Kongo'da ebola salgını devam ediyor

Sağlık çalışanlarının kullandığı eldivenler dezenfekte edildikten sonra kurumaya bırakılıyor. Butembo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti. Fotoğraf: Alexis Huguet

Ebola, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu bölgesinde yayılmaya devam ediyor. 7 Ocak 2019 itibarıyla 577 kişinin ebola olduğu doğrulandı, 329 kişi ebola nedeniyle hayatını kaybetti.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 30 Aralık'taki başkanlık seçimleri öncesinde ve sonrasında ülke çapında düzenlenen geniş çaplı protestolara ve devam eden güvenlik sorunlarına rağmen ebolaya yönelik tıbbi müdahale çalışmalarını sürdürüyor.

Kuzey Kivu'daki MSF ekipleri bir transit merkeziyle Beni'deki, bir ebola tedavi merkeziyle Butembo'daki ve iki ebola tedavi merkeziyle Katwa'daki salgınlara karşı bölge halkına tıbbi destek sunuyor. Ekiplerimiz aynı zamanda ebolaya dair farkındalığı artırmak için yerinde erişim faaliyetleri yürütüyor, hastalığı önleme ve kontrol konusunda sağlık merkezlerine destek veriyor.

Beni transit merkezi

MSF'nin Beni'deki transit merkezinin 27 Aralık'ta göstericiler tarafından yağmalanmasının ardından MSF ekipleri hedef oldukları şiddet olayları nedeniyle kısa süreyle de olsa tahliye edildi. Bir sağlık ekibi, merkezde kalan hastalarla ilgilenmek üzere kısa süre sonra merkezde yeniden faaliyete başladı. Gösteriler esnasında merkezde kalan 28 kişiden 9'u, yağmalama olayları sırasıda merkezi terk etti, 18'i Beni Hastanesi'ne sevk edildi ve 1'i de tarburcu edildi. Merkezde tedavi gören hasta kalmadığı için sağlık ekibi acil durumlar için beklemede kaldı. 31 Aralık 2018'de daha az sayıda çalışanla merkezdeki faaliyetler yeniden başlatıldı.

07.01.2019 tarihi itibarıyla:

  • 9 yeni hasta tedaviye alındı
  • 17 hasta taburcu edildi (ebola testleri negatif çıktı)
  • Toplam 33 hasta transit merkezinde kalıyor

Butembo ebola tedavi merkezi

Ülkedeki seçimler nedeniyle 27 Aralık'ta meydana gelen güvenlik sorunlarını takiben ebola tedavi merkezinde görev yapan personel sayısı azaltıldı, fakat faaliyetler devam etti.

07.01.2019 tarihi itibarıyla:

  • 13 yeni hasta tedaviye alındı
  • 22 hasta taburcu edildi (1'i tedavi edildi, 2'si hayatını kaybetti, 19'unun ebola testi negatif çıktı)
  • Toplam 44 hasta ebola tedavi merkezinde kalıyor

Katwa ebola tedavi merkezi (inşa halinde) 

Katwa'daki 16 yataklı yeni ebola tedavi merkezi 3 Ocak'ta açıldı. Açılıştan bir gün sonra ilk üç hasta tedaviye alındı. Modüler bir tasarıma sahip olan tedavi merkezi, inşaat halindeyken de hizmet verebiliyor. Yakın zamanda 16 yatağın daha eklenmesi planlanıyor.

07.01.2019 tarihi itibarıyla:

  • 3 yeni hasta tedaviye alındı
  • 6 hasta taburcu edildi (ebola testleri negatif çıktı)
  • Toplam 8 hasta ebola tedavi merkezinde kalıyor

Yerinde erişim, farkındalık, hastalık önleme ve kontrol çalışmaları

MSF ekipleri Beni ve Butembo sakinleri arasında ve çevredeki sağlık tesislerinde yürüttükleri faaliyetleri mevcut güvenlik sorunları nedeniyle geçici olarak askıya aldı. Halihazırda yalnızca gerekli görüldüğü hallerde sağlık merkezlerinin temizlenmesini (dekontaminasyon) üstlenen ekipler, ülkedeki güvenlik durumu izin verdiği ölçüde çalışmalarına yeniden başlamayı planlıyor.

Yorum Yapın