Kongo'da ebola salgını sona erdi

Bikoro'daki Ebola Tedavi Merkezi'nde çalışan MSF sağlık personeli, koruyucu kıyafetlerini giyiyor. Fotoğraf: Louise Annaud/MSF

Kongo Demokratik Cumhuriyeti yetkilileri, ebola salgının sona erdiğini resmi olarak duyurdu

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Kongo DC) Sağlık Bakanlığı, 8 Mayıs'ta resmi olarak ilan edilen ve Ekvator eyaletinde baş gösteren ebola salgınının sona erdiğini  açıkladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Tıbbi Direktörü Dr. Micaela Serafini, bu haberi memnuniyetle karşıladıklarını belirterek salgın müdahale çalışmalarına dair şu açıklamayı yaptı: "Salgının başından sahada görev yapan ekiplerimiz, yerel sağlık kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek ebola olduğu doğrulanan hastalara sağlık hizmeti sundu, karantina için gerekli çalışmaları yaptı ve topluluk içi sağlık bilgilendirme çalışmalarıyla Kongo halkını ebola hakkında bilgilendirdi. Salgının yayılmasına karşı takip ve gözetim çalışmalarını da üstlenen MSF ekipleri, aynı zamanda Mbandaka, Bikoro, İtipo ve İboko'da cenazelerin güvenli şekilde defnine yönelik faaliyetleri yürüttü.

MSF ekipleri salgının yayılmasını önlemek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı personeliyle birlikte, ebola olduğu doğrulanan hastalarla temas etmiş herkese ve bu temaslıların temas ettiği kişilere yeni geliştirilen rVSVDG-ZEBOV-GP ebola aşısını uyguladı. Aşılamaya dair veriler halen değerlendirme aşamasında olmasına rağmen bu aşının, ölümcül ebola virüsünün yayılmasını yavaşlatmış olabileceğini düşünüyoruz. Elbette aşı tek başına yeterli değil; hatta bu tür salgınlarla mücadelede son derece önemli olan diğer faaliyetlerin yanında ek bir araç.

Salgınla mücadelede uluslararası kuruluşların zaman kaybetmeden devreye girmesi ve ücra bölgelerde yaşayan insanlara hızla ulaşma konusunda uyumlu ve planlı bir çalışma yürütülmesi, salgının önüne geçmede büyük rol oynadı.

MSF çalışanları, ebola ile mücaelede önemli rol oynayan sağlığın teşviki ve geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında, yerel radyolarda ebola ve eboladan korunma yöntemleri konusunda Kongo halkını bilgilendirdi. Fotoğraf: Louise Annaud/MSF

Ebola, Kongo DC için hala bir tehdit unsuru, fakat biz Ekvator bölgesinde görülen salgına yönelik acil tıbbi müdahale çalışmalarını ve bu çalışmalarda kaydedilen ilerlemeyi umut verici olarak nitelendiriyoruz. Aynı zamanda salgınla mücadele için bölgeye aktarılan kaynakların uzun vadede olumlu etkileri olacağını ve ülkenin mevcut sağlık sistemini iyileştirmek için kullanılacağını umuyoruz.

Ekiplerimiz Kongo DC'nin farklı bölgelerinde görülen kızamık ve kolera gibi diğer hastalık salgınlarına karşı çalışmalarını sürdürüyor. Yeni bir ebola salgını olması halinde ise, hastaların virüsü yenebilmesi için ebola tedavisine yönelik araştırmalara da katkıda bulunuyor."


Salgınla mücadele kapsamında acil tıbbi müdahale programını Mayıs ayında Ekvator eyaletinde başlatan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), üç ay boyunca Bikoro, İtipo, Mbandaka ve İboko'da Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle işbirliği halinde, ebola olduğu doğrulanan 38 kişiye sağlık hizmeti verdi. Bu kişilerin 24’ü iyileşerek evlerine geri dönerken, ne yazık ki 17 hasta hayatını kaybetti. Ebolayla uyumlu belirtiler gösteren 120’den fazla hasta ise karantinaya alınarak ebola testinden geçirildi ve testten negatif sonuç çıkmasıyla birlikte evlerine döndüler.

Yeni geliştirilen ebola aşısı rVSVDG-ZEBOV-GP, DSÖ’nün Genişletilmiş Erişim Çerçevesi (Expanded Access Framework) kapsamında MSF, DSÖ ve Kongo DC Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından 3.199 kişiye uygulandı. Yalnızca MSF ekipleri Bikoro ve İtipo bölgelerinde 1.673 kişiyi aşıladılar. Bu kişiler arasında, ebola olduğu doğrulanan hastaların temas ettiği bireyler ve bu bireylerin temas ettiği kişiler ile, virüsün bulaşma riskinin en yüksek olduğu düşünülen, hastalarla doğrudan çalışan kişiler (sağlık çalışanları, defin görevlileri, geleneksel şifacılar ve motorsiklet-taksi şoförleri) de bulunuyor.

Yorum Yapın