına destek vermeye başladı. MSF bölgedeki diğer saha projelerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

1 Ağustos'ta Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (Kongo DC) ebola salgını ilan edildi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Kuzey Kivu Eyaleti’nde saptanan salgın, Kongo DC'de görülen 10. ebola salgını. Sağlık Bakanlığı yetkilileri şimdiye kadar 74 vaka bildirirken, 34 kişi hayatını kaybetti.1

MSF salgına Sağlık Bakanlığı’nın planı çerçevesinde müdahale ediyor. Müdahalenin ilk haftasında MSF ekipleri, salgının merkezi olan Mangina kasabasında, karantina çadırlarında 30 yatak bulunan bir tedavi birimi kurdu. Mangina'ya 45 dakika mesafedeki 400.000 nüfuslu Beni kentinde ise bir karantina birimi daha kuruldu.

MSF bunun yanı sıra çevredeki sağlık merkezlerinde enfeksiyon önleme ve kontrolü konusunda eğitim veriyor, zira müdahalenin önemli bir ayağı da sağlık sistemini işler halde tutarak ebola dışında hastalıkları olanlar için sağlık hizmetlerinin devamlılığını sağlamak.

Ebola salgını ile mücadelede zorlu süreçlerden geçilebileceğini belirten MSF’nin Acil Durum Birimi Direktörü Gwenola Seroux, “İlki, elbette salgının yayılmasını durdurmak. Bu, sağlık çalışanlarını ve sağlık tesislerini virüsten korumayı gerektiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle başlatılan aşılama çalışmaları da ebolaya karşı müdahalenin bir başka önemli ayağı olacak.”

Çatışmalar tıbbi müdahaleyi kısıtlayacak

MSF’nin bölgede devam eden başka saha projelerinde de alarm seviyesi yükseltildi ve mevcut çalışmaların ebola ile temas riskine karşı korunması için tedbirler uygulamaya kondu. Bu saha projeleri arasında, Lubero ve Bambu-Kiribizi’de çocuklara, beslenme yetersizliği çekenlere ve cinsel şiddet görmüş kişilere yönelik sağlık hizmetleri ile Rutshuru’daki hastane de bulunuyor.

Halihazırda Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ebola hastalarıyla temasta bulunmuş 800 kadar kişiyi tespit etti. Bu kişiler şu anda hastalığın erken belirtilerinin görülüp görülmediğinin tespiti için müşahade altında tutuluyor.

MSF'nin 30 yataklı tedavi birimi, çatışmaların yoğun olduğu Mangina bölgesinde. Müdahale şartları son derece zor, çünkü devam eden çatışmaların etkisi altındaki bölgede durum çok değişken, şiddet olayları yaşanıyor ve askerler belirgin varlık gösteriyor. Bu durumun salgına müdahaleyi de etkilemesi sözkonusu. Fotoğraf: Sylvie Michaud/MSF

Bölge şartlarının başka zorlukları da beraberinde getirebileceğine değinen Seroux, "Salgının göründüğü alan uzun süredir devam eden şiddetin etkisi altında. İlk defa bir çatışma bölgesinde ebola salgınıyla karşılaşıyoruz. Bu durum ebola müdahalesini zorlaştıracaktır. Özellikle, erişimi zor bölgelerde salgını durdurmak bu şartlar altında daha da zor olabilir. Sahada hareket kabiliyetimiz büyük ölçüde kısıtlanacak” dedi.

Uganda da uyarıldı

Salgının görüldüğü bölge aynı zamanda Uganda sınırına çok yakın. Uganda’nın başkenti Kampala’da yetkililer vatandaşlarını ebolaya karşı çok dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sınırın Uganda tarafındaki MSF ekipleri de aynı şekilde alarma geçti; yetkililerle işbirliği halinde çalışıyorlar ve komşu ülkede ebolaya karşı müdahaleye başlanması halinde çalışmalara katılmaya hazırlar.

Salgının ilk vakasının Mayıs ayında görüldüğü düşünülmekle birlikte, Kongo DC’nin Ekvator bölgesini etkileyen ve Temmuz ayında sona erdiği ilan edilen bir önceki ebola salgınıyla şimdi Beni bölgesinde ilan edilen salgın arasında bir bağlantı olduğuna dair herhangi bir işaret bulunmuyor.

1 External Situation Report, Dünya Sağlık Örgütü Afrika Bölge Ofisi


Ebola salgını ilan edilme süreci ve çalışmalar

 • 30 Temmuz: Kuzey Kivu’da Beni/Mangina çevresinde ebola olduğundan şüphe edilen vakalar görüldüğü MSF’ye bildirildi.
 • 31 Temmuz: Bölgeye yakın olan Lubero’da (arabayla 3 saat mesafede) başka bir saha projesi yürütmekte olan MSF ekibi durumu incelemek üzere bölgeye gitti.
 • 1 Ağustos: Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzey eyaletlerinden Kuzey Kivu’da, Mangina’da ebola salgını olduğunu ilan etti.
 • 1-3 Ağustos: MSF, Sağlık Bakanlığı’nın ana planı kapsamında salgına müdahaleye hazırlandı.
 • 4 Ağustos itibarıyla, çalışanlara eğitim verilmesinin ardından ebola vakalarıyla temas etmiş kişilerin tespitine Kongo Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü personeli tarafından başlandı.
 • 6 Ağustos: Mangina’da tedavi ünitesi çalışmaya başladı; ekiplerimiz bölgedeki sağlık merkezlerinde enfeksiyon önleme ve kontrolü çalışmaları yapıyor.

Salgına dair ek bilgi

 • Salgının kaynağı ve ilk aşamalarda nasıl geliştiği halen araştırılıyor. Salgının Mayıs ayında başlamış olması muhtemel, fakat bu konudaki ikaz ancak Temmuz sonunda geldi, zira bölgenin izlenmesinde bazı zorluklarla karşılaşılıyor ve bu çevrede sağlık çalışanları grevdeler.
 • Şu anda, bu salgının geçtiğimiz haftalarda Ekvator eyaletinde yaşanan salgınla bağlantılı olduğunu gösteren bir veri yok, fakat bu ihtimali elememiz de mümkün değil.
 • Salgın ilan edildikten sonra Kongolu yetkililerin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün duruma müdahalesi oldukça hızlı oldu.
 • Müdahale şartları son derece zor, çünkü devam eden çatışmaların etkisi altındaki bölgede durum çok değişken, şiddet olayları yaşanıyor ve askerler belirgin varlık gösteriyor. Bu durumun salgına müdahaleyi de etkilemesi sözkonusu: Müdahale ekipleri bölge içinde ulaşımda zorluklarla karşılaşabilir, aksamalar olabilir ve bu MSF ekipleri için de geçerli.

MSF’nin çalışmaları

 • MSF Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu ana plan çerçevesinde müdahale ediyor.
 • MSF çalışmalarının tamamını tek başına gerçekleştiriyor; bölgede işbirliği yaptığı başka bir kuruluş yok.
 • MSF halihazırda bir tedavi ünitesi kuruyor. Aynı zamanda bölge halkına yönelik hizmetlerin aksamadan sürdürülebilmesi ve başka hastalıkların tedavisinin yapılabilmesi için mevcut sağlık sistemini destekliyor. Bu oldukça sınırlı bir müdahale olsa da bölgenin ihtiyaçlarına ve diğer aktörlerin çalışmalarına göre planlandı.
 • MSF ekipleri eldeki seçenekleri sürekli olarak gözden geçiriyor, mevcut klinik bulgulara ve Sağlık Bakanlığı’nın genel müdahale planına göre stratejileri uyarlıyor.
 • Ebola ile mücadele için bölgede varlık gösteren başka kuruluşlar da var.

Yorum Yapın